salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 50

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

quote:
Originally posted by marius

Nu este un ajutor. Este o obligatie legala asimilata salariului ca si al 13 lea salariu. Este impozabil defapt se retin toate asigurarile.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa



eu l-am primit neimpozitat.

Codul fiscal art. 55
(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:

a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca

Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

BUna!

Va rog sa imi raspundeti si mie daca ma puteti ajuta cu vreo informatie. Am citit o mare parte din subiect, nu am gasit nicaieri situatia mea.
Lucrez la un cabinet individual unde suntem 2 persoane angajate. Nu stiu sa existe vreun contract de munca colectiv, doar cele individuale care unul este de 880 de lei si unul de 650 de lei. Am si eu dreptul la acesti bani? Daca da, suma va fi cred 765 de lei. Acum, din astia cati imi revin mie in mana? Toti sau se trece pe stat de plata si se impoziteaza?Aici nu prea ma inteles, unii au spus ca nu se impoziteaza, altii ca da.

Va multumesc.

Ana - - mamica de bondar bzzzzz - cu aripi si acusor - Stefan de 3 ani si....
expozitia de lucrari
castelul de zapada

construim


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

se aplica contractul colectiv de munca la nivel national, deci ai dreptul la un salariu mediu brut pe unitate.

cat priveste impozitarea, am vazut ca aici parerile sunt impartite.
eu una l-am primit neimpozitat, chiar sub denumirea "ajutor nastere", cf. cod fiscal.

Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Multumesc mult de raspuns.
Si acum inca o intrebare....dat fiind ca "patronul" sa zic asa nu prea are habar sau nu-l intereseaza toate astea si domnisoara contabil este mai aeriana as vrea sa stiu cum intru in posesia banilor, adica vor fi trecuti pe statul de plata sau cum altfel?Sa stiu in caz ca va fi nevoie, nu vreau sa ma incred in contabila care dupa cum am vazut nu prea se pricepe. Multumesc mult.



Ana - - mamica de bondar bzzzzz - cu aripi si acusor - Stefan de 3 ani si....
expozitia de lucrari
castelul de zapada

construim


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

trebuie sa faci o cerere, uite mai jos un model care mentioneaza toata legislatia pe care se bazeaza acordarea ajutorului de nastere.
suma nu este trecuta in stat ti se plateste suma bruta si nu se impoziteaza. cel putin contabilii de la firma mea asa au facut.

quote:
Originally posted by mihailescu teodora

CERERE



Subsemnata ........, CNP:.........,angajata in cadrul firmei ..............,in functia de........, solicit a-mi aproba plata ajutorului de nastere,constand intr-un salariu mediu pe unitate ,conform urmatoarelor prevederi legale:

Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pe anii 2007-2010
Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare :
c) un salariu mediu pe unitate, platit de unitate mamei, pentru nasterea fiecarui copil
Art. 3. 3) In cazul in care, din diferite motive, partile au incheiat contracte colective de munca la un nivel inferior inaintea contractelor la nivel superior, cele de la nivelurile inferioare se vor adapta contractelor colective de la nivel superior, acolo unde prevederile minimale ale acestora nu au fost atinse.
Art. 2. - (1) Contractul colectiv de munca unic la nivel national cuprinde drepturile si obligatiile patronilor*) si ale salariatilor cu privire la conditiile generale de munca.- termenul patron desemneaza pe cel care angajeaza - persoana juridica sau fizica autorizata potrivit legii, care administreaza, utilizeaza capital, indiferent de natura acestuia, si care foloseste forta de munca salariata;
- termenul unitate desemneaza regiile autonome, companiile nationale, societatile comerciale, alte organizatii cu scop lucrativ, institutiile publice, asociatiile de orice fel si organele de stat.

Codul Muncii
Art.238 (1) Contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior.
(2) Contractele individuale de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca.
(3) La incheierea contractului colectiv de munca prevederile legale referitoare la drepturile salariatilor au un caracter minimal.
Art 239:Prevederile contractului colectiv de munca produc efecte pentru toti salariatii, indiferent de data angajarii sau de afilierea lor la o organizatie sindicala.
Art. 241. - (1) Clauzele contractelor colective de muncă produc efecte după cum urmează:
d) pentru toti salariatii încadrati la toti angajatorii din tară, în cazul contractului colectiv de muncă la nivel national.

Legea 130/1996 privind Contractul Colectiv de Munca
Art. 11.(1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte, dupa cum urmeaza:
d) pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din tara, in cazul contractelor colective de munca la nivel national.
Art. 8.(2) Contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior.
Art. 24.(1) Clauzele cuprinse in contractele colective de munca negociate cu incalcarea prevederilor art. 8 sunt lovite de nulitate.

Codul fiscal
Cfr.art.55,pct.4,lit.a-
(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.


Data: Semnatura:


Va multumesc anticipat!

Am atasat ,in copie,certificatul de nastere al copilului.


Teodora ,cea mai fericitade Mihnea Andrei(17.10.2007)
Mihnea
www.flickr.com/photos/21367727@N02/" target="_blank">Papanashul meu iubit





Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole2005 spune:

Va rog ajutati-ma si pe mine cu niste informatii. Daca am nascut in septembrie 2006 mai pot primi salariul bonus? si daca e da cererea o fac conform... contractului colectiv pe 2007-2010?
multumesc mult.

nicol
mami de puiut dulce ANTONIO 26 septembrie 2006

www.totsites.com/tot/puiantonio" target="_blank"> Antonio's site








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

quote:
Originally posted by nicole2005

Va rog ajutati-ma si pe mine cu niste informatii. Daca am nascut in septembrie 2006 mai pot primi salariul bonus? si daca e da cererea o fac conform... contractului colectiv pe 2007-2010?
multumesc mult.

nicol
mami de puiut dulce ANTONIO 26 septembrie 2006

www.totsites.com/tot/puiantonio" target="_blank"> Antonio's site



daca ai nascut in 2006 se aplica contractul colectiv la nivel national valabil in 2006. cauta si tu pe net si vezi daca are clauza asta cu ajutorul de nastere.








Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

Sigur ca ai dreptul la salariul pentru nastere. Ai citit topicul acesta sa vezi la ce data a postat prima oara History parca?
Contractul colectiv de munca s-a schimbat f putin, cel din 2005-2006 il obliga pe angajator la plata unui salariu de baza si tot prin art. 51, lit.c.
Tu asta ar trebui sa ceri, un salariu de baza cf contractului de munca din anul in care ai nascut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca nu mai ai acest drept din cauza timpului scurs ca sa ma epxrim asa. Ai dreptul si-l poti solicita intr-o perioada determinata. Dupa acea perioada ... nu mai poti solicita acel drept.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

Ba are dreptul si acum, practic a nascut in sept 2006, deci copilul are 1 an si 7 luni, nu? Eu am facut cererea catre unitatea angajatoare cand copilul meu avea 1 an si 4 luni, apoi am revenit cu alta cerere cand avea 1 an si 7 luni, apoi cu alta cerere la 2 ani, ca tot imi raspundeau ca nu au fonduri. Cu 2 luni inainte de a implini 3 ani i-am chemat in judecata. Am castigat, au facut recursul, am castigat si recursul.
E la latitudinea ei daca depune o cerere sau nu.

Mergi la inceput