salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 49

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sigur

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Daca intru din CIC 1 in CIC 2 mai beneficiaez de acest salariu bonus pentru nastere?. mentionez k lucrez in invatamant si sunt titulara.


Madalina32
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

Sigur ca da. Daca ti-l da pe primul o sa ti-l dea si pe al doilea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

quote:
Sigur ca da. Daca ti-l da pe primul o sa ti-l dea si pe al doilea.


Da, pe primul l-am luat fara probleme...

Madalina32
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

Ciao.
Marius, fetelor, am si eu o intrebare; am auzit ca se poate "fenta" urmatoarea chestiune: inainte de terminarea celor 126 zile de concediu de maternitate (cu vreo 2-3 saptamani inainte)poti sa aduci concediu medical (ma gandesc ca de la medicul de familie) si esti platit cu 75% (in functie de "boala" pe care o scrie medicul acolo); acest lucru poti sa il faci timp de 3 luni pentru ca apoi se face ceva comisie pt evaluare.
Poate cineva sa imi spuna cat este de legal sa faci asta? Ti se aproba,este o practica des intalnita?

Mersi frumos:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zgrimti spune:

Salut
Scriu pentru cele care lucreaza in Justitie. Noi nu primim acest salariu pentru ca avem legi speciale de salarizare care sunt stabilite prin dispozitii legale si in care nu se specifica acest drept. Apoi nu ne desfasuram activitatea in baza unui contract individual de munca, ci suntem numite in functie de catre ministru, iar in al 3-lea rand contractul colectiv are caracter de generalitate, fara a avea forta unei legi, reprezentand o lege a partilor. Acestea sunt motivele care mi s-au spus in urma cererii pe care am depus-o, dar am fost asigurata ca se fac demersuri pentru a primi, undeva in viitor, drepturi suplimentare. Tocmai justitia face astfel de discriminari, de parca noi nu am fi mame si nu am naste la fel ca celelalte femei. Asta e! Noi sa fim iubite si sa avem copii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Am revenit cu problema mea...
Daca nu mi s-a aprobat salariul mediu pe unitate, ci doar cel brut,ce pasi am de urmat pentru a actiona in instanta?
De ce documente am nevoie?E o diferenta intre primul si al doilea, destul de considerabila.
Angajatorul meu, din cate stiu, este scoala, insa contabila imi spune ca de fapt, inspectoratul este angajator...
In CCMNRI angajator desemneaza "unitatile de invatamant preuniversitar , reprezentate prin directori", printre altele.
Eu pe cine actionez in instanta?

Mariaanna
cand vine BB?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by Fancy

Ciao.
Marius, fetelor, am si eu o intrebare; am auzit ca se poate "fenta" urmatoarea chestiune: inainte de terminarea celor 126 zile de concediu de maternitate (cu vreo 2-3 saptamani inainte)poti sa aduci concediu medical (ma gandesc ca de la medicul de familie) si esti platit cu 75% (in functie de "boala" pe care o scrie medicul acolo); acest lucru poti sa il faci timp de 3 luni pentru ca apoi se face ceva comisie pt evaluare.
Poate cineva sa imi spuna cat este de legal sa faci asta? Ti se aproba,este o practica des intalnita?


In primul rand, nu este legal ca medicul sa-ti dea certificat medical pt o boala inchipuita.
Cei 75% se aplica la veniturile obtinute in ultimele 6 luni, in care intra si concediul prenatal si posibil postanatal.
Nu inteleg de ce ai face "artificiile" astea. Daca nu ai dreptul la CIC, si daca te imbolnavesti, tu sau bb, Doamne-fereste!, poti primi oricand concediu medical, durata nu se cumuleaza cu a celui de maternitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

quote:
Originally posted by Rozi

quote:
Originally posted by Fancy

Ciao.
Marius, fetelor, am si eu o intrebare; am auzit ca se poate "fenta" urmatoarea chestiune: inainte de terminarea celor 126 zile de concediu de maternitate (cu vreo 2-3 saptamani inainte)poti sa aduci concediu medical (ma gandesc ca de la medicul de familie) si esti platit cu 75% (in functie de "boala" pe care o scrie medicul acolo); acest lucru poti sa il faci timp de 3 luni pentru ca apoi se face ceva comisie pt evaluare.
Poate cineva sa imi spuna cat este de legal sa faci asta? Ti se aproba,este o practica des intalnita?


In primul rand, nu este legal ca medicul sa-ti dea certificat medical pt o boala inchipuita.
Cei 75% se aplica la veniturile obtinute in ultimele 6 luni, in care intra si concediul prenatal si posibil postanatal.
Nu inteleg de ce ai face "artificiile" astea. Daca nu ai dreptul la CIC, si daca te imbolnavesti, tu sau bb, Doamne-fereste!, poti primi oricand concediu medical, durata nu se cumuleaza cu a celui de maternitate.



Rozi,cred ca Fancy se refera la concediu de risc maternal;asta e mult mai plauzibil dupa postnatal,ca-l iei pt alaptare!

Teodora ,cea mai fericitade Mihnea Andrei(17.10.2007)
Mihnea
www.flickr.com/photos/21367727@N02/" target="_blank">Papanashul meu iubit

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

quote:
Originally posted by mariaanna

Am revenit cu problema mea...
Daca nu mi s-a aprobat salariul mediu pe unitate, ci doar cel brut,ce pasi am de urmat pentru a actiona in instanta?
De ce documente am nevoie?E o diferenta intre primul si al doilea, destul de considerabila.
Angajatorul meu, din cate stiu, este scoala, insa contabila imi spune ca de fapt, inspectoratul este angajator...
In CCMNRI angajator desemneaza "unitatile de invatamant preuniversitar , reprezentate prin directori", printre altele.
Eu pe cine actionez in instanta?

Mariaanna
cand vine BB?



Si scoala si inspectoratul trebuie date in judecata. Eu asa am facut iar la proces ISJ a invocat exceptia lipsei calitatii procesuale pasive, cf legii 84/1995 a spus ca personalul didactic are contract individual cu unitatile de invatamant si cf legii 128/1997, modificate si completate si cf H.G. 2192/2004,directorul unitatii de invatamant are calitatea de angajator si ordonator tertiar de credite.
Cf. H.G. 2192/2004, unitatile de invatamant sunt finantate de bugetul local, ordonator principal de credite pentru unitatile de invatamant fiind primarul unitatii administrativ-teritoriale.
Cf. art 166 din Legea Invatamantului 84/1995, inspectoratele scolare aministreaza doar procesul instructiv-educativ si nu are calitate de ordonator de credite pentru unitaile de invatamant.

Deci cam asa s-a scos la proces ISJ Iasi. Dar ma gandesc, daca nu chemam si ISJ in judecata, scoala ar fi spus ca pe ei trebuia sa-i chem.
Eu am castigat, au inaintat recurs si acum astept, dar sunt sigura ca voi castiga.

Acte? Toate cererile, raspunsurile scolii, certificatul copilului, C.I. a ta, in copii, referiri la articole care sa-ti sustina cauza, vezi cererea de pe forum, tot ce e proba in favoarea ta. Plus o plangere catre tribunal, toate astea in dublu exemplar depuse la Tribunalul Muncii.

Mergi la inceput