salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Iti multumesc Mirrella, pentru promptitudinea cu care mi-ai raspuns. Am sa cer saptamana urmatoare bonusul asta. Cred ca vor fi reticenti, asa ca trebuie sa adun cat mai multe argumente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelalit spune:

Buna! Sunt si eu poraospata mamica si anagajatorii mei spun ca primaria trebuie sa ne dea o prima de nastere. Intr-adevar primaria da ceva prima. Sotul meu a fost la primarie si a depus ceva cerere pentru cei 190 ROn, sau asa ceva, bani care se dau de la primarie. Imi spuneti si mie va rog, salariul asta de baza care ar trebui sa se dea e obligatoriu sa fie dat de catre angajator? La mine spun ca ei nu trebuie sa-mi dea nimic, in afara de cei 85% din salariu pe perioada lauziei.
Va multumesc mult!

Asan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Trebuie sa primesti asa:
- in concediul prenatal, 75% din salariu - de la angajator
- la nastere, 1.800.000 sau 1.900.000 (nu mai stiu exact suma) - de la primarie
- tot la nastere, un salariu de baza - de la angajator
- in concediul de lauzie, 85% din salariu - de la angajator
- in concediul de crestere a copilului pana la 2 ani, indemnizatia de 8.000.000 pe luna - depui dosarul la primarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si in prenatal este tot 85% dar calculatia este un pic altfel.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

in sfarsit am primit si eu raspunsul la cererea model de pe forum. suna cam asa:

”La cererea dvs prin care solicitati plata unui salariu de baza suplimentar pentru nastere copil, va comunicam:
1. In conformitate cu prevederile art. 25 din Legea nr. 416/2001, modoficata si completata, mamele au dreptul la o alocatie de 195 ron pentru copilul nou nascut. acordarea si plata acestui drept se face prin dispozitia Primarului unitatii administrativ-teritoriale in a carui raza domiciliaza mama sau unde fost inregistrata cresterea copilului .
2. Conform prevederilor art. 66 din CCMNN, unitatea va compensa pe o perioada de cel putin 6 sapt. diferenta intre salariu de baza si indemnizatia legala la care are dreptul.
3. Conform prevederilor art. 66(2) din CCMNN, perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 sapt.
4. Avand in vedere ca prin CCMNN pe ramura de invatamant nu este prevazuta plata acestor diferente salariale, unitatea nu a avut suport legal pentru a prevedea in bugetul de venituri si cheltuieli sumele aferente, motiv pt care nu se pot efectua asemenea cheltuieli.”

am citit acasa raspunsul si mi-am dat seama ca de fapt nu era un raspuns la cerere mea, pt ca nu face nici o referire la art 51, lit. c. o sun pe secretara si imi zice, dupa dezbateri indelungi, ca sa consider raspunsul incomplet sau incompetent si ca ea nu-mi mai da alt raspuns.
sun directorul a carui semnatura se afla pe raspuns si el imi spune sa ma duc la juristul inspectoratului, ca de fapt acesta a formulat raspunsul.
imi spune cineva cu ce argumente sa ma duc la inspectorat?
ca daca aveam vreo referire in raspuns la art. 51, lit c, il trimiteam direct la ministerul muncii , de unde si primisem inainte un mail cum ca as fi indreptatita sa iau acesti bani.
mai e cineva din iasi, din invatamant, care a luat acesti bani?
cum sa procedez sa obtin un raspuns cu referire la art51, lit c?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ia cererea du-te cu ea la juridic pt ca este un raspuns total paralel cu solicitarea facuta. Una ai solicitat si alta ti s-a raspuns. Totalmente altceva. Ia cererea si du-te cu ea.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

Marius,
nu vreau sa abuzez de timpul tau,dar am o mare rugaminte si as dori sa ma ajuti:dupa ce am primit un raspuns destul de vag la cerea mea(dupa modelul bine documentat de pe DC),raspuns pe care l-ai citit si tu,m-am hotarat sa le scriu din nou,dar din pacate sunt in "pana de idei"!

ce as putea sa le mai scriu?prima cerere era foarte bine pusa la punct!ce articole as putea sa le mai enumar,ca doar toate erau trecute in cealalta petitie!nu ma ajuti ,te rog,cu formularea?

mii de multumiri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu trebuie sa reformulezi ci sa retransmiti documentul initial la care sa anexezi raspunsul lor si sa formulezi o adresa prin care sa soliciti un raspuns la primul document dat fiind faptul ca raspunsul anexat nu se refera la solicitarea initiala.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_d spune:

Am o intrebare pentru Marius daca ma poti ajuta: luna viitoare urmeaza sa nasc al doilea bb.

La primul nu am beneficiat de acest salar pentru ca nu am stiut, lucram in alta firma.

Tocmai am citit contractul colectiv de munca al firmaei la care lucrez acum. La art. 51 este scos tocmai alin. c) care prevede acordarea salariului de baza pentru nastere.

In schimb sunt doua art. pe care le citez:

"In cazul in care prevederile prezentului Contract colectiv de munca sunt inferioare celor de la nivel superior, respectiv la nivel national, ele se vor adapta contractului unic la nivel national, acolo unde prevederile minimale ale acestuia nu au fost atinse."

"partile se obliga ca, in perioada de aplicare a CCM, sa nu adopte masuri care ar conduce la diminuarea drepturilor ce decurg din Contractul colectiv de munca la nivel national."

Ma pot folosi de aceste 2 art.?
Mersi

Anca, mama lui Dragos. Il asteptam cu nerabdare pe Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angela.c spune:

Buna ziua, va rog sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu subiectul acesta. Mentionez ca sunt salariata la unitate de stat - institutie publica bugetara, respectiv in administratia publica cu contract de munca pe perioada nedeterminata de la data de 1.09.1994. Urmeaza sa nasc in jurul data de 20.01.2007. Voi putea solicita de la institutie salariu bonus pentru nastere ? CCMN art.51 lit.c ar putea avea aplicabilitate?

Mergi la inceput