salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 47

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este normal cu o singura exceptie. Acea adeverinta trebuie sa se refere strict la banii primiti de sot ca si bonus privind nasterea unui copil in conformitatea cu prevederile legale. Daca de la locul de munca primeste alti bani decat cei prevazuti de lege ca si obligativitate nu intra in aceasta categorie. Din cate inteleg angajatii de acolo primesc bani din fonduri proprii nu din fondul de salarii deci este un beneficiu acordat strict in cadrul acelei unitati militare. Nu este acelasi lucru cu banii care se acorda prin prevederi valabile la nivel de orice unitate militara. Ca sa ma intelegi daca nu ai lucra deloc el ar primi obligatoriu banii prevazuti de lege si pe langa acestia banii de care vorbesti ca se acorda in plus din partea unitatii. In cazul tau tu vei primi acesti bani de la serviciu iar sotul tau doar banii diun partea unitatii si in plus unitatea va trebui sa certifice ca NU a acordat sotului tau banii prevazuti de lege (cei pe care ii vei incasa tu de la serviciul tau), adeverinta avand rolul de a elimina posibilitatea ca ambii soti sa ceara aceiasi bani de la serviciul fiecaruia.
Cam aceasta este ideea.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Promiteam sa revin cu vesti. As fi vrut sa fie bune!Pe scurt:

Contabila nu vrea nici macar sa imi inregistreze cererea de salariu bonus, pe motiv ca am fost suplinitoare. I-am explicat ca nu are relevanta, dar degeaba. m-a "sfatuit" sa cer la scoala la care voi merge dupa CIC, ceea ce e absurd si oricum...imposibil. Am renuntat la invatamant. Si m-a intrebat de ce n-am depus cererea inainte de a naste... Sa rad sau sa plang ?!!!
Am mers apoi la juristul inspectoratului scolar, care mi-a spus ce stiam: sa depun cererea cu certificatul de nastere si sa astept raspuns 30 de zile.
Acum ce fac mai departe? In afara de a ma enerva la culme si de a bate drumurile... N-am de gand sa renunt.
Multumesc.

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Depune cererea una pt tine cu nr de inregistrare si asteapta 30 de zile. Vei primi banii.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

quote:
Originally posted by annasibebica

Daca ai nascut in 2007 sau 2008, oricum pana in 2010 se cere salariu mediu pe unitate, ca s-a schimbat putin contractul colectiv de munca la nivel national pe anii 2007-2010. Cele ce au nascut inainte de 2007 cer salariu de baza ca asa era contractul in perioada aceea (art.51 lit. c).



Marius, cum se calculeaza salariul mediu pe unitate?Eu am discutat cu contabila si vrea sa-mi dea un salariu brut( al meu).
Cum se calculeaza acest salariu mediu pe unitate ? Exista vreo prevedere in acest sens?Multumesc.

Mariaanna
cand vine BB?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se aduna fond brut realizat pe unitate in ultimele 12 luni si se imparte la total numar de angajati din cele 12 luni.

Exemplu:
ianuarie 12 angajati - fond brut 10000
februarie 10 angajati - FB 9300
.....

dcembrie 15 angajati - FB 14300
-------------------------------------
Totala angajati 12+10+...+15 = TA
Total FB 10000+9300+...+14300= FB
Vmb= FB/TA

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Marius, acest mod de calcul ai reusit sa-l gasesti pe unde sau l-ai gandit tu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

L-am gandit eu. Nu exista alta modalitate de calcul dar acest gen se aplica in alte parti. Este o chestiune doar de matematica. Raportarea medie se aplica pentru un exercitiu financiar.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Speram sa-mi fi scapat mie clarificarea... In unele firme se acorda un salariu mediu TARIFAR din luna cand se acorda bonusul.

In CCM national mai sunt o gramada de prevederi care nu au definit un mod de aplicare, iar noi stam sa ne spargem creierii cum sa facem sa nu iasa dandana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Uneori ne mai calcam pe coada si facem ceea ce practica ne mai lasa sa facem.. Daca gandim prea mult unde nu merita ne stricam neuronii gratis si nu merita.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

quote:
Originally posted by marius

Se aduna fond brut realizat pe unitate in ultimele 12 luni si se imparte la total numar de angajati din cele 12 luni.

Exemplu:
ianuarie 12 angajati - fond brut 10000
februarie 10 angajati - FB 9300
.....

dcembrie 15 angajati - FB 14300
-------------------------------------
Totala angajati 12+10+...+15 = TA
Total FB 10000+9300+...+14300= FB
Vmb= FB/TA

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa



Multumesc pentru promptitudinea raspunsului.Totusi, ce pot face sa obtin salariul mediu pe unitate si nu un salariu brut de-al meu?
Diferenta cred ca este destul de mare, avand in vedere ca eu sunt cu vechime mai putina, iar majotitatea angajatilor au salariile mult mai mari decat al meu.
Asta am priceput si eu ca salariu mediu inseamna o medie a salariilor celorlalti angajati.Totusi, contabila, nu-s ce socoteala facuse azi, ca avea impresia ca are sa-mi dea 500000000 lei vechi!?!I-a fost mai usor sa -mi dea ,din burta ' un salariu brut, decat sa socoteasca.
E greu daca nu stie sa faca o medie aritmetica!
A...si directorul a aprobat cererea , urmand a fi supusa la vot in consiliul de administratie!
E corect asa?

Mariaanna
cand vine BB?

Mergi la inceput