Romanii din Marea Britanie (11)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Salutare!
Am fost in .ro, ce bine a fost alaturi de parinti, prieteni dragi...mai-mai sa nu mai vin inapoi!

Cristina, ai www.le.ac.uk/portals/maps/uk.html" target="_blank">aici o harta sa vezi unde e Leicester in UK, www.le.ac.uk/portals/maps/leicester.html" target="_blank">aici o harta pt oras si imprejurimi si www.uhl-tr.nhs.uk/patients/about-our-hospitals/leicester-royal-infirmary" target="_blank">aici mai multe informatii despre Royal Infirmary.
Zboruri din Bucuresti catre Birmingham, de ex, sunt cu escala (am dat eu un search si vad de ex Lufthansa are zbor Otopeni-Dussledorf/Frankfurt-Birmingham sau Air France are zbor Otopeni-Paris-Birmingham).

Uite www.traveltoleicester.co.uk/air01.htm" target="_blank">aici mai multe informatii despre cum sa ajungi in Leicester si tot acolo vei vedea ca sunt atat trenuri cat si reteaua de autocare National Express cu care puteti ajunge acolo daca totusi va hotarati sa aterizati in Londra.

Sper ca iti sunt de folos informatiile, daca te mai pot ajuta cu ceva da de stire. Sanatate multa fetitei si numai bine!



Mada, ma bucur sa aud ca esti ok, astept cu nerabdare vestea ca minunea a venit pe lume sanatoasa!
Nici eu nu mai suport caldura, acum astept cu mare nerabdare o ploaie


Salutari tuturor care mai intra si citesc pe aici, sper sa mai dati si voi vesti (bune)!

O saptamana usoara si frumoasa in continuare!

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns William spune:

Ce pot spune motanik doar ca e marfa numele tau aristokat:P. Orcum ma duc pe strand aici e super cald chiar, da-mi si mie niste info despre anglia, dupa cum vezi dupa nume iti dai seama cat de nebun sunt dupa tara asta. Ma gandesc ca poate ajung la anu in caz ca scot vizele, daca nu le scot tot vin. As veni si acum dar nu rezist tentatiei. Sper sa imi dai informatiile alea. As vrea sa stiu unde e bine sa stai in Anglia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

Multumesc frumos pentru informatii motanik si mada. Cred ca vom zbura catre Londra si de acolo vom continua cu trenul. De mult visam eu sa vad Londra, e drept ca nu asta e calatoria ideala, dar o sa incercam sa facem din ea o mini-vacanta.

Sanatate voua si micutilor, si numai bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Am mai intrat si eu pe aici sa vad ce mai ziceti.
Eu sunt bine mai ales acu de cand s-a mai racorit e mult mai usor decat pe caldurile alea nebune.
Si baby e ok si se pare ca nu prea vrea sa vina de curand. Eu ar trebui sa nasc duminica dupa spusele medicului si la noi la odisee maj fetelor au nascut de prin sapt 38-39, putine care au depasit termenul si chiar daca l-au depasit nu le-au lasat medicii sa stea prea mult si le-au indus.
Eu nu stiu ce si cum va fi aici pt ca oricum am o programare la moase pe 16 adik trei zile dupa termen si inca una la 10 zile dupa termen la spital sa ma vada medicul. Pp ca daca ajung pana la cea de la spital isi vor face totusi mila de mine si m-or induce ca sincer sa fiu nu mai pot, am senzatia ca am sa fiu gravida toata viata. Si e tare nasoala senzatia.
Cam astea is vestile mele, stam si asteptam sa dea baby vreun semn si deja ma urc pe pereti de plictiseala si nerabdare.

Va pup pe toate si va urez numai bine si sper ca data viitoare cand scriu voi fi cu baby acasa, sa speram cat de curand.

------------------------
39+
Born free, now I'm expensive.
Lucrusoare baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Mada, tinem pumnii pt pitica, nastere usoara si asteptam pozeeee!

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Mai intra cineva pe aici? Helloooooo!
Mada, sper ca esti ok, astept vesti de la tine.
Pupici si sa auzim de bine!

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Buna, da, mai intru eu!
Am inceput sa citesc topicurile voastre ieri. Tocmai am dat un interviu pentru postul de Romanian Lecturer la University College of London si astept raspunsul azi sau luni. Nu stiu de ce sunt atat de tipicari englezii astia. Initial am trimis aplicatia pe 9 august. CV-ul meu era ce exact ce cautau ei. Inscrierile urmau sa se termine pe 22 aug, iar interviul sa fie pe 30, la Londra. Ma gandeam ca ii duce si pe ei capu' ca fiind din Romania am nevoie de ceva timp sa ma preg de interviu, sa iau viza, sa fac rezervare la avion etc. Dar NU, ei m-au anuntat ca sa ma prezint la interviu abia pe 25 aug. Practic mai erau 3 zile lucratoare si eu tb sa ma prezint la Londra (ca alta treaba n-aveam, nu puteau sa imi ia interviul prin tel.?Si asa am si facut, le-am scris ca n-am cum sa ajung asa de repede, ca mai sunt nishte practicalities de rezolvat si ca sa ma sune. Mi-a raspuns o secretara acra ceva de genul " Nu se poate, treaba dv, va atasam harta si ce tb sa faceti in caz ca puteti ajunge." I-am zis si eu ceva de dulce in sinea mea si m-am consolat cum ca deja am pierdut si sansa asta. A doua zi primesc insa mail tot de la ea cum ca "revenim, brusc intelegem ca n-aveti cum, da, va sunam pe 30, bla-bla". Si asa... m-au sunat miercuri, azi e vineri, si e posibil ca abia luni sa-mi dea raspunsul. NU INTELEG. Dupa ce cred ca au avut 2 candidati (conditia era sa fii nativ, fluent in engleza, master blabla...) mai dureaza trei zile si un weekend pana se hotarasc???? Ce fel de birocratie mai au si astia???

Salariul este de 15000 pe an, lucrez 13 ore pe saptamana, in rest depinde de mine daca imi mai gasesc ceva sau stau cu mainile in san si bat londra. Ce ziceti, merita la banii astia in conditiile in care as sta in campus la ei, deci ma gandesc ca voi plati o suma modica pe chirie?
Va pup.

Raluca

Zenobia
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza P. spune:

Buna ziua tuturor!
Stie cineva ceva de Mada? Trebuie sa fi nascut pana acum.
Mada , da si tu un semn daca mai vizitezi forumul...
Cu bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belle_vue spune:

Zenobia, 15000 pe an e putin, e greu de trait in Londra cu banii astia, iar pe ideea de "suma modica" fiindca e campus eu nu m-as baza inainte de a vedea exact despre ce e vorba...Dar 13 ore/sapt ti-ar lasa suficient timp pt inca o slujba. Problema e daca iti mai ramane timp pt proiectul de cercetare care stiu ca era asociat cu postul de la UCL...
Succes oricum! (Ai primit rezultatul intre timp?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Da, din pacate raspunsul a fost "nu va dam postul",au acceptat pe cineva care locuieste deja acolo. Nu s-au mai complicat ei cu work permit, scrisori de invitatie etc. Am fost cam dezamagita, dar mi-a trecut. Ajung eu acolo pana la urma, in Anglia adika, in 2007 vreau sa ma inscriu la un doctorat pe studii britanice. E cam scumputz am vazut, dar si aici din 2007 doctoratul se face 1000 de euro, asa ca ce am rezolvat? Cred ca un doctorat facut acolo atarna mult mai greu. Stii ceva despre asta? Ti-as ramane foarte indatorata daca mi-ai mai spune cate ceva. Multumesc frumos.

Zenobia

Mergi la inceput