Ajutati-l pe George

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doralina spune:


Să fii autist nu înseamnă să fii neuman. Însă înseamnă să fii un străin. Înseamnă că ceea ce este normal pentru mine, nu este normal pentru alți oameni. Sub anumite aspecte, eu sînt foarte prost echipat pentru a putea supraviețui în această lume, precum un extraterestru eșuat fără un manual de orientare... Acordați-mi demnitatea de mă cunoaște în termenii mei- recunoașteți faptul că sîntem în mod egal străini unii față de ceilalți, că felul meu de a fi nu este doar o versiune defectă a felului vostru de a fi. Suspendați pentru o clipă propriile voastre prezumții. Definiți-vă propriii termeni. Lucrați cu mine pentru a construi punți între noi.’

Jim Sinclair (1992)
persoană cu autism

Poate ca asa ar spune George daca ar putea vorbi
Ne-a facut sa construim punti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mia73 spune:

Asa e Doralina trebuie construite punti ptr ca altfel si ptr noi si ptr el viata ar fi mult prea grea
Am vazut multi copii autisti care nu au putut sau nu au fost ajutati sa refaca aceasta punte fara de care ei sunt pierduti
Nu este vina nimanui nici a lor ca ss-au nascut asa nici a parintilotr care nu au stiut ce sa faca cand se putea face ceva
e un intreg sistem putred care nu reuseste sa ajute oamenii care au cea mai mare nevoie de ajutor
Am fost la institutii care trebuie sa asigure acestor copii asistenta si ridica din umeri [arca zicind ce vreti asta e obisnuiti-va cu ideea
Imi povestea un medic de familie carea facut un curs despre autism cu doua somitati din lumea medicala ieseana ca nu s-a pomenit nici o clipa in cele trei luni cat a durat cursul ca aceasta boala se poate vindeca niciodata si cei doi au grade universitare
Ea a ramas socata cind i-am vorbit de terapie de recuperare chiar si integrala
Din pacate i Romania statul nu vrea sa ajute parintii acestor copii
Trebuie sa lupti de unul singur si din pacate multi renunta pe parcurs la lupta pentru ca nu mai pot
Si nimeni nu-i blameaza
Este f greu si asta numai un parinte stie
Am vorbit cu mama unei fete de 36 de ani careia de-a lungul anilor i s-au pus diferite diagnostice dar care prezinta f multe elemente autiste si ea mi-a spus ca aceasta durere contrar parerii generale nu trece odata cu timpul ci chiar se amplifica
Deci trebuie multa lupta si putere ptr ca altfel pierzi
Si va rog sa ma credeti ca este f greu dar eu cred ca este un Dumnezeu care te ridica cand ai cea mai mare nevoie
Noi speram ca minunile mai sunt posibile
Iar pentru noi si pentru familiile noastre aceasta ar fi cel mai frumos lucru care ni se poate intimpla
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fairy_adina spune:

1. autismul nu este o boala - asa cum este perceput termenul de boala

2. autismul este o dizabilitate - care daca nu se face nimic se poate transforma in handicap (il poate impiedica pe un om sa se integreze social si sa fie independent)

3. daca nu este boala inseamna ca nu se poate vindeca...

4. spre deosebire de alte dizabilitati , autismul tine de sfera comunicarii- cel cu autism trebuie sa invete un sistem de comunicare comun cu cei din grupul social in care isi desfasoara activitatea. Procesul invatarii se bazeaza pe : imitatie, memorie,comunicare.

Acestea sunt cele trei etape de aur : imitatie ( la un copil fara autism aceste trei etape sunt intercorelate, aproape ca nici nu se observa distanta .... )

Si copiii cu autism au grade de inteligenta diferite. Deci capacitatea lor de invatare este diferita. Achizitiile pe care le fac (lente adesea) sunt diferite de cele ale celorlalti copii nu din cauza ca le lipseste inteligenta ci din cauza ca le lipseste capacitatea de a decodifica stimulii exteriori fara a fi invatati sa o faca.

4 Cel mai bun mediu pentru a ajuta un copil cu autism sa invete este IUBIREA. Un singur pas gresit te intoarce in terapie cu una sau mai multe luni in urma . Tot ceea ce construiesti se pierde daca faci si cea mai mica greseala si iti pierzi controlul.

Ca educator trebuie sa-ti imaginezi ca : inveti un copil o limba straina tie si straina lui dupa ce ati invatat amandoi aceasta limba straina incepi sa-l inveti limba ta.

Medicii romani nu inteleg limbajul celor din strainatate. Cei care spun ca autismul nu se poate vindeca spun de fapt ca autismul nu trebuie vindecat pentru ca nu este o boala. Asta nu inseamna ca un copil autist este gata... terminat. dimpotriva , in functie de inteligenta sa, el poate invata mai bine sau mai putin bine limba de comunicare a acestei Planete.

Ne raman deci acestea trei : nadejdea, credinta si iubirea.... Dar dintre toate iubirea este cea mai importanta....

Autismul se "vindeca " cu multa iubire.

Am lucrat cu copii autisti, orfani, neimbratisati de nimeni niciodata, copii care au fost batuti de colegii lor mai mari, copii care ajunsesera la automutilare.... A fost de ajuns o singura atingere cu iubire, pentru ca acesti copii sa zambeasca. Zambetul unui copil cu autism este primul semn ca te afli pe calea cea buna.

Te imbratisez Mia, pot sa-mi imaginez prin ce treci...

Cu drag ,
Adina


www.claudiu-cioca.tk" target="_blank"> Claudiu Cioca
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62812" target="_blank">Maini condamnate la tacere
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fairy_adina spune:

Mia eu am scris niste poezii religioase (sunt crestin ortodoxa) preotului meu duhovnic i-au placut foarte mult. Daca vrei ti le dau, ele pot fi tiparite si vandute . Pe coperta sa scrie ca toate fondurile obtinute din vanzarea lor vor fi donate lui George penttru a se face bine.

Vrei sa ti le trimit?

Cu drag Adina

www.claudiu-cioca.tk" target="_blank"> Claudiu Cioca
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62812" target="_blank">Maini condamnate la tacere
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Eliza e foarte bine! Trimite-mi flyer-ul respectiv.(pdf sau jpg)
Eu am folosit pana acum unul dintre flyer-ele de pe site-ul lui George.

Lectii cat mai placute pentru George si mult curaj si putere Mia.

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii


Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mia73 spune:

multumesc mult ptr incurajari
De cand am aflat de problema lui George am descoperit ca sunt oameni care in ciuda faptului ca te cunosc nu pot sa te sustina si prefera sa nu se implice deloc(si au fost multe cazuri)si oameni care nun te cunosc si care sunt capabili sa se transpuna in situatia ta foarte bine .Si le multumesc inca o data celor din urma
Multumesc fetelor din canada Corneliei nou venita Adinei ptr prezentarea extrem de detaliata a dizabilitatilor Doralinei care a gasit iesirea din labirint Elizei care pune atat de mult suflet in ceea ce face Cosminei Care ma consiliaza inclusiv telefonic lui Witchie (o mamica extraordinara asa cum se poate lesne observa din povestirile unde protagonista e micuta Irina)
Multumesc acelui irakian care nu a tinut seama de diferentele religioase si a ales sa ajute un copilas
Multumesc tuturor celor care in iuresul existential reusesc sa se gandeasca si la cei din jurul lor
De altfel ieri am avut o surpriza f placuta.
Noi obisnuim sa mergem la parintele Iustin Parvu de la.
Petru voda undeva pe linga Tirgu NEamt iar bunul parinte impresionat de durerea noastra ca de altfel si de durerea celorlalti a decis sa ne ajute cu o suma de bani 1300 de euro
Cuvintele noastre nu sunt suficiente ptr a-i multumi in primiul rand ca se roaga ptr noi si ptr George in mod special cat si ptr aceasta suma de bani pe care ne-a daruit-o de la Mos Nicolae pe vechi cum s-a exprimat dansul
Sa-i dea Dumnezeu zile bune si multe pentru ca pentru cei care merg la dansul este un sprijin real
Sarut mina Parinte si abia astept sa ne revedem ptr a ne transmite starea aceea binecuvintata de liniste si armonie cu oamenii si cu Dumnezeu
Mihaela


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doralina spune:

Mihaela,
n-am gasit iesirea din labirint, am invatat sa ma feresc de minotaur,m-au ajutat altii de dinaintea mea,sper sa te ajut si eu atat cat pot.Si vom iesi,cu multa rabdare insa...
Mihaela se va muta in Bucuresti...Va merge cu George in fiecare zi la centru, la inceput doar doua ore, pt acomodare, apoi se va trece treptat la 3 ore, apoi la 4...Pana la 8,9 ore
La un moment dat va lua masa acolo,pt ca autistii sunt f pretentiosi la mancare Mihaela va trebui sa-i gateasca ce-i place,sa-i aduca mancarea in caserole.
Dupa ce termina programul, il ia pe George acasa si e recomandat sa lucreze cu el pt generalizare programul zilei...
Apoi baita, pregatirea hainelor, mancarea pt a doua zi...
In aceste conditii ar trebui sa-si gaseasca gazda cat mai aproape de centrul Horia Motoi,in Bucuresti se circula ingrozitor iarna.Iar copilul e uneori atat de obosit incat adoarme in brate sau plange intruna
Eu faceam doua ore pana acolo, uneori cu taxiul si tot faceam mai mult(stau in Militari)

Centrul se afla pe strada Radu Mihaila,Stefan cel Mare, in spatele stadionului Dinamo.In zona asta chiriile sunt mari...
Le-am putea ruga pe fetele din Bucuresti sa se intereseze de o gazda acceptabila?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza-daniela spune:

Buna

am mai primit azi o donatie de 50 de dolari de la familia Viorica si Gil Coza din Toronto, o sa o rog pe Corina sa actualizeze la pagina de donatii

de asemenea aceasta familie a cumparat si patru felicitari, deci inca 10 dolari, dar stiu ca pe acestia ii numaram separat, la sfarsitul lunii decembrie vom face totalul de cate felicitari am vandut

Doamne ajuta!

Cornelia, ti-am scris, scrie-mi tu te rog inapoi ca sa iti pot trimite atasamentul

Multumesc

Eliza
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588/" target="_blank">
Ajutati-l pe George!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mia73 spune:

Multumesc Doralina
Eu nu m-am gandit sa incerc sa rog pe cineva sa ma ajute sa caut un ap de inchiriat
DAr asa poate daca stie cineva de un ap in zona stadionului Dinamo cu o chirie in jur de 200 de euro va rog sa-mi spuneti
Pe mine ma intereseaza incepind cu 10 ianuarie
Multumesc mult Eliza ca intotdeauna foarte activa
un Weenend placut la toata lumea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza-daniela spune:

Buna seara tuturor

Draga Mihaela, cel mai important lucru autnci cand faci ceva in viata este, cred eu, MOTIVATIA. Motivatia noastra, a celor de pe desprecopii (indraznesc sa spun asta desi eu sunt nou venita pe acest forum) - singura noastra motivatie - este bucuria de face un bine, cat de mic

Nici nu stii ce ne bucura ca un sfat venit de la noi, un link, si, cel mai important pt George acum - un banut - ajung la voi si va sunt de folos.

Mihaela, te rog intereseaza-te cum se poate face link la primul subiect deschis pentru George!

Cornelia, te rog nu uita sa imi trimiti un email (ti-a parvenit emailul de la mine?) pt ca altfel de la emailul care mi se deschide de pe desprecopii nu reusesc sa pun atasamentul... sau nu ma pricep

Witchie, astept atunci cand vei avea o clipa sa ne trimti inregistrarea - nu stiu cum (un CD?)... nu ma pricep la detalii tehnice - ne vei spune tu... si iti multumesc mult

Mihaela,emisiunea la radio ce ecouri a avut? Si de asemenea apelul lansat in emisiunea Universul credinteti din 30 octombrie?

Multumesc

Eliza
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588/" target="_blank">
Ajutati-l pe George!

Mergi la inceput