salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Acest articol are aplicabilitate in toate unitatile dar depinde de ei daca dau acest salariu bonus. In caz contrar recurgeti la a deschide conflict de munca si se rezolva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_erutza spune:

Ma numesc Veronica, am 25 ani si sunt insarcinata in luna a V-a. Data probabila a nasterii este 26 ian.2007. Intampin de pe acum aceleasi probleme cu care va confruntati si voi, mamicile. M-am interesat la Serv.Personal al firmei la care lucrez si mi s-a spus ca ei nu au auzit de asa ceva in viata lor. Le-am dat o listare cu CCM unic national pe anii 2005-2006, art.51, lit.c) si astept un raspuns de la Director. Sincer, nu stiu daca am vreo sansa sa primesc acesti bani... Problema este ca un CCM national pe 2007 nu a aparut inca, deci nu se stie ce va fi la anu'. Daca voi stiti alta varianta, va rog anuntati-ma si pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Azi am primit banii - un salariu brut! Nu mi s-au oprit impozite, asigurari sociale, sau alte chestii...
A trecut mult de la depunerea cererii pana azi, fiindca diverse persoane de la resurse umane si contabilitate erau in concediu. Dar nu am intampinat probleme, nu mi s-au pus bete in roate.

Eu sunt medic rezident anul I si am nascut in martie. Nu s-a legat nimeni de faptul ca au trecut de atunci 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Iata cum arata cererea pe care am depus-o eu:

Domnule Director,

Subsemnata …………., angajată a ………….. în calitate de………, din data de ……….. 2006, vă rog să-mi acordați plata unui salariu de bază suplimentar, pentru nașterea unui copil, conform prevederilor legale în vigoare:

- art.51 și art.100 din Contractul colectiv de muncă unic la nivel național, pe anii 2005 – 2006, nr. 2001/2005 din 31.01.2005, publicat în Monitorul Oficial, partea V nr.1 din 22/02/2005, încheiat conform art.10 și 11 din legea nr. 130/1996, republicată, înregistrat la MSSF cu nr.2001/31.01.2005

- art.238, art.239 și art.241 din Codul Muncii

- art.94 (1) lit.c din Contractul colectiv de muncă la nivel de ramură sanitară pe perioada 2005 – 2006, înregistrat la MMSSF cu nr. 2678/2005.

Anexez:
- copie după certificatul de naștere a copilului
- articolele menționate, extrase din legile respective.


Data Semnatura



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

atlantida,esti o fericita!

spun asta pt ca ai reusit sa castigi razboiul cu 'morile de vant"!

eu,in afara faptului ca am primit doua refuzuri pe 2 cereri bine argumentate dpdv juridic,am reusit.....sa imi fac dusmani!cucoanele de la serv. personal au impresia ca le-am cerut acesti bani din propriul lor buzunar si de atunci,ori de cate ori au ocazia ma fac cu "ou si cu otet".cat despre a-mi solutiona alte aspecte legate de acte sau adeverinte,ADIO!le-am jignit definitiv cu pretentiile mele!(trebuie sa specific ca asta e atitudinea la mult laudatul spital TG-MURES)

deci,ma bucur nespus ca si-a mai obtinut cineva drepturile legale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Imi pare rau, Bonsai. Am auzit numai lucruri rele despre spitalul asta. Nici unul dintre colegii mei nu a obtinut detasare de la Tg. Mures.

Legat de salariul bonus, nu ar trebui sa te dai batuta. Ai facut ce te-a sfatuit Marius? Daca nu te descurci cu formularea,as incerca sa te ajut eu.... Daca ai incercat si asta si nu a mers, ai putea apela la un avocat. Cred ca ai aflat de procesul intentat MS de catre absolventii de medicina dinainte de 2005, pentru discriminare. Au castigat si acum sunt recunoscuti ca rezidenti de MF, fara sa mai dea examen. E o victorie importanta! Daca MS a pierdut proces, nu or fi doamnele alea de la personal mai puternice!

Eu am primit banii astia, in conditiile in care spitalul a dat al 13-lea salariu abia in august, din lipsa de fonduri. Daca eu i-am primit, inseamna ca e cat se poate de legal si trebuie sa ii primesti si tu.

NU TE DA BATUTA! Du-te la un avocat! Sau macar incearca sa vb cu juristul spitalului. Si anunta-le si pe doamnele de la personal ca in tara, medicii rezidenti isi primesc drepturile si ca MMSSF confirma aceste drepturi. Pot si ele sa intrebe la MMSSF, daca nu te cred pe cuvant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca_P spune:

Buna

Am si eu o problema legata de salariul bonus.
Situatia este urmatoarea:

Eu am nascut in 22 martie 2006 si am avut contract pe perioada determinata care a expirat in 15 martie 2006.
Prin urmare am formulat cerere pt salariul bonus la serviciul sotului meu.Cererea am depus-o in data de 10 august 2006.
Pana in momentul de fata nu am primit niciun raspuns din partea firmei insa am vorbit cu ei la telefon si mi-au spus ca refuza sa plateasca acest salariu bonus pe motiv ca ei au contract colectiv de munca incheiat la nivel de firma(este o firma din it) in care nu se prevede acest ajutor si in plus acest contract la nivel de firma a fost semnat de catre 2 reprezentanti ai salariatilor care nu au solicitat acest salariu bonus pt nastere.

Tin sa precizez ca respectivei cereri depuse la firma am anexat si raspunsul primit din partea Ministerului Muncii BV, in care mi se spunea ca am dreptul la acesti bani(avand in vedere faptul ca,contractul de munca unic la nivel national are valoare de lege si ca acel contract la nivel de firma nu poate sa ingradeasca drepturile stabilite prin contractul unic la nivel de tara).

In aceste conditii as dori sa va cer sfatul cu privire la ce anume trebuie sa fac in continuare (cum trebuie sa procedez pt a da firma in judecata si a obtine acest mult dorit salariu bonus).

Va multumesc anticipat pt raspunsurile primite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

atlantiana,multumesc pt raspuns!

nu am reusit sa mai scriu de cateva zile din cauza unor probleme,deci iti raspund cu intarziere.

mai intai,sunt curioasa sub ce forma recunoaste MMSF acest drept,pt ca de la serv personal mi-au spus sa astept raspunsul solicitat de ei la minister.daca ai ceva info,da-mi ,te rog, o adresa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Cand am afirmat ca MMSSF recunoaste acest drept, m-am referit la raspunsul primit prin email de Ela27Oana. Ea a scirs la presa@mmssf.ro ,cu specificatia catre directia legislativa. Pe http://www.mmssf.ro/website/ro/public.jsp gasesti mai multe date de contact, iar pe http://www.mmssf.ro/website/ro/teritoriale.jsp gasesti directiile MSSF din teritoriu.

Eu nu m-as baza pe ceea ce au spus cei de la personal. Mai bine scrii tu la MMSSF si ii rogi sa-ti trimita un raspuns in genul celui primit de Ela27Oana: „rasp ministrului-adica rasp lui,semnat de el“.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

atlantiana,multumesc pt indrumare!

le-am scris celor de la MMSSF,astept raspuns,apoi le scriu din nou celor de la personal.



cat despre jurista spitalului MS.....nu stia nici macar ca s-a semnat CCM la nivel de ramura sanitara pe 2005-2006 in mai a.c.

Mergi la inceput