salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns history spune:

De mult s-a semnat ccm la nivel de ramura.Intai se semneaza si apoi intra in vigoare.Mie mi-a zis ca daca a intrat in vigoare din febr. 2006 si eu am nascut in 2005 nu poate sa-mi dea retroactiv.Fel de fel de prostii debiteaza.Daca stie cineva pana la ce varsta a copilului avem dreptul la acest bonus,raman indatorata,la unii s-a dat si cand copilul avea aproape 2 ani.Multumesc anticipat.Mai tineti-ne la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamescu spune:

Lucrez la o societate privata,cu un nr.de 9 angajati,soc care nu are obligativitatea incheierii contr.colectiv de munca(nu are 21 angajati).In baza CCMN pot solicita acest salariu bonus pentru nastere de la conducerea societatii?
Multumesc anticipat!
13sapt.


Binecuvantata cu suflet pereche-R. si cu un scop luminat in viata-Tomas Cristian,asteptand un bebelus in ianuarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelalit spune:

Buna! Stie cineva pentru Ministerul Justitiei se aplica acest bonus pentru nasterea copilului? Va rog mult sa-mi raspundeti!!!!
Multumesc!

Asan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

History,mai am o intrebare,poate ne ajuta si juristii de pe DC:cererea am depus-o in decembrie 2005 si nici acum nu mi-au dat raspuns in mod oficial.ce ar trebui sa fac? daca fac o noua cerere ce sa scriu si mai ales cum sa formulez,mai ales ca era o chestie de profesionalism si de respect fata de angajati,sa imi dea un raspuns oficial!

va rog,astept sugestii de la cei in cunostinta de cauza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

hop si noi, am mai facut un pas de furnica pe drumul catre salariul bonus...
am facut din nou cererea la tati la servici, si, desi am specificat ca vreau raspuns scris... tati mi-a adus unul verbal, ca nu e prevazut in buget...
asa ca nu stiu momentan ce inseamna. ca asteptam rectificarea bugetara si-l primim, sau ca nu=l primim deloc.

dar va tin la curent!

bonsai, asa am zis si noi cu respectul pt angajati, dupa 8 luni... am facut o noua cerere.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

lucrez in invatamant. am aflat de pe forum de acest salariu si am depus si eu o cerere la scoala. dupa ce secretara s-a interesat daca eram indreptatita sa iau acesti bani mi-a spus ca cererea se depune undeva la primarie. mai e cineva in situatia mea? am nascut in februarie 2005 si in iunie 2006 iar cererea am depus-o acum dupa doua nastere. trebuie sa depun la primarie o cerere sau ma plimba secretara?
banii se dau si pt nasterile din 2005?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolungu spune:

annasibebica,
si eu lucrez in invatamant si am primit salariu bonus pentru primul copil, nascut in 2004 la inceputul acestui an si pentru al doilea, nascut in iunie anul acesta, am depus saptamana trecuta cerere la secretariatul liceului; urmeaza sa ma anunte cand ma duc dupa bani. Cererile trebuie sa la depui la secretariatul scolii (sa-ti depui 2 cereri, cate una pentru fiecare nastere), si sa soliciti raspuns in scris daca iti refuza cererea si pe ce motiv!
Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Fetelor, eu am intrebat la mine la serviciu si se da salariul asta fara nici o problema si fiind prevazut in CCMN nu-mi trebuie nici cerere macar. Dupa ce voi naste voi aduce doar o copie dupa certificatul de nastere.
Deci se poate, este lege si trebuie respectata.

Mirabela sapt. 32 POZE
Doar sufletul mamei poate sa multiplice iubirea si nu sa o imparta intre copii ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

am trimis si eu inca odata cererea pt salar bonus pt nastere,dupa modelul aparut aici pe DC.in plus am specificat si articolul din CCM per ramura sanitara in care se precizeaza acest drept.

sa vedem ce va mai fi.am inceput sa 'obosesc'sa mai cer acest drept si probabil asta asteapta si ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

quote:
Originally posted by mamescu

Lucrez la o societate privata,cu un nr.de 9 angajati,soc care nu are obligativitatea incheierii contr.colectiv de munca(nu are 21 angajati).In baza CCMN pot solicita acest salariu bonus pentru nastere de la conducerea societatii?
Multumesc anticipat!
13sapt.


- sunt in aceeasi situatie - nr. de angajati la noi fiind mai mic.
Sunt prima care as solicita un astfel de salar - automat le este si frica sa creeze precedente.
Am intrebat contabila despre acest salar bonus si mi-a raspuns ca neavand CCMN semnat aceasta lege nu e aplicabila si acestor societati. Dar sa fac cererea totusi - sa ramana la latitudinea sefului daca imi da sau nu ceva - acel ceva insemnand (nici macar jumatate din salariul net).

Rog un sfat.
Pot spera sa primeasca macar sotul acest salar bonus? A mai primit vre-un tatic acest bonus?

Multumesc anticipat.


Miro26+ cu
am o nepotică talentată, si o BB-lină zbenguită

Mergi la inceput