Ajutati-l pe George

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eliza-daniela spune:

La multi ani, George, am aflat ca astazi este ziua ta! (6 martie)

Mai am o veste buna, am deschis ieri cutia de la parohia greco-catolica Bunavestire din Toronto (pr Emil Jude) si inauntru erau 446 dolari canadieni.

Mihaela, Elena, Doralina – mai aveti vesti? Le asteptam cu nerabdare!

Exista vreo sansa ca Mihaela sa capete conexiune la Internet in Bucuresti?

Ne-ar bucura mult vesti despre voi!

Antoioana, ti-am trimis flyerele, iti multumesc mult



Eliza
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588/" target="_blank">
Ajutati-l pe George!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

quote:
Originally posted by eliza-daniela

La multi ani, George, am aflat ca astazi este ziua ta! (6 martie)

Mai am o veste buna, am deschis ieri cutia de la parohia greco-catolica Bunavestire din Toronto (pr Emil Jude) si inauntru erau 446 dolari canadieni.

Mihaela, Elena, Doralina – mai aveti vesti? Le asteptam cu nerabdare!

Exista vreo sansa ca Mihaela sa capete conexiune la Internet in Bucuresti?

Ne-ar bucura mult vesti despre voi!

Antoioana, ti-am trimis flyerele, iti multumesc mult



Eliza
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588/" target="_blank">
Ajutati-l pe George!



La multi ani copil dulce!
Eliza, eu iti multumesc! Ti-am scris mai mult pe pm. Sper sa iasa ceva.
Numai bine!
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan si bb din burtica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_tzuchi spune:

La multi ani, George!
Multa, multa sanatate!


ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza-daniela spune:

Draga Ioana
bine ai venit printre noi
Antoioana, ti-am scris si pe email, nu stiu de ce nu am primit pm-ul de la tine

Am inteles ca s-ar putea in curand Mihaela sa capete conexiune la Internet in Bucuresti. Speram sa auzim vesti bune
Doamne ajuta


Eliza
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588/" target="_blank">
Ajutati-l pe George!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mia73 spune:

Buna!
Am fost alaturi de George de ziua lui.Am ramas placut impresionata de atmosfera din centru si de cei trei copilasi cu care se lucreaza acolo ce au incercat sa creeze o atmosfera de sarbatoare pentru noul venit.Sper ca peste un an George sa se manifeste la fel ca ei: sa se bucure,sa imbratiseze si sa rosteasca la multi ani.
Mihaela a participat la un curs organizat de centrul Horia Motoi pentru parinti ce au copii cu astfel de probleme, un curs bine venit pentru toate familiile disperate.
De George ce pot spune- este foarte slabit probabil datorita schimbarii programului.Am incercat in cele 2 zile sa urmaresc ce lucreaza:imitatie nonverbala, indicare obiecte (aici e de munca)si invata sa se joace.
Trebuie sa il determinam sa reduca programul de somn de la amiaza pentru a putea prelungi programul de terapie de la 4 ore la 8 ore, lucru absolut necesar in vederea aducerii terapetului din Anglia.E greu, fiind foarte obosit nu reusim deocamdata acest lucru, dar trebuie sa ii impunem un astfel de program pentru a inregistra si rezultate.
Mihaela se va conecta zilele acestea la internet si va putea descrie detailat modul de lucru.
La multi ani pentru 8 martie tuturor doamnelor ce ne sunt aproape!
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doralina spune:

Dragi prieteni,
va spuneam cat de fericita am fost ca am cunoscut-o pe Mihaela.
Fericirea se plateste,din pacate a urmat o perioada aglomerata tare, tare...
N-am reusit sa ajung la ziua lui George...ma bucur ca a fost inconjurat de familie
Iar la anul, cu ajutorul lui Dumnezeu,facem petrecere DC !
De cand am cunoscut-o pe Mihaela ma tot gandesc ca Dumnezeu are un plan cu noi...
Mihaela, iata, a fost smulsa din caminul ei, traieste acum intr-o casa straina, intr-un oras strain, cu George...doar cu George...
Nu va uita niciodata aceasta perioada,destinul ei va ramane cumva legat pentru totdeauna de al copiilor autisti...
Garsoniera se afla la cateva minute de mers pe jos de centru, ceea ce e un mare, mare avantaj.Cam curge zugraveala de pe pereti, dar nu conteaza...Din pacate in curand va trebui sa se mute...
Imi pare tare bulversata de Bucuresti, de felul de a fi al oamenilor,
de o viata in care valorile ei fundamentale nu se mai regasesc
A participat timp de o saptamana jumatate la un curs ABA unde s-au strans vreo 45 de parinti din toata tara, a fost cutremurata de atata suferinta( a simtit si un fel de invidie amestecata cu durere si neputinta:tu te-ai descurcat, dar noi ce facem?Pentru noi nu-i nimeni, nicaieri, niciodata....)
Datorita campaniei declansate de Mihaela au aflat multi dintre ei ca exista o sansa,l-au sunat pe parintele zeci de parinti, au venit pe forumul de pe www.autism.ro in ultima vreme asa de multi parinti ca abia le-am putut raspunde
In curand va veni si Mihaela,cu internetul a fost mai greu, a trebuit sa-i povestesc de-a fir a par ce s-a mai intamplat, era tare curioasa
Oamenii sunt langa oamenii si viata e cumplit de frumoasa uneori...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doralina spune:

Am reusit sa-i fac a doua vizita Mihaelei(si iar am stat mai mult decat mi-am propus...)
George a racit si Mihaela a trebuit sa gaseasca un medic care sa vina totusi acasa,desi nu e inscrisa la el, si sa accepte sa-l consulte,desi a fost avertizat ca e autist
Nu va puteti imagina ce greu a fost...
Spunea cineva, pe aici pe forum:Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul...
Dar a reusit...Mihaela e un munte de om...
Acum e tare obosita, george se trezeste noaptea de multe ori,are nasucul infundat, si el e obosit si mult mai agitat, dar o sa treaca
Ce-am observat la a doua vizita: a plans mai putin si a venit de cateva ori si m-a imbratisat spontan
Cata nevoie de afectiune are,cat se bucura ca reuseste si el sa comunice,macar in acest mod, ca ne bucuram mult, si el simte si zambeste ca un inger
Doamne, daca ar exista un tribunal moral al umanitatii, ar trebui adusi in boxa acuzatilor medicii care le-au retezat sperantele parintilor,spunandu-le ca pt acesti copii nu se poate face nimic!!!!
Si inca o spun cu calm si detasare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doralina spune:

Pentru Mihaela si oamenii minunati care trec pe aici
o rugaciune a maicii Tereza

Oamenii sunt adesea irationali, neintelegatori si egoisti.
Iarta-i, oricum....

Daca esti bun, oamenii te pot acuza de egoism si intentii ascunse...
Fii bun, oricum.

Daca ai succes, poti castiga prieteni falsi si dusmani adevarati.
Cauta succesul, oricum.

Daca esti cinstit si sincer, oamenii te pot insela...
Fii cinstit si sincer, oricum.

Daca gasesti linistea si fericirea oamenii pot fi gelosi...
Fii fericit, oricum.

Binele pe care il faci azi, oamenii il pot uita maine...
Fa bine, oricum...

Da-i lumii tot ce ai mai bun, si poate nu va fi niciodata de ajuns.
Da-i lumii tot ce ai mai bun, oricum...

La urma urmei, este intre tine si Dumnezeu.
Nu a fost niciodata intre tine si ei, oricum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza-daniela spune:

Doralina, multumim pentru actualizare. Ce face George, i-a trecut raceala?
Ti-am trimis si un pm, te rog spune-mi daca l-ai primit, sper ca m-am descurcat bine caci nu eram sigura pe ce sa apas.
O asteptam pe Mihalea sa revina pe forum si ii dorim multa putere sa treaca peste toate greutatile. Si mai ales ca familia lor sa fie din nou o familie reunita, sa se poata bucura si de fetita pe care acum abea o vede. Ce durere trebuie sa fie in sufletul ei.... Sa trebuiasca sa se imparta intre cei doi copii....

Eliza
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588/" target="_blank">
Ajutati-l pe George!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doralina spune:

Vesti bune, lui George i-a trecut raceala, merge din nou la centru, i-a fost marit programul cu o ora(programul trebuie marit progresiv, astfel incat copilul nici nu-si da seama,treptat ajunge sa se "joace" la centru 8 ore,dupa aceea incep sa se vada rezultatele, asa s-a intamplat cu Vladut al meu)
I-a mai trecut oboseala si Mihaelei,a inteles ca trebuie sa se odihneasca si ea
Despre eroismul mamelor ar trebui sa se vorbeasca in gura mare, peste tot
Dupa ce-am cunoscut-o pe Mihaela am inteles ca m-am plans prea mult si ca durerile altora sunt mult mai mari
Da, Mihaela e sfasiata de dorul fetitei( am vazut o scena intr-un film
o mama a fost obligata sa aleaga intre cei doi copii, intr-un lagar nazist,sa opreasca unul, celalalt urmand sa mearga la camera de gazare.Plangea intruna si spunea:nu pot, nu pot!!!)
Am incercat sa vedem cum am putea-o aduce aici.
Mihaela stie ca va da socoteala lui Dumnezeu de fiecare banut cheltuit,si judecata poate fi aspra...
In viata mea n-am vazut un om de o asemenea probitate morala
Poate si din aceasta cauza au durut-o atat de tare niste aluzii rautaciase ale unor mamici disperate

Mergi la inceput