salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicolungu spune:

Si eu lucrez in invatamant si desi am nascut in august 2004 am primit in februarie anul acesta salariul bonus. Am aflat de acest bonus abia anul trecut, de aici de pe forum, si i-am spus unei colege care a nascut recent (eu nu mai aveam sperante), asa ca ea "s-a luptat" cu sistemul (am scris povestea in cadrul acestui topic). In ianuarie a trimis un fax "Tribunei invatamantului" la rubrica "Consilier juridic", asa ca in primul numar din februarie a primit raspuns cum ca ar trebui sa primeasca banii. A mers la scoala cu revista si acestia i-au aprobat cererea. A doua zi am mers si eu cu o cerere si peste doua zile mi-au dat si mie banii - deci se poate!!!
Bafta multa in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns history spune:

Nu aveti nici o noutate buna?Eu i-am zis juristului,astazi,ca am vorbit cu un avocat specializat in dreptul muncii despre acest bonus si ca ar trebui sa il primesc.A inceput sa se agite,mi-a scris numele sa nu il uite si sa se intereseze.Cred ca l-am pus pe ganduri si sper ca asa voi rezolva ceva.Din ramura sanitara nu are nimeni vesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

Din ramura sanitara nici o veste!
Mai astept inca un raspuns oficial!Pe de alta parte,ajung dupa 15 mai pe la birouri si ma voi interesa personal.E pacat ca am" ramas cu ochii in soare" si tot nu na-a lamurit nimeni daca avem sau nu dreptul la acesti bani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilincalif spune:

Si eu ma lupt la propriu pentru obtinerea acestui salar bonus.. sint functionar public, lucrez la Directia Agricola si cind am facut cererea seful de personal (care avia atunci a auzit prima oara de asa o prevedere in CNCM) a dat telefon la Ministerul Agriculturii, de care apartinem, si a primit un raspuns pe care eu il gasesc cel putin hilar - "noi nu functionam dupa contractul national colectiv de munca ci dupa acte normative care reglementeaza statutul functionarilor publici, deci nu se poate acorda asa ceva"... ma bate gindul sa merg la Inspectoratul teritorial de munca, dar mi-e o silaaaaaa...
Un weekend minunat tuturor !


Ioana si Zamfiruca, minunata mamei

"Ne nastem uzi, goi si flaminzi... Abia dupa aceea lucrurile se inrautatesc ! ..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

si eu tot in sistemul sanitar...la noi s-a semnat CCM luna trecuta, dar cica daca nu e inregistrat la ITM n-are valoare...asa o fi?
si eu as fi prima care ar solicita salariul bonus...

Eliza 26+si Mara (24 ian 2002)
ticker bebe

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu am nascut de 2 ori si nu am primit nimic bonus... Nici nu m-am luptat cu ei, destul am avut probleme cu secretara scolii ca nu vroia sa-mi mareasca indemnizatia de la 6 la 8 mil (cica nu aveam dreptul). Pana nu am facut cerere scrisa la directia de munca si m-am dus cu raspunsul la ea, nu a vrut sa "creada"...

mamica de baietel de decembrie 2003 si de fetita de august 2005
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turtita fermecata spune:

Fetelor, salariul asta SE DA! Incercati in continuare, ca eu m-am interesat la un expert contabil, la un sef de sindicat din invatamant, la o contabila de la o gradi, si mi-au spus ca avem dreptul la el. Deci, la lupta, ca daca refuza in continuare, pot fi acuzati de abuz in serviciu.
Mult succes va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

am intrebat si eu azi dimineata juristul si mi-a zis ca am dreptul si ca el crede ca il voi primi...astept sa nasc sa vad ce se va intampla

Eliza 27+si Mara (24 ian 2002)
ticker bebe

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns history spune:

Bine v-am regasit.Petru cei din domeniul sanitar-ccm la nivel de ramura sanitara a intrat in vigoare din febr. 2006.Am fost azi la jurist si i-am zis ca depun plangere penala pt. abuz in serviciu si a inceput sa rada(mare nesimtit).Mi-a zis sa ii duc o copie dupa certif. de nastere si va discuta cu directorul.Mai dati vesti,dar bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

eu nu stiu ce sa mai cred! am fost si eu la jurista prin 26 mai si am cerut informatii,dar ea,nonsalanta,picior peste picior si cu tigara in mana,in spatele biroului,uitandu-se la mine asa ca la un gandac mi-a raspuns ca nu s-a semnat CCM per ramura.

acum intreb si eu:a se semna ccm e acelasi lucru cu a intra in vigoare?putem cere ceva in baza acestui ccm?eu personal nu prea cunosc termenii juridici si in momentul in care voi merge sa-mi cer iar drepturile,as vrea sa fiu bine informata!

Mergi la inceput