salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi.i spune:

Fetelor de ce o fi atata abureala in jurul acestui salariu bonus pt nastere?
Cei de la mine de la firma ma tot plimba din noiembrie anul trecut ca au facut cerere la ministerul munci si ba ca nu au primit raspuns, ba ca au mai facut o cerere ca prima se pierduse iar ultima data ca de fapt au facut o scrisoare catre ministerul justitiei si asteapta raspuns de acolo.Daca si sapt viitoare ma mai amana eu m-am decis sa le fac reclamatie.
Marius daca itri pe aici si poti, te rog sa i-mi zici si mie cum ar trebui sa procedez cu aceasta reclamatie atata timp cat de la ei eu nu am primit un refuz ci doar amanari pe motiv ca nu exista o baza legala solida.

Gabica mamica alaturi de Rebeca(11.12.2002) si Iustin(04.02.2005)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erika24 spune:

Salutare tocmai am citit si eu despre acest salar bonus care consta in salarul de baza din care se scade somajul, CAS-eul, pensia si altele, am inteles bine, nu? Nu din cei 8000000 lei.

Trebuie sa faci parte din sindicat ca sa beneficiezi de acest salar?

Ar trebui sa primesc si ceva bani de la Protectia Copilului?!

Sunt un pic dezorientata, inca nu am nascut dar vreau sa ma documentez destul de bine inainte sa ma duc la firma unde lucrez, sa le arat legea, la noi inca nu a cerut nimeni acesti banii si de aceea ma gandesc ca ei se fac ca ploua din acest punct de vedere.

Va rog sa ma luminati si pe mine.
Va multumesc anticipat
erika37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

quote:
Originally posted by erika24

Salutare tocmai am citit si eu despre acest salar bonus care consta in salarul de baza din care se scade somajul, CAS-eul, pensia si altele, am inteles bine, nu?

da, ai inteles bine
quote:
Trebuie sa faci parte din sindicat ca sa beneficiezi de acest salar?

nu
quote:
Ar trebui sa primesc si ceva bani de la Protectia Copilului?!

da, faci cerere la primarie, o data cu dosarul pt alocatie. sunt 185RON.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi.i spune:

Erika da ai inteles bine .Trebuie sa faci o cerere la firma si in mod normal ar trebui sa i-ti dea bani.Nici la mine nu a mai facut nimeni o astfel de cerere .Maine le dau tel sa vad ce s-a rezolvat si va tin la curent.

Gabica mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

Am aflat de pe forum despre acest salariu bonus. Lucrez in invatamant si am nascut in 2004, in 2005 reintorcandu-ma la scoala. Bineinteles ca nu mi-a spus nimeni nimic despre acest bonus. Am fos vineri si am vorbit cu persoana care se ocupa de bani si am gasit impreuna un paragraf in contractul colectiv de munca al invatamantului care-mi da dreptate. Urmeaza luni sa merg sa fac si cererea. Sper sa nu intampin probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oachi_79 spune:

Am fost azi la spital si i-am aratat juristului contractul colectiv de munca cu articolul 94 litera c si mi-a zis sa fac o cerere si se va discuta miercuri in consiliul de administratie. Acum astept raspuns sa vedem ca zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

oachi 79,nu vreau sa iti spulber entuziasmul dar am trecut si eu prin aceleasi etape:m-am dus la jurista cu articolele in mana,mi-a spus ca am dreptate,bla bla,sa fac o cerere, ca se va discuta,bla bla,ca ma va anunta,si am asteptat.
si am asteptat si iar am asteptat,si m-am dus sa ma interesez.mi s-a raspuns ca cererea mea a fost discutata,iar dir.economic a facut o adresa catre Ministerul Sanatatii sa vada daca e legala acordarea acestui salar bonus.si sa astept raspunsul.
si tot astept de vreo 4 luni,si cred ca voi mai astepta mult si bine pt ca in sanatate vom imbatrani si vom muri cu dreptatea in mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns history spune:

Marius,daca esti prin zona,ajuta-ma,te rog!Juristul de la spital mi-a zis ca abia s-a semnat ccm la nivel de unitate,care va intra in vigoare dupa ce e inregistrat la ITM si ca nu poate sa-mi dea bonusul pt. nastere deoarece eu am nascut in urma cu 1 an cand acesta nu exista.Tot el a zis ca anul trecut nu era semnat ccm la nivel de ramura sau de unitate si ca nu poate tine cont de ccm la nivel national,ca nu are nici o baza legala sa aprobe cererea mea.Si uite asa,s-ar putea sa nu mai capat eu acel amarat de bonus,ca nu poate sa-mi dea retroactiv.Da-mi te rog un sfat,simt ca ma duce cu vorba(ca sa nu creeze un precedent).Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

History,ce ai mai rezolvat cu cererea pt salar-bonus pt nastere?
Eu nici acum nu am primit raspunsul oficial! Dar asteptam si raspunsul de la Marius inainte de a incepe sa dau telefoane!

Astept vesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

Am facut cerere, dar de la primarie mi s-a spus ca in bugetul alocat invatamantului (eu lucrez in invatamant) pe anul 2006 nu este prevazut asa ceva si nu au de unde sa imi dea acest salariu bonus. Au spus ca nu au fonduri suficiente. E normal asa ceva?

Mergi la inceput