salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 51

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Ca regula, drepturile de aceasta natura se prescriu intr-un termen de 3 ani de la data cand se cuveneau. Dar in in CCM national NU este prevazut nici un termen de solicitare a acestui drept.

Edit: Desigur ca ai dreptul sa faci solicitarea si dupa acest termen, dar nu mai sunt obligati sa-ti aprobe; desi nu sunt obligati nici sa nu aprobe (traducere ti se poate aproba cererea si dupa 3 ani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Aha stiam eu dar nu mai eram sigur. Data la care se cuvine este data la care se intra in drept deci implicit data nasterii copilului. Deci termenul de prescriptie este 3 ani. Meerci Rozi.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole2005 spune:

am tot citit CCM dar nu am gasit nimic care sa spuna ca sunt conditionata de o perioada. oricum am facut si am trimis cererea. spun trimis pentru ca sediul firmei e in alta localitate. acum vedem daca o fi sau nu. Doamne ajuta sa fie!

nicol
mami de puiut dulce ANTONIO 26 septembrie 2006

www.totsites.com/tot/puiantonio" target="_blank"> Antonio's site








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Buna! Am citit ce s-a scris in toate cele 51 pagini la acest subiect si inclin sa cred ca eu nu pot beneficia de salariul bonus.
Am nascut in feb. 2006 si lucrez la o Grupare de Cabinete Medicale Individuale. Practic angajatii gruparii sunt in numar de 14 (liftiere, cei de la centrala, ingrijitoarele si eu care sunt la sterilizare), deci cred ca nu ma "incadrez" in lege. Voi ce parere aveti?

Flory mami de Alex si 28+ cu

bebe 2

pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Mie nu-mi raspunde nimeni????

Flory mami de Alex si 28+ cu

bebe 2

pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai daca ai contract de munca valabil beneficiezi. Legea este aceeasi pentru toti.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Multumesc Marius de raspuns! Am contract pe perioada nedeterminata. Dar practic Gruparea are sub 20 angajati....Am vreo sansa?


Flory mami de Alex si 29+ cu

bebe 2

pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da. Aceleasi drepturi ca oricine altcineva. Totul este sa-ti sustii drepturile obiectiv fara sa te lasi intimidata si daca este cazul pui la dispozitie si baza legala asa cum au facut si altele.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocae spune:

Buna ziua.
Am si eu aceasta problema in sensul ca angajatorul meu nu doreste sa-mi acorde acest salariu bonus. Sunt angajata in cadrul CMDTAMP (fosta policlinica 10), ce a trecut acum 1 an din subordinea MApN in subordinea Academiei Romane. Mi s-a spus ca suntem unitate publica ce nu are contract colectiv de munca si, citez, "conform art. 3, alin. (2), din CCM 2895/2006 ca se pot incheia contracte colective de munca si la nivelul institutiilor publice. De asemenea, in art. mai sus mentionat se subliniaza ca - prin aceste contracte nu pot fi negociate clauze referitoare la drepturile a caror acordare si al caror cuantum sunt stabilite prin dispozitii legale. Academia Romana, in calitate de ordonator principal de credite, in subordinea careia se afla institutia noastra nu are contract colectiv de munca. Institutia noastra nu are fonduri prevazute in bugetul de venituri si cheltuieli al anului 2008 pt plata salariului mediu pe unitate pe care-l solicitati. In concluzie, unitatea angajatoare nu poate oferi un salariu mediu pe unitate pentru nasterea copilului".
Mie mi se pare ciudat ca face referire la CCM pe anul 2006, atat timp cat este in vigoare un nou CCM 2007/2010. Va rog sa-mi ziceti daca au dreptate, iar in caz ca nu au la ce for superior ma pot duce (i-am intrebat ce drepturi avem noi ca angajati si mi-au spus ca avem doar dreptul de a munci).

Mentionez ca in cererea facuta am trecut si baza legala in temeiul careia imi cer dreptul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Multumesc pt. raspuns! Sa vad ce rezolv....am sa va tin la curent!

Flory mami de Alex si 29+ cu

bebe 2

pozele mele

Mergi la inceput