Alinuta a fost operata, maine se intoarce acasa

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

am vorbit acum cu dana , au ajuns cu bine, acum faceau nani, si mama si alina, zborul a fost ok, maine se interneaza , luni e operatia la primul ochi , miercuri la al 2 lea , joi acasa, adica la dana acasa pana pe 24 ianuarie

acum nu mai ramane decat sa ne rugam sa fie bine cu operatia

Doamne ai grija de Alinutza

Adriana si bb Cezarica


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110&whichpage=1 br / " target="_blank">Ajutati-o pe Alinutza sa vada



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

Gabriela si Alinuta au sosit cu bine in Belgia. Le-am asteptat la aeroport impreuna cu Anka si de acolo am venit acasa, am papat am mai stat de vorba putin si acum ne odihnim. Alina si Gabriela dorm in camera alaturata. Eu toata ziua m-am minunat si nu mi-a venit sa cred ca intr-adevar sunt aici, ca ne vedem fata in fata, ca acest vis a devenit realitate si cu ajutorul vostru al fiecaruia care a participat la campanie, a fost posibila aceasta minune.Desi la inceput suma necesara crestea relativ greu, cine credea ca asa repede vor reusi sa ajunga aici iar Alinuta sa faca operatia? Dumnezeu e mare (cum imi zicea si Adriana Fedorca pe messenger)!Totul a decurs bine pana acum, la intrarea in Belgia, Gabriela a fost nevoita sa raspunda unor intrebari celor de la vama pentru ca nu au avut invitatie dar cu bunavointa unei doamne din Romania cu care au fost impreuna pe avion si careia ii multumim, a reusit totusi sa dea explicatiile necesare (dansa a tradus) si la vederea actului de la spital cu programarea operatiei au fost lasate sa intre in Belgia fara probleme. Ne-am intalnit usor, sotul meu Narcis le-a indentificat repede si ne-am asezat sa servim o cafea fiind o dimineata cu emotii mari! Ne-am tras sufletul, am facut cunostinta mai bine, am tinut-o pe Alinta in brate care era cumintica, si obosita, avea sticluta cu laptic din care se hranea, dragele noastre au avut si inca au emotii foarte mari ...Acasa fetele noastre (Alinuta, Bianca si Sara) s-au imprietenit foarte repede, si-au gasit jucarii si s-au jucat impreuna foarte frumos ca niste surioare care se stiau dintotdeauna.Am facut poze pe care le vom pune cat mai repede in site'ul cel nou al Alinutei pe care cu bunavointa lui Mihai din Ploiesti il avem pregatit (multumim Mihai) si il gasiti la adresa:http://alinalumina.go.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramella spune:

Ma bucur ca Alinuta a ajuns in Belgia cu bine.Sa dea Dumnezeu sa-i reuseasca operatiile si sa vada.Am si eu emotii ,o sa ma rog pentru ea.
DANA ce frumos ai povestit tie si lui ANK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Pentru inceput vreau sa imi cer scuze pentru absenta de pe forum, voua care intales durerea unui copil si lacrimile unei familii, imi cer scuze ca nu am modificat listuta la timp dar o voi face acum, le multumesc Danei si Adrianei pt ca v-au spus mereu tot ce este nou despre Alinutza, si nu in ultimul rand multumesc tuturor celor care au participat cu un strop de lumina in viata micutei si a familiei ei, pentru a inlatura intunericul in care aceasta ar fii crescut, Domnul fie laudat, cum a mai spus cineva pe forum, "Dumnezeu face minuni prin oameni", iar de data aceasta Oamenii acestia sunteti voi

Astazi am fost la aeroport, am vazut-o pe Alinuta- o dulceata de fata, cum zice si Adriana, foarte bine dezvoltata pentru varsta ei, cand am stat la cafenea in aeroport am admirat-o cum bea laptic din biberonul pe care il tine singurica, cum papa biscuitele pe care il tine tot singurica in manuta, fetita emana sanatate, rumena in obrajori, cu pofta de mancare si cu chef de viata- Dopamne ce minune se va intampla!, acest copil va fii sanatos in totalitate!, nici cheful de joaca nu ii lipseste, lasate singurele pe salteluta cu jucarii a Sarei, fetitele s-au intales foarte bine si s-au jucat impreuna, sa va spun si despre Gabriela Ivascu, atata optimism si recunostinta nu am mai vazut la un loc.
Ele s-au odihnit azi la Dana acasa si maine vor merge la spital pentru internare, eu din pacate nu stiu sigur daca voi ajunge, pentru ca Bia mea s-a pricopsit azi dupa amiaza cu o conjuctivita, asa ca este periculos contactul ei cu Alinutza, dar poate reusesc sa o las la o matusa, tare asa vrea sa merg... dar... ramane de vazut.

In continuare as vrea sa va rog ceva, pe romancele din Belgia, mai ales din zona Antwerpen, pentru ca eu cred ca ar fii bine sa fie in fiecare zi cineva care sa mearga la ei, mama Alinutei nu vorbeste nici o limba straina si nu stiu cum se vor intalege cu doctorii, si cred ca ar fii mai linistitor pentru ele sa stie ca va venii cineva, eu si cu Dana ne vom stradui sa mergem cat mai des, dar poate vor fii zile cand nu va putea nici una dintre noi, si pentru acele zile sper sa se ofere cineva sa le faca o vizita, Alinutza va sta internata de maine pana joi, va multumesc!

va imbratisez cu multa caldura si recunostinta!

anca si micutza Bianca(14/03/2005)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutati-o pe Alinutza sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

ah! ce intilnire plina de emotii ati avut azi!!si ce bucurie..

ne gindim la alinuta si ne rugam sa treaca cu bine de operatie si sa poate vedea!

ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_lia spune:

Buna ziua, oameni cu suflet mare,
Iata ca datorita voua, in curand se infaptuieste o minune. Nu pot sa nu ma gandesc ca la inceput n-a fost decat un articol intr-un ziar local si supararea ca nu se poate face mai mult. Dumnezeu a fost cel care a voit sa imi indrepte gandul spre comunitatea DC si ca inntotdeauna, El a avut dreptate. Celor care au avut ideea de a face acest site le multumesc in special, cum sigur si Dumnezeu le va calauzi pasii spre bine. Inca o data va multumesc in numele Alinei si al familiei iar Domnul sigur va rasplati atata bunatate. An-ka are dreptate, conteaza foarte mult daca macar o data la 2 zile va merge la mama Alinei cineva care stie romaneste, saracuta, cand a plecat era foarte speriata si emotionata iar noi nu trebuie sa uitam ca totusi e o operatie la care va fi supusa micuta si Gabriela, ca mama, se teme. Simpla prezenta a cuiva care vorbeste romaneste ii va face tare bine, chiar daca e coplesita de atatea evenimente precipitate in ultimul timp. Cand am avut campania pentru Sebastian Adam, prietenii din Germania au gasit o doamna din Romania care i-a tradus in mare ce se intampla in timpul vizitelor la profesor si la fizioterapeuti. Mamica lui Sebi imi spunea ulterior ca a contat enorm sa auda pe cineva vorbind romaneste, chiar daca vestile nu erau mai bune.
Ma rog ca Domnul sa-Si duca la capat minunea si sa ma bucur ca Alinuta va putea sa admire in aceasta prrimavara zborul fluturilor si petalele florilor... Va iubesc si va multumesc!
Lucia Lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Sa dea Dumnezeu ca totul sa decurga minunat, operatia sa reuseasca, iar Alinuta sa isi capete lumina ochilor!
Inca o data, nu ma pot abtine sa nu va felicit pe voi, persoane inimoase care v-ati implicat cu succes in aceasta campanie!
Sanatate si Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adseana spune:


Doamne ajut-o maine pe Alinutza!



Adriana si Alexandra (15.04.2005)

Alexandra, printesa noastra

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10716;33/st/20050415/n/Alexandra/dt/7/k/eb65/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

Buna seara,reusesc in sfarsit sa va scriu cateva randuri despre ceea ce s-a petrecut azi. Dupa masa la ora 4 am plecat impreuna cu Alina si Gabriela la spitalul din Wilrijk care este la 70 km de noi. Am mers cu masina in siguranta, Alina a fost cuminte pe masina, a stat in scaunul de masina al Biancai care ni l-a adus Ank la aeroport (Ank este foarte racita, ii tinem pumnii sa se faca bine ).La receptie a fost admisa foarte usor, Alina fiind deja programata au gasit-o in baza de date, au primit o camera privata pentru ca in salonul de pediatrie nu mai era loc si s-a internat la adulti dar camera a fost adaptata cu tot ce are nevoie Alinuta, pretul camerei a ramas cel de salon 5000e pe care Gabriela la achitat cash chiar atuncii la receptie iar costurile ce se adauga (cazarea mamei, aprox30e/zi si cele 2 consultatii a 30e fiecare) vor fi achitate probabil la externare!Fetele noastre s-au instalat bine, au primit si cina, au si telefon in camera, televizor si tot confortul, iar maine dimineata Dr. Claes o va consulta pe Alinuta maine la prima ora, adica la 8 dim urmand ca imediat sa aiba loc operatia, Alinuta fiind programata prima la operatie, adica la ora 8,30 operatie la primul ochi care inca nu se stie cate dureaza. Pentru ca maine noi nu vom putea sa le vizitam, voi suna la Dr. Claes sa vedem cum a decurs operatia si sa ne dea mai multe detalii. Am lasat numarul de acasa de telefon ca sa fim sunati pentru orice, pe Gabriela am sa o sun tot maine dimineata sa incerc sa fiu alaturi de ea macar asa, ramane sa ne rugam sa decurga totul bine, sa fie o operatie cu succes! Doamne ajuta!Am facut mai multe poze, Mihai ma va ajuta sa le punem pe forum sa le vedeti pe fetele noastre! Alinuta suntem alaturi de tine! Gabriela mult curaj, totul va fi bine! Noapte buna!PS/Daca doriti sa o sustineti pe Gabriela, sa mai vorbiti cu ea la telefon, cei din Belgia sau Germania, din Romania, am telefonul ei si pot sa vi-l dau sa-i spuneti o vorba, conteaza ...daca puteti careva sa le faceti o vizita, spitalul e f aproape de Antwerpen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fairy_adina spune:

Toate gandurile mele si rugaciunile se indreapta in acest moment catre o fetita mica aflata pe meleaguri straine, departe de tara, dar alaturi de oameni cu inima mare care ii vor schimba viata. Copiii ca ea ne ajuta pe toti sa devenim putin mai buni, sa ne unim pentru a face un bine si sa invatam ca , impreuna , oamenii pot schimba vieti.

Povestea de viata - realitate - pe care o poti citi printre randurile acestui subiect , poate misca pana la lacrimi si pe cel mai mare necredincios , este dovada incontestabila a existentei si a manifestarii Divine in vietile fiecaruia dintre noi.

Va imbratisez cu drag si ma rog pentru voi.
Adina

www.claudiu-cioca.tk" target="_blank"> Claudiu Cioca-a inceput drumul spre Lumina
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62812" target="_blank">Maini condamnate la tacere
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele

Mergi la inceput