salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ildikodrujit spune:

noi am primit deja salariul suplimentar!
...desi eram certata la cutite cu cei din firma,am depus cererea,am luat nr de inregistrare,si le-am spus ca avocatul meu m-a sfatuit ca in caz de refuz sa sesisez procuratura pt abuz in serviciu!...Mi-au cerut un ragaz de verificare,au vorbit cu cenzorul firmei,au verificat la ITM, SI MI-AU DAT BANII!
Mai jos e modelul de cerere care l-am predat(si pe care l-am luat tot de pe forum!...),excelent conceput,de impact si cu succes:

CERERE



Subsemnata ............., angajata in cadrul firmei .........., solicit a-mi aproba plata unui salariu de baza suplimentar pentru nastere copil,conform urmatoarelor prevederi legale:

Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pe anii 2005-2006
Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare :
c) un salariu de baza, platit de unitate mamei, pentru nasterea fiecarui copil”
Art. 3. 3) In cazul in care, din diferite motive, partile au incheiat contracte colective de munca la un nivel inferior inaintea contractelor la nivel superior, cele de la nivelurile inferioare se vor adapta contractelor colective de la nivel superior, acolo unde prevederile minimale ale acestora nu au fost atinse.
Art. 2. - (1) Contractul colectiv de munca unic la nivel national cuprinde drepturile si obligatiile patronilor*) si ale salariatilor cu privire la conditiile generale de munca.- termenul patron desemneaza pe cel care angajeaza - persoana juridica sau fizica autorizata potrivit legii, care administreaza, utilizeaza capital, indiferent de natura acestuia, si care foloseste forta de munca salariata;
- termenul unitate desemneaza regiile autonome, companiile nationale, societatile comerciale, alte organizatii cu scop lucrativ, institutiile publice, asociatiile de orice fel si organele de stat.

Codul Muncii
Art.238 (1) Contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior.
(2) Contractele individuale de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca.
(3) La incheierea contractului colectiv de munca prevederile legale referitoare la drepturile salariatilor au un caracter minimal.
Art 239:Prevederile contractului colectiv de munca produc efecte pentru toti salariatii, indiferent de data angajarii sau de afilierea lor la o organizatie sindicala.
Art. 241. - (1) Clauzele contractelor colective de muncă produc efecte după cum urmează:
d) pentru toti salariatii încadrati la toti angajatorii din tară, în cazul contractului colectiv de muncă la nivel national.

Legea 130/1996 privind Contractul Colectiv de Munca
Art. 11.(1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte, dupa cum urmeaza:
d) pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din tara, in cazul contractelor colective de munca la nivel national.
Art. 8.(2) Contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior.
Art. 24.(1) Clauzele cuprinse in contractele colective de munca negociate cu incalcarea prevederilor art. 8 sunt lovite de nulitate
In cazul in care se refuza prezenta cerere va rog a-mi preciza in scris temeiul legal (lege, ordonanta, contract etc etc) in mod explicit pe baza caruia se bazeaza acel raspuns de refuz si persoana care isi asuma prin semnatura aceasta decizie.

Data: Va multumesc,
………. ………………………..





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tino spune:

angela.c, eu sunt in aceeasi situatie cu tine. eu deja am nascut anul trecut si am facut cerere anul acesta. astept raspuns si te tin la curent. chiar sunt curioasa ce vor scrie ca la functionarii publici daca se poate sa le ia nu sa le dea ceva.

numai bine tuturor!


mamitza lui Papitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelalit spune:

Buna ziua. L-as ruga si eu pe Maius sa-mi dea un raspuns.Lucrez in Ministerul Justitiei, am nascut in august si am facut deja cererea referitoare la acest salariu bonus, dar am fost refuzata. Mi s-a dat un raspuns in care este precizat faptul ca noi suntem angajati in baza unei decizii si nu a unui contract. Ei imi spun ca noi nu functionam conform cu Contractul colectiv de munca la nivel national. Ce mai pot sa fac acum? Este intr-adevar valabil motivul pentru care ei nu-mi acorda acest salariu? Eu nu sunt sigura pe raspunsul lor pentru ca sunt patita. Habar n-au si nici nu-i intereseaza. Te rog mult de tot sa ma ajuti daca poti. Sau macar vreau parerea unuia care mai cunoaste cazuri de genul asta. Iti multumesc mult.
Mentionez a in decizia de angajare e stipulat> "In temeiul Legii 50/1996 republicata cu modificarile si completarile ulterioare< Legea 19/2000, art. 12 (1) si art 80 (1) C.M...."
Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tino spune:

ionela, si eu sunt fucntionar public ca si tine si ma astept la acelasi raspuns.
CCM la nivel national este valabil pt. toti angajatii, iniferent de locul unde esti lucrezi.
tot poporul are stabilite relatiile de munca in baza acestui CCM la nivel national, este lege pt. toata lumea.
dar, ia intreaba-i cand te obliga la 15 zile de concediu o data la ce lege se refera stimabilii tai ierarhici?
eu zic ca ar trebui sa ii dai in jucata. alta solutie nu vad.

numai bine tuturor!

mamitza lui Papitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelalit spune:

Mersi Tino. Eu i-as da in judecata dar trebuie sa am argumente cat mai solide. Si pentru asta as vrea sa fiu foarte bine informata. Daca se poate sa ma ajute cineva. Poate mai exista si altii in situatia mea si au luat si alte masuri. Va multumesc mult si mai atept sfaturi.

Asan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

si eu cu aceeasi pb!

o rugaminte ptr. Marius:
eu am nascut in aug.2006, am lucrat in sanatate ca functionar public contractual (directie de sanatate publica) si sunt curioasa daca am dreptul la acest salar. mi se tot spune ca fucntionarii publici nu intra la CCMN. voi scrie la ministerul muncii sa intreb dar pina atunci as vrea sa vad si parerea ta, si cam cum ar trebui sa pun problema.
multumesc mult!

Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert (19.08.2006)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/katiktm/album?.dir=e12f

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tino spune:

pt. ionela si katik
asa cum m-am asteptat am primit acelasi raspuns ca si tine, ionela.
katik, ti-a raspuns marius? si eu as vrea sa ma adresez Min. Miuncii ca mor de curiozitate ce mi-ar putea spune. nu cred ca ar avea o alta opinie ca tot statul e! dar, mai sti!
din punctul meu de vedere este o discriminare. toate suntem la fel, adica mame, indiferent de locul de munca la care esti angajat.
inca o dovada (daca mai era nevoie) ca, de fapt, drepturile omului sunt doar pe hartie
v-am zis eu ca la functionarii publici daca se poate sa le ia nu sa le dea.

numai bine tuturor!

mamitza lui papitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi.i spune:

In sfarsit dupa un an si jumatate de tergiversari si amanari astazi am primit un raspuns favorabil:i-mi vor da acest salariu bonus pt nastere atat pt cel de-al doilea copil nascut in 2005 cat si pentru primul copil (nascut in 2002).Si mai mult decat atat vor da acest salariu tuturor angajatelor in situatia asta indiferent daca au facut sau nu cerere.
Problema ar fi acum ca (zic ei) nu pot vira banii fetelor care inca mai sunt in CIC pentru ca acesti bani ar fi declarati ca venit in luna respectiva si ar exista riscul ca primaria sa suspende indemnizatia.
Asa ca daca este vre-o fata care a primit acesti bani dupa ce a intrat in CIC ,o rog sa i-mi zica si mie cum a procedat.
Sau poate stie Marius vre-o solutie si ne-o zice si noua cand mai trece pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

quote:
Originally posted by Tino

pt. ionela si katik
asa cum m-am asteptat am primit acelasi raspuns ca si tine, ionela.
katik, ti-a raspuns marius? si eu as vrea sa ma adresez Min. Miuncii ca mor de curiozitate ce mi-ar putea spune. nu cred ca ar avea o alta opinie ca tot statul e! dar, mai sti!
din punctul meu de vedere este o discriminare. toate suntem la fel, adica mame, indiferent de locul de munca la care esti angajat.
inca o dovada (daca mai era nevoie) ca, de fapt, drepturile omului sunt doar pe hartie
v-am zis eu ca la functionarii publici daca se poate sa le ia nu sa le dea.

numai bine tuturor!

mamitza lui papitza



chiar ieri am scris la ministerul muncii, sunt curioasa cind si daca primesc raspuns. cei de la firma au scris si ei la ministerul sanatatii sa intrebe dar inca n-au primit raspuns. poate intra marius si ne lumineaza.
scria cineva ceva aici si pt. primul copil a primit retro banii. pai atunci cer si eu pt. fii-mea (2003) ca pe vremea aceea nici nu stiam de asa ceva.
bafta la lume sa reusiti in lupta cea mare!

Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert (19.08.2006)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/katiktm/album?.dir=e12f
http://pg.photos.yahoo.com/ph/katiktm/album?.dir=/7c3ere2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelalit spune:

Revin si eu cu rugamintea (tot pentru Marius) sa ma lumineze si pe mine cineva. Mie mi-au spus ca o sa intrebe la Minister (al justitiei), apoi ca nu au bani, apoi ca CCMNN nu e valabil si pentru noi, ca noi am functiona dupa alte legi pe care eu le-am citit si in care nu se pomeneste nicidecum de concedii de crestere a copilului sau alte cele de genul asta. Vorba lui Tino: concediul de odihna il primim conform CCMNN, dar cand e vorba sa ne dea bani nu mai e valabil acest contract. Eu sunt foarte curioasa daca e adevarat faptul ca in Ministerul Justitiei acest contract nu este valabil. Va rog mult. Vreau sa fiu cat mai documentata. Am scris si Ministerului Muncii si Ministerului Justitiei, dar cine stie cand primesc un raspuns. Oricum daca o sa am cat mai multe dovezi vreau sa-i dau in judecata. Si de fapt si numai daca am un raspuns sigur de la voi sau din alta parte tot o sa-i dau in judecata. CCMNN este cea mai buna dovada numai ca pe cei de la judiciar nu-i intereseaza.
Mersi mult!

Asan

Mergi la inceput