Alinuta a fost operata, maine se intoarce acasa

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

anca...dar cand au facut programarea nu stiau ca are mai mult de 1 an ...????...asteptam si noi mai multe lamuriri...de ce la un ochi se poate si la celalalt nu????si la celalalt cand se va putea face operatia?....offffff....sper sa vada macar cu ochiul operat...si sa se poata face ceva si cu celalalt...ma rog in continuare pt alina sa fie bine...si sa se intoarca cu bine...

la toata lumea

Adriana si bb Cezarica


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110&whichpage=1 br / " target="_blank">Ajutati-o pe Alinutza sa vada



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_lia spune:

Abia acum am vazut mesajul, am fost plecata! Nu-mi vine sa cred!! Anka, ce spune dr. Claes, poate ne dai lamuriri suplimentare?! Care e starea de spirit a Gabrielei, biata de ea? Azi am fost si eu la medicul Vasiann de la Maternitate, le-am dat vestile bune... Of, am o mie de intrebari...Cum se simte Alinuta, i-a scos bandajul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

fetelor, acum Gabriela e in drum spre casa cu Dana sper ca atunci cand ajung sa scrie Dana si sa aiba mai multe detalii, astazi de dimineataa vorbit sotul meu la telefon cu doctorul, acesta a spus ca ochiul stang nu se poate opera din cauza varstei, e adevarat ca ei au stiut varsta dinainte dar mai mult nu pot spune pentru ca ar fii doar presupuneri, dr a mai spus ca operatia la ochiul drept a decurs foarte bine si rezultatele se vor vedea intre 3-6 saptamani, pana atunci nu ne ramane decat sa asteptam, as vrea sa pot spune mai multe dar din pacate nu stiu, nu ne ramane decat sa ne rugam bunului Dumnezeu ca Alinutza sa duca o viatza normala, sa se poata juca, merge la scoala, intemeia o familie, primul pas a fost facut, fetitza in urmatoarele saptamani va iesi din intuneric, poate se va gasi o portita si pentru ochiul stang

Dana te asteptam cu vesti de la iesirea din spital


anca si micutza Bianca(14/03/2005)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutati-o pe Alinutza sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

Dragii mei,ne-am intors cu Alina si Gabriela de la spital, ele acum e odihnesc, a fost o zi plina pentru noi toti. Sa va povestesc si eu cate putin din ce am aflat dar multe noutati nu am sa va dau!Am ajuns la spital la ora 13,30, Gabriela stia ca venim, vorbisem inainte la telefon. Nici nu am intrat in salonul Gabrielei si ne-am oprit la secretariatul blocului operator sa aflam mai multe detalii. Acolo am vorbit cu secretara Dr. Claes, Rita Denie, care mi-a spus ca Dr. Claes nu este si a vorbit cu un alt dr sa ne dea cateva lamuriri despre operatie, in timp ce sotul meu astepta sa vb cu dr, eu am fugit sa-i spun Gabrielei ca am ajuns si sa astepte putin ca venim la ea. Pana la urma i-am spus si ei sa vina sa fie si ea de fata si noi sa putem sa-i traducem ce ne va spune dr. Din pacate multe detalii nu ne-a dat, ne-a spus doar ca la ochiul stang nu ii vor mai face operatie pentru ca nu sunt sanse ... la ochiul drept operatia a decurs bine, si urmeaza ca rezultatele sa se vada in timp, am intrebat de sanse si cat la suta va putea sa vada, mi-a spus ca nu poate sa ne dea un raspuns, doar in timp se vor vedea rezultatele!Urmeaza ca Alinta sa aiba o consultatie la Dr Balta luni, si probabil ne-am mai spus Dr, i se vor recomanda lentile dar asta in tara! Aici mai mult nu au putut sa faca.Da, atunci cand au facut programarea au stiut varsta alinutei dar fiecare caz e particular, ma intreb ce se intampla daca nici acum in ultimul ceas Alinuta nu ajungea aici la operatie, oare ce sanse mai avea sa vada ?Da se putea face in Romania mai multe, ministerul sanatatii sa ajute cu bani si sa grabeasca demersurile pentru obtinerea acestora, caci am aflat de la Gabriela ca au programe speciale pentru copii in situatia ei prin care aloca 66% din suma necesara operatiei, dar cum sa ajunga o mama dintr-un satuc ( fara acces la informatii, fara sprijinul unor oameni competet sau chiar a dr de familie care din cate mi-a spus Gabriela a trimis-o doar sa scape de d'sa pe la dr si mai mult a dezinformat-o si deritat-o, asta in situatia in care pentru Alina timpul era important) sa poata in timp record sa obtina toate aceste aprobari deoarece diagnosticul corect l-a primit doar la 7 luni de la Dr; Balta, pana atunci a fost diagnosticata gresit, in Vaslui ....Sunt multe semne de intrebare, multe daca... multe regrete, dar exista si multa speranta si incredere. Pe mama Alinei eu o admir foarte mult, este un suflet drag de inger, care a facut tot ce este posibil pentru puiul ei si face in continuare, mi-a spus ca desi e o fire timida ea a resusit pentru Alinuta sa bata la toate usile, sa spere, sa lupte ... pe Gabriela nu am auzit o singura data 'sa se planga' sa fie suparata pe soarta, sa fie mahnita, ci ea este o mama iubitoare, cu zambetul si speranta pe buzele ei... o femeie care priveste inainte cu incredere si optimism.Va multumeste pentru ca sunteti alaturi de ea, n-a avut timp sa citeasca pe forum, acum toata atentia ei este indreptata spre Alinuta care se simte bine, nu plange, se joaca ca de obicei, azi a reusit sa pape si mancare solida in afara de laptic, s-a jucat cu fiica mea Sara ca si inainte de operatie, are doar un mic 'ecran protector pe ochisorul drept', nu e bandajata, iar cand am intrat in casa, era deja seara si am aprins lumina iar ea si-a indeptat capusorul spre ea, apoi am observat-o si mi-am dat seama ca urmarea lumina... Alina lumina, noapte buna puisor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

offff mai dana...nu mi-a venit sa cred cand am citit ce a scris anca ieri....acum mi-a mai trecut supararea....si ma rog ca laina sa vada macar cu ochiul operat ...sa poata duce o viata normala...intr-adevar mama alinei este o femeie deosebita...mi-a povestit si mie prin cate a trecut cu alina la nastere...ca a stat 2 luni cu ea in spital...si nu era suparata asa cum ai spus tu e o luptatoare ...si zici ca alina s-a uitat dupa lumina...asta e o veste fff buna....inseamna ca deja vede ceva...Doamne ce minune....sunt convinsa ca totul va fi bine de acum inainte ...si Fam Ivascu va fi o familie fericita...

va pup si va mai asteptam cu vesti bune despre alina

maine o sa merg sa ridic si pachetul pt alina ...

Adriana si bb Cezarica


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110&whichpage=1 br / " target="_blank">Ajutati-o pe Alinutza sa vada



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

Buna dimineata,Gabriela si Alina sunt aici langa mine, le-am mai citit din subiect, nu ma spun de cate ori Gabriela a lacrimat, i-am spus ca ma opresc ca poate nu ii fac bine sa-i citesc insa ea m-a rugat sa continuu ... vrea si ea sa va multumeasca dar nu isi gaseste cuvintele, este foarte recunoscatoare, i-am zis ca sa-mi dicteze ca o sa scriu eu:" Va multumesc din suflet impreuna cu familia mea pentru ajutorul care ni l-ati dat pentru Alina, pentru incurajarile si rugaciunile voastre, sunteti oameni cu suflet bun, D'zeu sa va rasplateasca pentru tot binele ce-l faceti!"Azi mergem putin prin oras la plimbare, o sa facem si poze iar pe la ora 7 ora Romaniei intram pe messenger si o sa pun web iar fetele care ma au pe lista si vor sa participe, putem face o mica conferinta! Va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_lia spune:

Dragele si dragii mei,
Eu zic ca ceea ce ati facut pentru Alinuta este tot ce s-a putut face posibil si Dumnezeu poate ca a voit asa. Nu trebuie sa ne mahnim totusi pentru ca a doua operatie nu s-a putut face, ci ar trebui sa incercam sa mobilizam putin lucrurile in asa fel incat sa nu mai fie copii in situatia Alinutei, sa fie prea tarziu pentru vreo operatie. Poate ca avem printre membri vreunn medic oftalmolog care ar putea sa ne explice de ce n-a putut fi posibila operatia la al doilea ochi si dacca nu cumva ar trebui sa facem putina valva prin intermediul DC si/sau alte mijloace pentru ca situatia sa nu se repete? Anka si Dana, sunteti minunate, lumea ar fi mai sarraca fara voi!

Mesaj pentru Gabriela
Draga mea, ne bucuram foarte mult pentru ca macar la un ochi operatia a mers. Ai vazut singura cati oameni iti sunt alaturi si ca te-au ajutat asa cum au putut. Doctorita Cristina Vasian iti transmite prin intermediul meu salutari si va asteptam acasa cu binne.
Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

dincolo de nesansa de a se naste cu asemenea probleme in Romania, eu cred ca Alinutza e o maaare norocoasa. Are niste parinti extraordinari si a avut norocul sa dea Lucia-Lia de ea si sa o ajute! Eu sunt super fericita ca a reusit sa faca operatia macar la un ochisor, si cand mai spui sic a s-a uitat la lumina... e pur si simplu... n-am cuvinte! Nu-mi doresc decat sa aflu ca vede bine cu ochisorul ala, ca incepe sa cunoasca culorile si formele, ca incepe sa citeasca si ca ajunge o domnisoara de mai mare dragul, sanatoasa si frumoasa. Si mi-as mai dori sa o pot vedea, sa o cunosc pe mamica ei cea curajoasa, vasluianca de-a mea (ce mandra sunt!:)).
Am trimis mai de mult niste hainutze la Alina, le-a primit? erau putine, de la fetita mea, dar macar sa stiu ca au ajuns cu bine.
Puici multi!

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

gabriela, voi o iubiti din tot sufletul pe Alina, cu sau fara vedere normala, si cu siguranta veti face mereu ceea ce e mai bine pentru ea. Dragostea voastra este cel mai important lucru pentru ea, cum este pentru orice copil din lumea asta. Mult curaj in continuare!

lucia_lia, nu stiu daca ai citit postarile mele anterioare la acest subiect, si eu am zis ca trebuie facute presiuni ca sa se introduca acel control oftalmologic al prematurilor in toate maternitatile din tara, nu doar in cateva orase pilot. Sunt ani buni de cand M.S. se lauda si-si propune sa faca asta, dar ramane doar in stadiul de proiect ... cred ca ar costa mult mai putin (din p.d.v. financiar, emotional nu mai vorbesc) sa previi aceasta boala blestemata decat sa aduni bani pentru operatii... in fiecare an o sa nastem prematur si o parte din copiii nostri vor ajunge in situatia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adseana spune:

Fetelor, un ochi imi rade, unul imi plange....pe de o parte ma bucur ca Alinutza are o sansa sa vada macar cu un ochisor, iar pe de alta parte, ma roade o furie fara margini cu privire la modul in care sunt rezolvate lucrurile in tara noastra "iubita"...nu vreau sa fiu off-topic, dar cum e posibil sa pui un diagnostic gresit cand de acesta depinde viata normala a unui OM, ajungem sa ne jucam cu vietile oamenilor de parca am fi la loto, poate e castigator, poate nu...Doamne Dumnezeule, iti multumesc ca ai facut posibila chiar si o minune mica, iar acum, ne rugam din nou, ca operatia sa fie o reusita, si micuta noastra Alina sa vada, macar cu un ochi....Chair si asa, sunt sigura ca fam.Ivascu va fi fericita, iar cu ajutorul lor, Alinutza va putea duce o viata normala!
Mult curaj in continuare si sa dea Dumnezeu sa fie totul bine!



Adriana si Alexandra (15.04.2005)

Alexandra, printesa noastra

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10716;33/st/20050415/n/Alexandra/dt/7/k/eb65/age.png

Mergi la inceput