salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

cam tarziu am revenit pe acest subiect si am vazut ca mesajul meu nu stiu din ce motive nu a aparut
in ultima postare scrisesem ca am trim un mail la ITM-ei bine am primit raspuns ca sa ma adresez min muncii-directia legislativa,pt ca ei se ocupa de asa ceva
prin urmare am trimis mail acolo si in 7 zile am primit raspuns-indiferent daca societatea a semnat sau nu contract colectiv de munca la nivel de societate,beneficiati de acest drept conform codului muncii,care are caracter de lege si se aplica la nivelulu tuturor societatilor,fie de stat sau private"

asadar cu raspunsul acesta ,cu cererea si certif de nastere a-l fetitei m-am dus la serviciu si le-am depus acolo,spunandu-mi-se ca e vor interesa,dar ca ei stiu ac daca nu au semnat nu se da,am asteptat si dupa 2 zile m-au sunat si m-am dus sa iau banii
asa ca daca va este de ajutor acest lucru puteti incerca,ideea este sa nu abandonati si sa tot insistati,si eu am intampinat greutati la inceput si refuzuri,apoi cand am dus raspunsul de la min le-am inchis gura(si sa va spun fostul sef a-l meu,si cel acre imi refuza acordarea acestui salariu este secretar de stat in min muncii,si abia cand i-am dus rasp min-adica rasp lui,semnat de el,s-a conformat

Ela si Oana-Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirrella spune:

Ela27oana,poti scrie adresa de mail de la min muncii de unde ai primit raspuns?
Si eu am trimis la itm bv,si nu am primit nici un raspuns,si deocamdata mi-e tare greu sa ma deplasez pana la ei...
Crezi ca daca as merge la ei mi-ar elibera un document scris prin care sa reiasa ca acesti bani se dau OBLIGATORIU si nu tin de VOINTA angajatorului?
Eu am depus la servici cererea de vreo luna,dar patronul mi-a refuzat-o pe motiv ca acei bani nu sunt deductibili si-i dau din buzunarul lui...


La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

ela, in ce forma ai dus mesajul ministerului muncii, a venit pe mail raspunsul sau in scris?
la mine inca se mai intereseaza daca am dreptul la acesti bani si as vrea sa grabesc putin cautarile secretarei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

merci, nicolungu, pentru informatii. daca nu-mi scriai tu eram si acum pe la primarie certandu-ma cu fetele de la ghiseu. am depus cele 2 cereri si acum se dezbate dreptul meu de a primi banii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Nu ca as fi nehalita... dar ma intreb daca acest salariu bunos se poate lua din mai multe parti. Eu lucrez la un institut de stat cu carte de munca si am un contract individual pe durata determinata (se termina la 30 sept a.c.) la Universitate, eu urmand sa nasc in jur de 20 sept. Oare pot solicita din ambele locuri? In lege nu scrie nimic explicit, cum ca nu poti sa il iei decat de la locul de munca de baza?! oricum, si la institut deocamdata stau in asteptare. S-a trimis cerere de suplimentare de fonduri la Academie (noi tinem de Academia Romana), dar deocamdata...nici un raspuns. ma gandeam sa trimit si eu un email la min muncii! Poate imi dati si mie adresa repsective cele care ati facut-o deja!
Multumesc mult,
Marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

in sfarsit am primit si eu un raspuns oficial privind salariul bonus:

"urmare cererii dvs inregistrata la numarul de mai sus,va facem cunoscut ca legislatia in vigoare nu ne pewrmite plata acestor salarii.
mentionam ca in acest sens,ne-am adresat MInisterului Sanatatii Publice si asteptam raspuns."




la prima cerere nu s-au obosit sa raspunda.la urmatoarea,construita dupa modelul de pe DC in care am precizat si art din CCMper ramura sanitara,am primit raspunsul mai sus citat,desi am specificat ca doresc precizat actul normativ in baza caruia ma refuza.



cat e de corect rezolvata petitia?si ce se mai poate face?
astept un sfat de la marius sau de la cei ce cunosc mai bine legile,ca sa ne lamureasca si pe noi mamicile care ne informam de pe DC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema.nu.ela spune:

fetelor,
eu sunt una din mamicile care au luat acest bonus. lucrez la o societate privata si n-am semnat nici un contract colectiv de munca si nu avem nici sindicat.
dupa ce am nascut am facut o cerere catre director in care am cerut bonusul conform CCMN. tipa de la personal s-a dus la camera de munca unde a avut probleme ca aia ziceau ca nu stiu de asa articol. si s-a cam certat cu ei. i-a obligat cumva sa-i dea in scris ca nu e legala chestia conform legii si sa precizeze care si pana la urma aia au studiat si ei legea si au aprobat.
se da un salariu brut dar din ce-am inteles trebuie sa declar eu si sa platesc impozit pe el dar sincera sa fiu nu stiu cand si unde.

important e ca firma sa fie convinsa in primul rand.
eu zic ca daca aveti probleme la serviciu mai bine luati bonusul pe partea tatalui mai ales daca are salariu mai mare si angajator mai destupat la minte care sa priceapa ca legea e lege si tre s-o respecte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

stiu ca august e luna de vacanta,dar juristii de pe forum nu mai trec si pe la acest subiect?

asteptam sfaturi cu privire la cat de corect o fost rezolvata cererea,mai ales ca era bine documentata in ceea ce priveste articolele din CCM!

va multumesc pt timpul acordat acestei probleme!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

"...va facem cunoscut ca legislatia in vigoare nu ne pewrmite plata acestor salarii."

Din cate am sesizat nu s-a precizat baza legala privind refuzul de a acorda acest drept prevazut de lege. Atunci cand afirmi "legislatia in vigoare nu ne pewrmite plata acestor salarii." e de asteptat precizarea bazei legale. In caz contrar eu consider ca este un abuz.
Personal as solicita previzarea in mod inechivoc baza legala si m-as adresa directiei teritoriale de munca cu o adresa prin care as preciza baza legala a solicitarii drepturilor precum si incalcarea dispozitiilor legale a celor care nu o respecta.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

Multumesc Marius pt raspuns!

tocmai acea formulare mi se parea si mie ciudata mai ales ca in modelul de cerere care se vehiculeaza pe DC imi parea foarte bine precizata baza legala prin care se solicita acel bonus:toate art din CCM la niv national,Codul MUNCII.

CE SA FAC EU IN CONTINUARE? sa astept raspunsul solicitat de ei de la Ministerul Sanatatii Publice sau se intocmesc o noua cerere?


multumesc anticipat pt raspuns!

Mergi la inceput