salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oachi_79 spune:

Ca sa beneficiezi de salarul bonus pentru nastere trebuie neaparat sa fii membru de sindicat? Si eu lucrez in sanatate si peste o luna trebuie sa nasc si as vrea sa stiu ce trebuie sa fac. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Haideti ca am aflat ceva ce m-a lasat oarecum nedumerita. Am vorbit azi cu un prieten avocat si zice acest bonus se plateste din bugetul local si daca Prefectura a decis ca in acel judet nu se plateste atunci nu se plateste, indiferent de ce spune CCMN. Daca insa in contractul individual este stipulat asa ceva (la alte clauze) atunci se plateste din fondul de salarii al firmei.
Pentru a afla daca in judetul vostru se plateste sau nu intrebati la Prefectura sau la Casa de Asigurari. La noi, la Prefectura, gasim chiar juristul de la Casa de Asigurari.
La noi in Dolj NU SE PLATESTE SALARIUL BONUS PT NASTERE!
Daca totusi exista nelamuriri puteti merge la Tribunal la sectia Conflicte de munca si puteti deschide conflict de munca. Zice ca toata chesti cu conflictul de munca este relativ simpla si nu necesita reprezentarea de catre un avocat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

La noi in Dolj se plateste numai acel bonus de la Protectia Copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kit spune:

Despre ce bonus de la Protectia Copilului este vorba?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

acei bani pe care ii primesti dupa ce nasti ~ 1800000 lei vechi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kit spune:

aaa! Despre asta stiam ca e de la primarie dar nu stiam ca e de la Protectia Copilului.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corni spune:

Va rog sa-mi raspundeti si mie ref. la salariul bonus ptr. nastere:
ma lupt cu firma sa-i conving ca am acest drept si deocamdata nu am reusit.
Societatea are CCM la nivel de unitate insa nu se prevede acest salariu bonus.I-am trimis la CCMN 2005-2006 si le-am adus si argumentele care le-am cules de aici si dupa ce in prima faza mi-au spus ca doar codul muncii este obligatoriu a fi respectat si aplicat de orice firma din romania, indiferent de felul patronatului si contractul colectiv de munca la nivel national are doar rol de "ghid" , le-am spus ca nu sunt de acord cu ei si ca CCMN este lege, mi-au trimis urmatorul raspuns:
" codul muncii este mama si tata lor si art 247 din cod zice:
In cazul in care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramura nu exista contract colectiv de munca, se aplica contractul colectiv de munca incheiat la nivel superior si societatea are contract colectiv de munca la nivel de firma inregistrat frumos la ITM si nu cuprinde nici una din prevederile de la art 51 din CCM la nivel national,peste tot se fac discutii pe marginea subiectului care e mai tare: CCM la nivel national, contractul individual sau CCM la nivel de firma si te asigur ca la ITM , in fuctie de oras si/ sau de inspectorul cu care vorbesti, poti primi 1001 variante



Multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela27oana spune:

buna,
am si eu aceeasi situatie cu salariu bonus
am trimis mail la itm bucuresti si raspunsul lor a fost sa ma adresez ministerului muncii ,directia legislatia muncii,pt ca printr-o ordonanta din 2005 nu se mai ocupa itm de probl de legislatia,asa ca acum asptep rasp de acolo
va tin la curent

ela si oana-daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sufletzica spune:

Reclamatia se poate depune la Inspectia Muncii pana sa ajungi la tribunal si in termen de 30 zile trebuie sa primesti un raspuns scris de la Inspectia Muncii privind reclamatia ta.Eu asa am procedat.Sediul lor in Bucuresti este undeva in spatele Lic Mihai Viteazul.
Acum mai am si eu o intrebare: daca cer incheierea contractului de munca cu acordul partilor pana la solutionarea problemei (am nascut in vara lui 2005 iar cererea pt acordarea sal bonus a fost depusa la inc lui ianuarie 2006) pierd acest drept la sal bonus sau nu?
Cei de la Inspectia Muncii mi-au spus ca nu,ca este vorb de un drept din perioada in care eram angajata lor, dar as vrea si asigurarea ta, Marius.Te rog, este urgent.Zilele astea trebuie sa merg sa depun demisia/cererea de incetare a rap de munca si as vrea sa stiu ce fac
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

revin si eu cu "stiri" din istoria acestui salariu bonus...

cei de la servici "se jura" ca au trimis cererea la minister...
eu am scris la ministerul muncii, cam in cateva zile am primit raspuns ca am dreptul la acest salariu... urmand sa primesc si raspuns oficial.
am fost cu mailul la "doamnele acelea atotstiutoare", care sustin ca nu le intereseaza, ele vor raspuns la ce-au trimis ele... (asa am aflat c-au timis prin posta romana!!! deh, poate de mail si tf n-au auzit!)
astept sa primesc si raspunsul oficial, si, daca nici atunci nu pun mana pe tf sa se lamureasca cum sta treaba, o sa aflu probabil cum e sa faci cuiva o reclamatie pt abuz in serviciu...


Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput