salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 48

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Sa inteleg ca trebuie sa ma cert cu contabila?

Mariaanna
cand vine BB?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Marius,, ce intelegi din continutul acestor articole?

CONTRACTUL COLECTIV DE MUNC#258; UNIC LA NIVEL DE RAMUR#258; ĪNV#258;#354;#258;MĀNT- 2003/2004

Art.6 (1) Drepturile salaria#355;ilor prev#259;zute īn prezentul contract colectiv nu pot s#259; reprezinte cauza reducerii altor drepturi colective sau individuale care sunt recunoscute de legisla#355;ie #351;i Contractul Colectiv de Munc#259; Unic la Nivel Na#355;ional.
(2) Īn situa#355;iile īn care, īn privin#355;a drepturilor ce decurg din prezentul contract colectiv de munc#259;, intervin reglement#259;ri legale mai favorabile salaria#355;ilor, acestea vor face parte, de drept, din contract.
(3) Interpretarea clauzelor contractului se face prin consens. Dac#259; nu se realizeaz#259; consensul, clauza se interpreteaz#259; potrivit regulilor dreptului comun. Dac#259; #351;i dup#259; aceasta exist#259; divergen#355;e, interpretarea clauzelor se va face īn sensul favorabil salaria#355;ilor, īn limitele legii.

Crezi ca CCM la nivel national se poate constitui ca "prevedere legala mai favorabila"?Astfel incat, chiar daca nu exista inca un nou CCM la nivel de ramura, sa aplice noile prevederi CCMN?
Te rog, raspunde!

Mariaanna
cand vine BB?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si daca ar exista un CCM la nivel de ramura asa cum subliniaza ci textul mentionat de tine nu poate sa fie inferior prevederilor CCMN. Implicit se aplica CCMN.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Multumesc.
Acum sunt in litigiu cu contabila si liderul de sindicat care spun ca ei aplica CCM la nivel de ramura, din 2004, dar numai articolul care prevede salariul mediu.Daca ar privi si mai sus, la articolul pe care l-am citat inainte, ar vedea ca se aplica noul CCMn, chiar daca acesta nu a fost inca adoptat de invatamant.
Asadar, trebuie ori sa le bag eu in cap fortat CCMN, ori sa-i las sa-si faca damblaua.


Mariaanna
cand vine BB?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai o situatie similara aici:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=118523

Eu nu as renunta la un drept de-al meu nici daca ar veni tzunami. Cel putin de dragul drepturilor legale.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

quote:
Originally posted by marius

Este impozabil. Se suporta de catre unitate din fondul de salarii.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa


Impozitul il suporta angajatorul din fondul de salarii dar in mana primesti un salariu de baza sau mediu brut, nu?
Practic nu e un venit salarial, nu-l iei constant, ca si ajutorul de inmormantare, amintit tot la art 51, e un ajutor acordat de catre angajator, ajutor avand valoarea unui salariu, deci cf art 55, alin 4, pct a, din codul fiscal cap III, e neimpozabil, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu este un ajutor. Este o obligatie legala asimilata salariului ca si al 13 lea salariu. Este impozabil defapt se retin toate asigurarile.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacarmen spune:

Buna Marius,
Am dat la HR cererea de acordare a salariului bonus, utilizand formatul pe care l-am gasit aici. Raspunsul primit a fost sa refac aceasta cerere si sa solicit in ea doar ca doresc acordarea bonusului conform procedurii de resurse umane, adica sa primesc doar 200 euro, in conditiile in care eu lucrez intr-o multinationala, unde salariul mediu pe unitate este de cateva ori mai mare si tot in conditiile in care am functie de conducere....
Au procedat corect si in acest caz trebuie sa ma multumesc doar cu acesti 200 de euro?
Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In ce consta procedura de resursa umana?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

si eu credeam ca e neimpozabil, ...sigur nu e?

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=10" target="_blank">Cercul vietii si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=21" target="_blank">Hug me

Mergi la inceput