salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

asadar revin, ca nu ma las...

jurista a trimis o tzidula la minister la insistentele mele, si dupa ce a citit frumusel ce i-am dat eu de pe-aici. ei pana nu ii vine scris de sus ca poate sa dea salariul ala, nu-l da.
io una m-am cam plcitisit asteptand, asa ca va rog indicatii...

unde e procuratura municipiului bucuresti?? ce serviciu caut pe-acolo? si cum trb sa arate plangerea?? nu de alta, da' nu gasesc nimic pe net...

la inspectoratul teritorial de munca, merge doar www.itmbucuresti.ro/pcontact.php" target="_blank">sesizarea de la ei de pe site? sau trb sa ma duc personal??

stiu ca subiectele fierbinti ale zilei sunt altele... da' sper ca mai citeste cineva si pe-aici...

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi.i spune:

Cristinamh ,nu stiu nici unde este procouratura nici cum ar trebui saarate plangerea ,dar in aceeasi situatie sunt si eu , si ai mei au trimis o scrisoare la minister si asteapta raspunsul.Dar din cate stiu eu asta cam dureaza.Asa ca daca afli tu vre-o metoda prin care am putea urgenta ceva ,te rog anunta-ne si pe noi.

Gabica mamica alaturi de Rebeca(11.12.2002) si Iustin(04.02.2005)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

gabi...solutia ar fi un pe spinare... daca aflu ceva anunt. tati zice sa mai asteptam poate vine tzidula de la minister... dar asa m-am saturat de toate prostiile astea...

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca stii sigur ca a trmis eu cred ca ar fi bine sa astepti raspunsul Dar sa fie sigur ca a trimis nu sa zica asa doar ca sa scape de gura ta.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

marius... si cum as putea verifica? pe cuvant nu prea o cred. in mod normal, dureaza mai mult de 30 de zile o prostie de-asta??
io atat ii mai las, pana la sfarsitul lunii...
apoi astept indrumari.


Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolungu spune:

Buna ziua,
Lucrez in invatamant si i-am spus unei colege care a nascut in 2005 de existenta acestui salar. A depus in decembrie la servici o cerere prin care solicita un salar "bonus" conform Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National art. 51, lit c. De la servici i s-a spus ca ei nu au auzit de asa ceva si ca nu pot solicita la bugetul lunar acel salar pentru ca nu au o baza legala si nu exista nici o "metodologie" lucru precizat si in raspunsul in scris pe care l-a solicitat la cererea ei. Le-a dus ea monitorul oficial Partea V nr. 1 din 22/02/2005 unde este publicat susnumitul contract si i-au spus ca pe ele nu le intereseaza decat partea I din M.O. A fost atunci la Inspectoratul Scolar Judetean unde a vorbit cu juristul institutiei care i-a aratat si Contractul colectiv unic la nivel de ramura invatamant pe 2004 ( nu stiu ce este cu cel pe 2005) unde la art 36 este specificat acelas lucru ca si in CCMN art 51 lit c, dar ca atata timp cat cei de la scoala invoca "metodologia" ei nu au ce sa faca. A fost din nou la scoala unde i s-a spus ca virgula citez: "juristul spune numai prostii" si atata timp cat ei nu au o baza legala nu ii dau acel salar; in plus i-au precizat ca ele nu au auzit de nimeni in invatamant care sa beneficieze de acel salar.
Ce poate face mai departe?
Rog mamicile care lucreaza in invatamant si au primit acel salar sa-mi spuna pe ce baza l-au solicitat, pentru ca si eu am nascut in 2004 si vreau sa merg luni sa-mi depun cerere si in plus urmeaza sa nasc din nou anul acesta in iunie.

Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Am o prietena in Timisoara. E medic oftalmolog si lucreaza in Sannicolau Mare. A nascut anul trecut in martie si i-am zis de aceste bonus. A trimis cererea la servici prin care solicita bonusul si i s-a raspuns "ca nu imi dau premiul acela ca ei nu au semnat nimic in acest sens...si in contr nostru nu e prev asa ceva!"
Cui se poate adresa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Voichita spune:

Orice CCM la nivel inferior fata de CCMN care este la nivelul cel mai inalt, trebuie sa cuprinda toate drepturile din CCMN si poate sa aiba si drepturi suplimentare sar NICIODATA inferioare drepturilor statuate prin CCMN.
1. Trebuie sa fie publicat in MO ca sa intre in vigoare.
2. Trebuie sa fii membru de sindicat ca sa beneficiezi de avantajele negociate la nivel de CCM la nivelul respectiv si sa apartii prin organizatia sindicala respectiva partii semnatare a negocierii respective.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Deci trebuie sa fii membru de sindicat pentru a putea beneficia de prevederile CCM la nivel national?
Noi avem un contract colectiv de munca la nivel de societate, proaspat inregistrat la ITM, in care nu se pomeneste de acest salariu-bonus. Trebuie sa adaug ca acest CCM la nivel de societate a fost elaborat impreuna cu juristul societatii si, avand in vedere ca a si fost inregistrat la ITM, asta inseamna ca, din punctul de vedere al organului de control care este ITM, totul este in regula. In plus, angajatii societatii nu sunt afiliati nici unui sindicat. Mai am ceva sanse sa obtin acest salariu bonus? Am dreptul sa-l solicit, avand in vedere cele enumerate mai sus?
Ma gandeam ca daca eu nu am dreptul, poate sotul meu are (lucreaza in invatamant, si cum am vazut din raspunsurile anterioare, nici acolo nu e usor) dar articolul din CCM la nivel national spune ca daca mama nu lucreaza, poate sa ia tatal salariul-bonus.
Marius, te rog, ma poti ajuta cu un raspuns?
Multumesc mult,
Voichita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popatereccorina spune:

Buna ziua!
Sunt o tanara mamica si doresc sa va adresez o intrebare.
Firma la care lucrez eu are un contract colectiv de munca in care se stipuleaza ca la nasterea unui copil mama primeste un salar mediu pe unitate ca ajutor de nastere. In cazul meu salariul meu de baza este mult mai mare decat acest salariu mediu pe unitate si cf contractului colectiv de munca la nivel national eu as avea dreptul la un salar de baza.
Intrebarea mea este urmatoarea : Salar de baza in contractul colectiv de numca la nivel national este privit ca salar de baza minim brut pe tara sau salariul de incadrare al meu respectiv cel semnat prin contractul individual de munca? Ce suma ar trebui sa iau ca ajutor de nastere.
In cazul in care puteti sa ma lamuriti in aceasta problema va multumesc anticipat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oachi_79 spune:

Ca sa beneficiezi de salarul bonus pentru nastere trebuie neaparat sa fii membru de sindicat? Si eu lucrez in sanatate si peste o luna trebuie sa nasc si as vrea sa stiu ce trebuie sa fac. Multumesc.

Mergi la inceput