Romanii din Marea Britanie (11)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

La multi ani pe 2006 si un an cu multa sanatate si impliniri!

Mada, felicitari, sarcina usoara si bebe sanatos!
Asta era problema pe care nu o depistau doctorii? Sau era altceva? A trecut cu bine?

Cryss, v-ati mutat singuri? Unde? Cum e? Ati gasit joburi? Ma bucur pt voi si sper sa va mearga super.

Cum ati petrecut Revul?
La noi a fost super, am avut si vreme frumoasa, am pus poze aici

Gata fug la treaba, inca o data un an nou bun si cu multe bucurii! Pupici.

--------------------

Andra
Noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">La numai un anisor, are diabet...Ajutor!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59084" target="_blank">Cine este Alex? haideti sa il cunoasteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Motanik mersi si faine pozele de la revelion.
Nu asta era problema. Mi sa facut biopsia si mi-au gasit niste celule care cica se cheama Lichen Planus si nu sunt maligne dar pot deveni si mi sa prescris o crema mai puternica dar am aflat ca sunt insarcinata si medicul ma sfatuit sa nu o folosesc momentan deoarece nu se cunoaste impactul care il poate avea asupra sarcinii si copilului deci momenatn astept pana ajung la spital ca am programare pe 26 sa ma ia in evidentza la clinica antenatala si am acelasi medic ca si la ginecologie adik este medic obstretician. Ea cunoaste cazul meu si ma va sfatui ce si cum.
Am fost deja la primul scan la care mi sa spus ca am 6 sapt si 3 zile exact inainte de craciun si nea dat si o poza nu prea se vede mare lucru momentan. Dar inima batea a fost super. Acum astept sa merg la urm scan cel de 12 sapt si se va vedea mai bine atunci.

In rest nimic deosebit ma bat cu greturile ca este groaznic sa nu poti manca normal, mie dor sa fiu satula si sa mananc orice ca acum nu suport nici macar mirosul de mancare dapai mancarea in sine. Dar voi trece si peste asta. Bebe sa fie sanatos ca este mai important.

V-am pupat pe toate!

------------------------
Born free, now I'm expensive.
http://community.webshots.com/user/mada_mxm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Draga Mada, iti doresc sarcina usoara si bebe voinic si frumos!
Andra, bine ati revenit in tara ploilor mohorate!

Noi de Rev am fost pe un vas de croaziera pe Thames,am dansat, mancat , baut (suc) si ne-am simtit bine cu inca vreo 10 prieteni.
Dar , dezamagirea e ca nu am putut vedea artificiile.
Bineinteles, mi-am imbracat rochia cea noua si pt o seara am mai uitat de necazuri.

Intre timp am inceput scoala, e f bine , profii explica f bine,cladirea noua,colegii de treaba etc...taxa pe masura si incercam sa tinem pasul.
andra, noi nu ne-am mutat singuri, ci impreuna.
stam la fam lui Cristi care ne sponsorizeaza cu mancare si cazare .
Avem tot ce ne tb camera, mobila, computer cu net, acces sa folosim mas spalat,uscat, bucatarie,mancare organica, travel card pt Pui, etc
Am fost un pic stresata cu job-ul, dar acum aproape am rezolvat si o sa fie bine.Oricum in conditiile astea o sa putem strange ceva bani daca o sa fim sanatosi cu totii.

Cu nunta lucrurile merg incet, dar in directia buna, am gasit cameramam de la TV Realitatea parca din Iasi,pt decorare am vb si duminica rez cu muzica , probabil o sa fie Dj un nene de la radio Iasi care de vreo 20 ani prezinta emisiuni muzicale traditionale.In felul asta impacam si capra si varza si soacra va fi fericita si fara formatie.
Mai rau stam cu nasii, care is greu de gasit, dar om rezolva noi cumva ...
Cam atat despre noi!
Va doresc tuturor un an bun plin de bucurii
Cristina



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza P. spune:

Mada, ma bucur mult pentru tine! Ce curajoasa esti! Cica: e groaznic cu greturile, dar lasa ca trece!
Sa fiti amandoi sanatosi ,Mada!
Daca poti sa scrii din cand in cand etapele si prin ce treci sa stim si noi ce ne asteapta? Eu nu sunt pregatita inca sa am bebe, dar o sa urmaresc cu mare interes postarile tale!
Ma bucur mult pentru voi si sa ma scrii, da?
Chriss, se anunta nunta frumoasa! Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Cris, succes la scoala si numai bine, Sa inteleg ca ai gasit si job? Oricum sa va ajute Dumnezeu sa indepliniti ce v-ati propus.

Gabitza, bine ai revenit. De tine nu ne zici nimic?

Si noi ne pregatim de bebe, am vrut sa ne asiguram ca suntem sanatosi intai asa ca marti seara am programare la ginecolog...si sper sa am unde verde...

Restul lumii nu si-a revenit dupa vacanta? Unde umblati?

Pupici si we frumos.

--------------------

Andra
Noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">La numai un anisor, are diabet...Ajutor!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59084" target="_blank">Cine este Alex? haideti sa il cunoasteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza P. spune:

Motanik, ce veste frumoasa ca te pregatesti pentru bebel! Mult, mult succes !
Eu nu am cu ce sa ma mandresc, sunt in acelasi stadiu, tot nu am primit extensia de viza..... Sunt doi ani deja de cand nu am fost acasa, tot imi este dor de casa,parinti,bunici, etc. Dar va intristez si nu vreau .....O sa vina si zile mai bune....
In schimb, sunt fericita sa aud asemenea vesti de la voi!!!! Multa sanatate si succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Cris, Gabitza multumesc de urari!

Dar vad ca ii cam slaba activitatea pe aici.
Gabitza pt ca ziceai sa te mai tin la curent: la inceput cand am aflat sa sunt insarcinata totul era ok mancam cat un elefant si eram super bine. Dar bucuria mea nu a durat mult si au aparut greturile, mai intai mirosurile nu le mai suportam acum am ajuns ca de la orice miros de mancare ajung direct la . De iesit din casa cam greu ca sunt tot timpul cu sufletul cat un purice ca daca ma ia cu voma prin bus sau metrou nu e chiar placut. Asa ca mai mult prin casa si la cate o plimbare prin zona ca sa nu amortesc in casa. Este tare nasol sa ai senzatia ca stai cu stomacul in gat non stop dar tre sa ne conformam.
La primul scan bebe avea 7,4 mm adik era cat o boaba de fasole. Dar pe data de 31 ian am programare pt al doilea scan si sper sa arate mai mult a copilutz. Abia astept sa il vad si sa ii aud inimioara.
Astept sa trec si eu in trim 2 de sarcina ca se zice ca nu mai ai greturi si esti plina de energie, sper sa fie valabil si pt mine ca nu mai pot de oboseala ca noaptea nu prea pot sa dorm si nici o pozitie nu imi este comoda si sanii mei au 10 tone. Si credeti-ma este tare dificil sa te muti de pe o parte pe alta ca te dor sanii de nu mai poti. Si mai ales starea asta continuu de moleseala si te simti de parca te-a batut cineva ai dormi mai toata ziua dar nu te odihnesti ca ai greturi si tot felul de senzatii.

cam atat pt azi ca iar ma ia cu greturi ma duc sa ma intind in pat. we frumos pt toata lumea si pupici!


------------------------
Born free, now I'm expensive.
http://community.webshots.com/user/mada_mxm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Salutari la toata lumea si la multi ani, scuze de intirziere !

Am citit in mod curent ce-ati scris, dar de fiecara data cind incepeam sa scriu, aparea ceva si trebuia sa ma opresc.

Acum am putin timp liber, copiii dorm si scriu repede-repede !

Noi n-am plecat nicaieri de sarbatori, am fost in Londra la niste prieteni de Revelion si am dormit acolo. Purceii mei, la aproape doi ani jumate, au tzopait si petrecut pina la 2 noaptea, n-a fost chip sa-i culcam. Intr-un sfirsit au adormit, dar la 8 s-au si trezit si gata, hai din nou la joaca. E adevarat ca o saptamina intreaga dupa aia au fost zombi, dormeau de rupeau, ca sa recupereze.

Chiar inainte de Craciun ne-am dus si la noi la magazinul ala romanesc, La Dumitrescu si nu pot sa va spun cu ce nervi am plecat. Cum am intrat pe usa am dat de o vinzatoare blonda care nici nu s-a uitat la noi, ce zimbet, ce buna ziua si vorba aia, e mic magazinul ... Si copiii bineinteles ca au inceput sa se uite in felul lor pe rafturi si la un moment dat au inceput sa ia cartoanele alea cu preturi sa se joace cu ele. Nu era nimeni altcineva in magazin asa ca i-am lasat pina a venit blonda si le-a smuls alea din mina ... In sfirsit. Dupa aia pe vitrina aia unde tin mezelurile, galantarul ala frigorific, scria mare: va rugam nu atingeti. Copiii bineinteles ca s-au dus acolo si se uitau la toate mezelurile sprijindu-se cu miinile de geam, nu ? Blonda tocmai vorbea la telefon si o vedem, putin suprinsi, cum incepe sa miriie la noi si la copii, ca vezi doamne, si-au permis sa atinga vitrina ei. Intre timp au mai intrat niste romani, noi intre timp ne-am ales din rafturi cam ce vroiam - destul de bine aprovizionat - si cind sa iesim vedem ca blonda se rastea inspre noi si le spunea nu stiu ce celor dinauntru despre noi. Ca dupa aia sa ne spuna cineva care a iesit ca facea balamuc ca "ia uite draga, nu-si controleaza copiii " si tot asa. Deci asa cu magazinul ... adevarul e ca la ce sa ne asteptam, la magazin romanesc primim atmosfera ... romaneasca.... miriieli si ochi dati peste cap de la o trista ... asa ca nu mai calcam pe-acolo, sa nu stricam frumusete de aranjament in pravalie ...

Ma bucur tare sa citesc toate vestile bune despre Cristina si Mada ... si Andra, mi-au placut tare pozele din Shpania, distractie pe cinste !

Hai pa la toata lumea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Draga Miruna,
Si noi am luat teapa cu rest romanesc La dumitrescu.
Ajungem intr-o zi de 29 sau 30 dec acolo, infrigurati, vai de capul nostru , dar cu bucurie in suflet ca o sa gasim frunza de sarmale ieftina si buna.
Cand intram in magazin , ne intampina un nene, e pos sa fi fost patronul ca nu prea se pricepea la taiat teleaua.
La inceput nu prea ne-a bagat in seama, dar cand a vazut ca noi cumparam, nu ne jucam at a devenit mai binevoitor.
Oricum nu atitudinea lui m-a deranjat, ba chiar a fost ok, ci faptul ca nu prea mai aveau marfa si ca produsele au fost f slabe calitativ, adica varza era moale si aiurea, castravetii i-am aruncat ca nu ii puteai manca, erau imputiti, telemeaua sarata si amaruie si magiunul de prue cam nedulce,etc .Ce mi-a placut a fost gemul de caise, super bun.

De acum incolo ne-am lecuit si o sa ramanem tot la castravetii si varza de la turci si evrei, care au produse super bune.
Fetele care vor sa isi aminteasca cum e in patria noastra draga, pot face o vizita La nenea Dumitrescu

Pup la toata lumea!
Cris


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tina_Welsh spune:

Mama ce active sunteti.Nu pot sa cred.Cam tarziu dar va scriu si eu ca deh greu cu sarcina asta.Vad ca se poarta aici in Uk!
Craciunul l-am facut in familie,revelionul la Aberdeen.Foarte fain!Am fost incantata,ca am reusit sa trec cu bine primul Craciun si An Nou departe de Ro.
Mada,sarcina usoara si bebel frumos si sanatos.Mai ai pana o sa ii auzi inimioara!Eu ti-as propune sa intri la Odisee,o sa fi uimita cate ai de aflat.Mie imi place gasca de acolo extrem de mult.SA ne dai vesti de la al doilea scan!iar ca in trimestrul doi esti plina de energie si tralala sunt abureli.Oricum e mai bine ca in primu,dar nu foarte mare diferenta! la tine si la bebe mic!
Cryss,bafta la scoala si spor la job!Astept poze de la nunta!
Mirupati,de ce nu ti-ai controlat draga copii?Pai tu nu iti dai seama ca blonda ceea era in Anglia!Cum sa stearga ea asa usor si frumos niste aprente de copil de pe geam?Sau cum sa aranjeze niste cartonase cu preturi?Alta data sa fii mai atenta da?

Va pe toate.EU astazi m-am simtit extrem de rau.Am avut 2 contractii de m-au indoit,cadere de tensiune cred,ca imi tiuiau urechile si eram alba ca varul.Sper sa mai astepte bebe macar pana pe la 35 de saptamani.Mai sunt doar 6!Of,ce greu devine acum!



Tina and Tina and Mark's baby
Poze de la cununia civila si cu mine gravidutza
Eu si Mark
Semnatura mea


Mergi la inceput