Romanii din Marea Britanie (11)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Belle_vue sarcina usoara! Faza e ca ei nu se prea agita mai ales la inceput abia pe la 20 de sapt incep lucrurile efectiv sa se miste. Aici din cate am observat nu se iau dupa varsta aici la toate face testele si investigatiile daca tu esti de acord. Si eu am facut dublutest din ala si numai daca iesi cu risc crescut mergi la mai multe analize. Oricum din ce am obs eu aici ei sunt tare relaxati.
Asta comparativ cu fetele din ro care merg la medic in fiecare luna si fac n-spe scanuri si sute de analize la 10 medici si 10 laboratoare. Eu am facut cateva teste alea la inceput si 3 scanuri si in rest m-am vazut numai cu moasa si am ascultat inima lui baby. Atata. Plus ca am obs la fetele din ro ca le da trei feluri de vitamine si no spa pt contractii si tot felul de injectii si pastile.
Eu am luat numai niste acid folic in primele sapt in rest nimic.
Andra noi am cam tras o sperietura vinerea trecuta si am ajuns la spital ca de doua zile tot aveam niste intepaturi puternice in vagin si o presiune in pelvis si mi-au zis de la nhs direct ca sa merg rapid la spital ca s-ar putea sa fie premature labour. Dar a fost ok, am avut un control de la doctoritza si au monitorizat activitatea lui baby timp de 40 de min si mi-a zis doctoritza ca e inchis colul meu si atata timp cat e inchis si nu sangerez sau pierd lichid amniotic sa stau linistita.
Am fost samb pe la niste agentii si duminica am fost la babies'r'us sa mai luam niste maruntisuri pt baby si apoi pe la next maternity si pe la marks and spencer sa imi iau eu un tricou ca nimic nu ma mai incape si camasa de noapte si halat pt spital.
Mai avem de luat patutzul, saltea si cearsafuri, asta samb si tot samb mergem sa vedem si vreo 3 case. Acu seara mai mergem sa vedem una si ieri am fost si am vazut una dar era f f mica minusucla chiar pt cat cereau pe ea. Asa ca mai cautam pana gasim ceva pe placul nostru.

Va pup ca tre sa fug!

------------------------
32+
Born free, now I'm expensive.
Poze
Lucrusoare baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Multumesc mult, fetelor! Motanik, site-ul a carui adresa mi-ai dat-o e exact ce imi trebuia ca link. Am gasit statia Westminster. Am inteles eu bine ca ne sfatuiesti sa luam travelcard-uri de 6 zone- presupun ca sunt valabile pentru o zi? Le putem cumpara la intrarea in metrou? Belle vue, o sa-ti urmam sfatul; nu vrem sa pierdem legatura si o sa fim si cu Diana dupa noi (fetita noastra care are 3 ani jumatate), asa ca e exclus din start alergarea contra-cronometru. E grozav ca avem un mijloc de transport accesibil de la aeroport, si ca distanta pana la oras e rezonabila raportat la timpul pe care il avem la dispozitie. Ideea e sa facem o plimbare placuta acum, urmand sa revenim in Londra cu alta ocazie, cand vom putea sta cateva zile.



Sarcina usoara pentru fetele care asteapta bebei!

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Laura, optiunile de travel carduri pt o zi sunt 1-6, 1-4 sau 2-6 si dupa cum am zis, aeroportul e in zona 6 iar centrul in zona 1 asa ca altfel nu aveti cum decat daca ati lua single tickets dar v-ar duce mai scump asa caci o calatorie single din zona 1 pana in zona 6 costa 4 lire. Un travel 1-6 cum am zis e in jur de 6 lire sau 6 lire si ceva.

E adevarat ca e important la ce terminal ajungeti. BA nu decoleaqza/aterizeaza numai de la 4, dar mai bine verifici si oricum, asa cum a zis si Belle Vue, mai bine sa ai mai mult timp la dispozitie decat sa fii pe fuga ca poate nu prinzi legatura. Eu intotdeauna din holborn pana la Heathrow am facut maxim o ora dar e adevarat si ca nu se stie ce se poate intampla.
Daca aterizati sau plecati de la terminalele 1, 2 sau 3 atunci sigur mai mult de o ora pt drum nu va ia, dar daca sunteti la 4 veti avea legatura cu un shuttle bus. Uite info www.tfl.gov.uk/tfl/press-centre/press-releases/press-releases-content.asp?prID=233" target="_blank"> aici

Si eu tot pt Big Ben, Houses of Parliament, London Eye si Tamisa as opta



Mada, ma bucur ca sunteti bine. Spor si la cumparaturi!

Eu una cred ca am ajuns in pragul disperarii. Nu stiu daca am mai zis dar sunt suspecta de psoriasis, m-am trezit peste noapte plina de bube pe spate in zona umerilor si pe brate pana spre cot, doctorul zice ca el crede ca e acnee, fac un tratament cu zynetin (solutie cu eritromicina) pt o luna si apoi vedem cum evolueaza sau daca se vindeca. Nu mi-a dat pastile caci stie ca incercam pt bb si nu vrea sa amanam deloc conceptia.
Ma simt o ghinionista..




--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns William spune:

Nu-i corect vreau si eu sa fiu acolo, in England my real home, :P cred ca acolo mi-am petrecut a 2 viatza de yubesc tara aia, cine stie poate am fost printz, lol deja am inceput sa visez nu ma bgati in seama nostalgia asta va pop si sper sa mai aud povesti de acolo :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns William spune:

Haideti eu nu vreau sa moara topicul asta in special ca se vb despre tara mea de suflet si unde vreau sa stau toata viata mea. Asa ca sper ca o sa postati pe aici :D da va astept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Mai trec si eu pe aici sa va mai tin la curent cu evenimentele recente. Duminica am resuit sa cumparam tot ce ne mai trebuia pt baby patutz saltea nappy wrapper cearsafuri, bagajul meu de spital este complet deci cu astea am cam terminat acu tre sa vina baby.
In rest sunt f obosita ca noaptea nu prea reusesc sa ma odihnesc din cauza burticii ca este din ce mai mare si mai incomod sa ma rasucesc prin pat.
De cautat casa inca ne cautam. Si deja m-am saturat de agentii si agenti si tot felul de case descrise frumos si cand mergi sa le evzi is niste darapanaturi sau is mizerabile sau is minuscule de nai unde sa te invarti, dar bani multi vor pe ele. Si cand gasisem si noi o casa super cu tot ce ne-am dorit si cu pret bun am pierdut-o din cauza agentului. Ca el ne-a trimis s-o vedem seara la 6 jumate si am mers numai noi ca erau tenants acolo si ei ne-au aratat casa. Dar ei au mai ratat-o la cineva si nu au asteptat raspunsul alora si cand ne-am intors eu am sunat si le-am lasat mesaj ca noi vrem casa si a doua zi ei ma suna la 9 sa imi zica, ca tocmai ce au dat-o la celalat cuplu. Si acu seara mergem sa mai vedem o casa tot de la ei si i-am zis dar ma lasi sa iti zic daca o vreau sau nu inainte sa o dai la altii nu? Si si-a cerut scuze ca data trecutaa fost vina lor si ca acum asteapta raspunsul meu si apoi mai trimit pe altii s-o vada. oricum de acu nu ma mai incalzeste ca am pierdut casa aia faina deci...
Tot ce pot spera e sa apara ceva si pt noi si mi-e frica nici sa nu ne grabim si apoi sa ne dam seama ca a aparut ceva mai misto dar nici nu putem sa pierdem prea mult timp ca se duc tare repede casele astea si azi e in doua ore aa disparut au luat-o altii. Nici eu nu stiu cum e mai bine. Off...
Sper ca voi sunteti toate bine va pup si ne mai auzim.

------------------------
33+
Born free, now I'm expensive.
Poze
Lucrusoare baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza P. spune:

Buna Mada! Uite ce repede a trecut timpul si mai e putin si vine si bebelul! Bravo si curaj!
Vedeti ca acelasi lucru ni s-a intamplat si noua cu apartamentul. Am fos sa vedem unul si cand a dat agentul telefon la agentie, se pusese deja depozit pe el. Noi insa am avut noroc ca mai era unul de inchiriat chiar langa, mai mare si mai frumos si ne-au facut o reducere de 10/saptamana tocmai pt. ca se daduse celalalt, dar am mers imediat la agentie si am dat depozitul pe el.
INCA CEVA!!!!! Intreaba agentia daca va accepta cu copil pt. ca in contractul nostru scrie clar ca nu avem voie cu copii.
Sarcina usoara si saa fiti sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Salutare!
Mada, ce faci, cum e bb? Sper ca sunteti ok, asteptam vesti de la tine. Ma gandesc la tine si sper sa nasti usor o bebitza sanatoasa!

Gabitza, ce ai facut cu pisicul, ai gasit ceva?

Eu plec sambata in .ro pt o saptamana, ne vedem dupa 23, pana atunci aveti grija de voi si numai bine!


p.s. Salutari fetelor mai vechi pe aici care ne mai citesc, va asteptam sa mai schimbam o vorba-doua...ca pe vremuri!

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

Buna ziua tuturor, va trebui sa ajungem si noi in Anglia la inceputul lui octombrie, si mi-ar prinde tare bine niste informatii de la fata locului, please !

Destinatia ar fi Leicester, Leicester Royal Infirmary, pentru niste investigatii oftalmologice pentru fetita mea de 3 ani care are probleme severe cu ochii.

Din cate vad pe net nu exista aeroport in Leicester, iar catre cele mai apropiate (Birmingham, Luton, Nottingham East Midlands) nu cred ca exista zbor direct din Bucuresti, asa ca va trebui sa zburam pana in Londra si de acolo sa ne descurcam.

As aprecia niste tips and tricks pt. calatorie, transport/cazare, daca e ceva nice to see pentru copii in Leicester etc.

Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Nu am mai trecut de mult pe aici dar de cand cu zapuseala asta nebuna am stat mai cumintzica in patutz. Am facut multe cump pt baby in weekend-uri, ca na au fost reduceri si am cumparat cam jumate' de next.
Sunt ok in rest astept sa dea baby vreun semn cum ca vrea sa vina ca deja avem 37 de saptamani. Deja e tare greu cu burtica mare si caldura asta nebuna nu ajuta deloc.
Ne-am luat si o camera video noua sa avem sa filmam mica minune cand vine.
In rest nimic deosebit stau mai mult in casa in pat cu apa rece langa mine cat incape si ventilatorul merge non stop.

Va pup pe toate!

------------------------
37+
Born free, now I'm expensive.
Lucrusoare baby

Mergi la inceput