salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu as face o noua cerere cu numar de inregistrare prin care as solicita si precizarea exacta a bazei legale prin care se va incadra raspunsul ce se va da.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Marius, te rog sa imi raspunzi si mie, fiindca nimeni nu a reusit pana acum!
Vreau sa stiu daca acest salariu bonus se poate lua de la toate locurile de munca pe care le detin in momentul nasterii! In lege nu e specificat nicaieri ca s-ar lua dintr-un singur loc. Eu am un contract pe durata nedeterminata si unul pe durata determinata (1 oct 2005-30 sept 2006) in invatamantul universitar. Mentionez ca urmeaza sa nasc la mijlocul lui sept, iar de pe 1 sept intru in prenatal din ambele parti.
Multumesc,
Marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este specificat in un singur salar cf CCMN 2005-2006 art. 51 pct.c).




Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:

a) in cazul decesului salariatului, un ajutor, acordat familiei, de un salariu mediu lunar pe unitate;

b) daca decesul a survenit din cauza unui accident de munca, a unui accident in legatura cu munca sau a unei boli profesionale, cuantumul ajutorului acordat familiei va fi de cel putin 3 salarii de baza; diferenta de 2 salarii se va plati dupa stabilirea, in conditiile legii, a cauzei decesului;

c) un salariu de baza, platit de unitate mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu de baza;

d) un salariu de baza platit de unitate la decesul sotului sau sotiei ori la decesul unei rude de gradul I aflate in intretinerea salariatului.



Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliniutza spune:

Exista o perioada maxima in care trebuie depusa cererea pt acest salar?
Eu am nascut in mai 2004 si atunci nu stiam de chestia asta. E prea tarziu acum? Am citit undeva ca un drept il poti reclama in termen de 3 ani....insa persoana respectiva recunostea ca nu are notiuni avansate de drept...
Voi ce spuneti?
Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Da, Marius, stiu ce scrie in art 51, lit c). Insa mie tot nu mi se pare clar. E vorba de un salariu de baza, platit de unitate mamei....Da, adica unitate nu ii plateste 5 salarii...Dar care unitate? Daca mama are mai multe unitati??? In fine, mie nu mi se pare clar.
Marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Marina -
hai sa nu facem speculatii. Un salar de baza se refera la locul de munca unde se obtine salariul de baza sau unde este functia de baza. Acesta fiind "de baza" este implicit unul singur. Sunt convins ca ai inteles insa in egala masura am simtit ce anume doresti sa speculezi. Sigur nu esti avocat? Glumesc desigur....


Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

quote:
Originally posted by annasibebica

ela, in ce forma ai dus mesajul ministerului muncii, a venit pe mail raspunsul sau in scris?
la mine inca se mai intereseaza daca am dreptul la acesti bani si as vrea sa grabesc putin cautarile secretarei.




raspunsul a venit pe mail si l-am printat

adresa la care am scris este presa@mmssf.ro
cu specificatia catre directia legislativa a min MSSF

Ela si Oana-Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

ela27oana,ai putea sa ne redai si noua integral raspunsul ce l-ai primit pe mail de la MMSSF?

asa,ca sa ne facem si noi idee de cum interpreteaza ei aceasta problema!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Imi dati si mie, va rog, un link la modelul de cerere care se vehiculeaza pe DC?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirrella spune:

quote:
Originally posted by atlantiana

Imi dati si mie, va rog, un link la modelul de cerere care se vehiculeaza pe DC?




http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79822

Mergi la inceput