salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 53

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gessy spune:

Buna cocae.
Instanta competenta sa solutioneze litigiile de munca este Tribunalul de la domiciliul tau. Actiunea este scutita de taxa de timbru.
Bafta.

quote:
Originally posted by cocae

Multumesc frumos pentru raspuns. Puteti sa-mi spuneti la ce instanta sa ma adresez? (ITM sau Judecatorie - in acest caz trebuind sa-mi iau un avocat??!!)

d.stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by iubu77

Fetelor daca la lucrati la o firma mare cu avocati buni..sa stiti ca termenul de prescriptie pentru acest salariu bonus este de 6 luni nu de 3 ani..
Eu am pierdut... si asta e.. Cf codului muncii termenul de prescriptie pentru drepturi care nu sunt salariale ( din CCM) est de 6 luni.Si acesta este un ajutor..deci termenul este de 6 luni..Am inteles ca sunt si fete care au castigat dupa 2 ani..dar io va zic ca se si poate pierde daca avocatul firmei cunoaste legea..


Asa este, din pacate!!!
Codul Muncii:
"Art. 283. - (1) Cererile in vederea solutionarii unui conflict de munca pot fi formulate:
a) in termen de 30 de zile calendaristice de la data in care a fost comunicata decizia unilaterala a angajatorului referitoare la incheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau incetarea contractului individual de munca;
b) în termen de 30 de zile calendaristice de la data in care s-a comunicat decizia de sanctionare disciplinara;
c) în termen de 3 ani de la data nasterii dreptului la actiune, in situatia în care obiectul conflictului individual de munca consta in plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despagubiri catre salariat, precum si în cazul raspunderii patrimoniale a salariatilor fata de angajator;
d) pe toata durata existentei contractului, in cazul în care se solicita constatarea nulitatii unui contract individual sau colectiv de munca ori a unor clauze ale acestuia;
e) in termen de 6 luni de la data nasterii dreptului la actiune, in cazul neexecutarii contractului colectiv de munca ori a unor clauze ale acestuia.
(2) In toate situatiile, altele decat cele prevazute la alin. (1), termenul este de 3 ani de la data nasterii dreptului."

Atentie deci (Marius, te rog pune tu asta undeva sa se vada din prima la subiectul asta):

SOLICITATI AJUTORUL DE NASTERE IN PRIMELE 6 LUNI DE LA NASTEREA COPILULUI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Buna ziua, am citit cateva pagini bune din acest subiect, dar nu m-am lamurit aproape deloc.
Pe mine ma intereaza daca eu, functionar public, am dreptul sa cer acest salariu bonus.
Multumesc mult de tot

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

tot eu, am citit ceva pe la pag 43, legea 188 cu ordonanta nr 6???
asa e?


Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazorele05 spune:

salut am revenit eu am depus o cerere la spital unde sunt asis med de unde am primit rasp ca nu primesc nici un ban deoarece am nascut dupa ce au semnat c c m pe unitate apoi am facut o sesizare la minis sanat acum o luna au fost la spital si nici un raspuns astazi am sunat la minister si mi sa spus sa revin eu stiam ca noi am functionat dupa c c m pe ramura sanitara dar cei de la personal nu stiu acest lucru spunetim ce sa fac
mailto:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazorele05 spune:

pardon am gresit am nascut inainte sa se semneze c c de m pe unitate eu am nascut pe 12 05 2007 iar spitalu a sem c c m pe unitate in 07 2007 deci spitalu dupa ce ccm a functionat pana sa se semneze cel pe unitate pt ca cele de la personal nu stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Desyderia spune:

buna fetelor,

baietelul meu are acum 1 an si o luna. inainte de Craciun am aflat si eu din intamplare de acest banus pt mama care naste. am sunat la serviciu si mi s-a spus ca noi nu avem contract colectiv de munca deci, nu beneficiez de acesti bani. Am explicat ca daca nu il avem, se aplica cel la nivel national dar tare greu vor sa inteleaga. de parca mi-ar da banii din buzunarul lor. Lucrez la Academia Romana si nu vor nici cum sa creada ca exista asa ceva. Acum le-am trimis articolul din lege....cica o sa intrebe juristul....Nu va iesi nimic de aici pt ca in lege mai scrie clar si ca daca nu ai cerut acesti bani in termen de 6 luni de la nasterea copilului, poti sa-ti iei adio de la ei. Desi o prietena apropiata isi primeste acum acei bani desi fiul ei face 2 ani in februarie. si ea a aflat inainte de Craciun, de la ea stiu eu de altfel, si tot atunci a facut acea cerere, deci nu a facut-o dupa ce a nascut. Si uite ca a facut fata scandal si isi primeste banii dar, " sa nu mai zici la nimeni, ca nu vrem sa se auda si sa ne sara toate celelalte mamici in cap ca nu le-am dat"...a fost raspunsul directorului.

Nu e corect fata de copii nostrii ca unii sa primeasca acesti bani si altii nu. Asta e discriminare pe fata !

Ce ma sfatuiti sa fac?

Va pup
Cocae, lucrezi si tu sub aripa Academiei Romane.....ce ai mai rezolvat tu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

lazorele05, nu astepta raspuns de la minister, ca functionarii de acolo habar nu au de asa ceva.

Trebuie sa te duci la tribunal. Mai intai depune cerere la spital, cu numar de inregistrare, cu argumentatie legala, ca sa ai dovada la proces. Si dupa 30 zile, daca nu primesti banii, mergi in instanta. Cred ca am postat mai demult, pe acest topic si un model de cerere de chemare in judecata - nu mai sunt sigura.

Eu in SCJU Constanta am primit salariul bonus, dar mi s-a refuzat diferenta dintre indemnizatia de maternitate si salariul de baza. Am dat spitalul in judecata si am castigat. Jurista spitalului meu e o nulitate din punct de vedere profesional.

Nu cred ca la tine situatia sa fie diferita. Daca le pui legea sub nas si refuza sa plateasca, inseamna ca si juristii din spitalul tau sunt habarnisti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Are cineva un model de cerere care trebuie depusa la servici pentru asta?

Serviciul meu nu e de stat si nu stiu daca au jurist, sau daca se fac numere de inregistrare la cereri depuse.

Multumesc frumos pentru raspunsuri!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Are cineva un model de cerere care trebuie depusa la servici pentru asta? Serviciul meu nu e de stat si nu stiu daca au jurist, sau daca se fac numere de inregistrare la cereri depuse.Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Va dorim sa cresteti mari si frumosi! Simona & Vladut (27 februarie 2005)Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bnAndrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre AndreiSa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13
Exista model de cereri, citeste din urma. Daca nu se dau numere de inregistrare, nu lasa cererea la ei, ci trimite-o prin posta cu confirmare de primire si cu lista de inventar unde se specifica ce contine scrisoarea, ca sa nu zica ca a fost altceva in plic sau scrie cu litere mici pe confirmare ce contine plicul. Apoi asteapa 30 de zile si da-i in judecata! Vezi din urma!36+

Mergi la inceput