salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

si eu am scris la MMSS, la relatiicupublicul@mmssff.ro, si iata ce mi-au raspuns:


"Date: Wed, 23 Aug 2006 02:56:30 -0700 (PDT)
From: "cicf cicf" <cicf_mmssf@yahoo.com> Add to Address Book Add Mobile Alert
Yahoo! DomainKeys has confirmed that this message was sent by yahoo.com. Learn more
Subject: raspuns indemnizatie copil - Centrul de Informare si Consultanta pentru Familie (MMSSF)
To:

Referitor la e-mailul dv. adresat Ministerului Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei prin care solicitati informatii privind modul de acordare a indemnizatiei pentru cresterea copilului vă aducem la cunostintă următoarele:

Potrivit prevederilor art. 51 lit. c din Contrectul Colectiv de Munca Unic la nivel National pe anii 2005 – 2006:
Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu de baza, platit de unitate mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu de baza;

si ale art. 100
Art. 100. - Drepturile prevazute in contractele individuale de munca nu pot fi sub nivelul celor stabilite prin contractele colective de munca.
Pentru informatii suplimentare telefonati la Centrul de Informare si Consultanta pentru Familie: 313.25.05."


le-am explicat ca am primit mail de la minister, cum ca am dreptul la acest salariu, dar fetele de la contabilitate vor fax cu stampila si semnatura.
atunci am scris la presa@mmssf.ro sa le trimita un fax cu stampila si semnatura, dar nu am speranta ca va face asa ceva ministerul muncii.
intre timp am depus la registratura inspectoratului o cerere in care am solicit sa mi se spuna clar daca am dreptul la acei bani, dat fiind faptul ca directorul de la noi a scris niste baliverne in raspunsul sau, nimic referitor la cererea mea.
am anexat acestei noi cereri copia vechii cereri si cea a raspunsului directorului.
ar trebui sa-mi raspunda de-acum juristul, ca se implinesc 30 zile de la data depunerii.
cam asta am facut eu.
dar nu ma las.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tino spune:

annasibebica, ca sa primiesti raspuns de la Min. Muncii cu stampila si semantura trebuie doar sa trimiti o adresa care sa contina acelasi text, insa sa folosesti corespondenta pe cale postala cu confirmare de primire.
mai e mult pana sa se recunoasca la noi ca avand acelasi regim informatia transmisa pe cale infomatica.


fetelor, am si eu o intrebare?
e vreuna dintre noi incadrata la Min. Muncii si aflata in aceeasi situatie (CIM suspendat pt. crestere copil si solicitare salariu suplimentar)?
asa ar fi cel mai simplu sa aflam opinia Min. Muncii prin chiar angajatele sale, adica cum aplica ei insisi legislatia pe aceasta linie, ca doar tot functionari publici sunt.

succes tuturor!


mamitza lui Papitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tino spune:

pardon, am gresit cand am spus CIM suspendat pt. functionarii publici, ca ei sunt numiti, nu au CIM. m-am grabit. sorry!
am vrut sa spun rapoturile de munca suspendate.
oare o fi cineva de pe forum din Min. Muncii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada spune:

pentru cele ce nasc anul viitor, se va face referire in solicitarea la angajator la Contractul colectiv de munca 2006-2007 cred, nu 2005-2006, nu? Acest contract colectiv se reinnoieste in fiecare an? Unde apare el? Cum se face pt. 2007?

Multam, pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

am depus o cerere la juristul inspectoratului, sa-mi dea un raspuns scris clar daca am dreptul la acest salariu pt nastere dar s-au facut cam 2 luni si nu am primit nimic. exista vreo cale prin care sa-i fac sa-mi dea un raspuns? din cate stiu de la alte scoli din iasi, inspectoratul a decis sa nu se dea acest salariu bonus proaspetelor mamici. si acum se eschiveaza de la un raspuns scris. mai pot face ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

1. Toate angajatele au dreptul la plata salariului suplimentar si a diferentei dintre salariul de baza si indemnizatia de maternitate, pentru min.6 saptamani - argumentele legale exista undeva in paginile anterioare.
2. Nu va bazati pe MMSSF. Am scris la ei un email si mi-au raspuns pe alaturi. Am scris iar si i-am rugat sa-mi raspunda la doua intrebari, dar la obiect: este sau nu codul muncii lege? este sau nu CCMN superior oricarui alt contract colectiv de munca?
S-au eschivat si mi-au sugerat sa merg in instanta, fara insa sa-mi dea dreptate in solicitarea drepturilor banesti (dreptate stiu ca am, m-am consultat cu juristi si avocati).
3.Daca unitatea refuza sa plateasca salariul suplimentar, indiferent de parerea MMSSF sau a nu stiu cui, unitatea greseste si se poate deschide conflict de munca.
4.Solutia: va adresati instantei - nu se plateste taxa de timbru pentru conflicte de munca si cauza se judeca in max. 10 zile. Eu am depus la tribunal cerere de chemare in judecata a spitalului angajator. Astept sa-mi soseasca citatia. Cand apar noutati, am sa postez aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

atlantiana,te admir pt curaj!
ai mult sange rece daca vei chema in instanta spitalul angajator!


dupa ce i-am "jignit"cu doua cereri,nu au vrut sa imi elibereze nici macar cate o prapadita de hartie!sunt o paria pt ei!


cat despre MMSSF si mie mi-au dat raspunsuri "goale"!si chiar am sperat ca ma vor lumina!

astept noutati de la tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by atlantiana

1. Toate angajatele au dreptul la plata salariului suplimentar si a diferentei dintre salariul de baza si indemnizatia de maternitate, pentru min.6 saptamani - argumentele legale exista undeva in paginile anterioare.
2. Nu va bazati pe MMSSF. Am scris la ei un email si mi-au raspuns pe alaturi. Am scris iar si i-am rugat sa-mi raspunda la doua intrebari, dar la obiect: este sau nu codul muncii lege? este sau nu CCMN superior oricarui alt contract colectiv de munca?
S-au eschivat si mi-au sugerat sa merg in instanta, fara insa sa-mi dea dreptate in solicitarea drepturilor banesti (dreptate stiu ca am, m-am consultat cu juristi si avocati).
3.Daca unitatea refuza sa plateasca salariul suplimentar, indiferent de parerea MMSSF sau a nu stiu cui, unitatea greseste si se poate deschide conflict de munca.
4.Solutia: va adresati instantei - nu se plateste taxa de timbru pentru conflicte de munca si cauza se judeca in max. 10 zile. Eu am depus la tribunal cerere de chemare in judecata a spitalului angajator. Astept sa-mi soseasca citatia. Cand apar noutati, am sa postez aici.




Foarte bine ai facut. Trebuie lovit in sistem. Vei castiga.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Cei/cele care nu sunt membrii in sindicat beneficiaza de acest salariu bonus. Stiam ca partile semnatare ale CCM la nivel naional sunt patronatele si sindicatele.Contractul avand putere de lege numai intre acestea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Toate angajatele beneficiaza de drepturile de mai sus, indiferent de apartenenta la vreun sindicat.

Mergi la inceput