salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 45

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zarala spune:

buna
va rog frumos poate puteti sa ma ajutati si pe mine
lucrez la o firma care au contract colectiv de munca ( in care bineinteles ca nu apare nimic de acest drept, insa contractul din cate am inteles nu este inregistrat, a fost dar semnat de catre angajatori si un reprezentant al angajatilor )
se mai aplica la firmele private contractul colective de munca la nivel national?
ce trebuie sa depun la firma pentru a beneficia de acest salariu bonus? trebuie sa depun vreo cerere in care sa mentionez si de legea pe care ma bazez cand cer acest drept?
mi-e ca o sa-mi dea cu legea-n cap...la bunul lor simt

nu stiu cum sa procedez
ar fi mai bine sa ma duc la un avocat si sa intocmesc cererea la el? salariu acesta bonus este un salariu brut ?

multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zarala spune:

...citesc pagina cu pagina ale acestui subiect si ...........ah mai am o intrebare cererea de la pagina 15 mai este valabila?
adica ar fi corect sa intocmesc o cerere identica cu aceea?
din cate stiu acum este un alt contract colectiv d emunca pe 2007-2010 nu>?
ah nu mai inteleg nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zgrimti spune:

PENTRU MARIUS O INTREBARE
Marius, ai spus la pg. 44 ca cele care lucreaza in ministerul de justitie au regim special si nu se aplica CCMN. Intradevar, noi avem lege speciala de salarizare, dar in aceasta lege este un articol care spune asa: "Pe langa drepturile prevazute de prezenta lege, personalul din serviciile de probatiune beneficiaza si de alte drepturi prevazute de legislatia din domeniul muncii si asigurarilor sociale". Asta nu inseamna ca, desi legea noastra nu prevede salariul bonus la nastere totusi ar trebui sa-l primim pentru ca este specificat in alte legi? Ce parere ai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca poti proba care ar fi acele drepturi e Ok, dar....

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

MArius, please, am si eu rugamintea sa nu-mi ocolesti mesajul...De 2 zile ma cert cu cei de la salarizare de la mine. Eu sunt angajata ca functionar public. DIn ce am citit aici ar trebui sa se aplice si la mine art 51 din CCMN, dar voiam sa am si un raspuns direct : e vreo diferenta intre bugetari si functionari publici din acest punct de vedere????
Multumesc anticipat

David (10 nov 2004) si
Simona 29+
Daviduchele meu

"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Am mai recitit, se pare totusi ca nu mi se aplica...Ieri am parcurs cam pe fuga caci voiam sa trag cit mai repede o concluzie...Asta este..

David (10 nov 2004) si
Simona 29+
Daviduchele meu

"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Toti functionarii publici sunt platiti din surse bugetare dar nu aceasta este ideea. Unii functionari publici intra sub incidenta mai speciala.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Deci noua ni se aplica 188 si ordonanta 6, dar nu si CCMN...Incidenta asta mai speciala ar trebui sa fie de bine, dar vad ca e de rau...din pacate.
As fi vrut macar sa fie incerta treaba (daca noi avem sau nu dreptul) ca m-am pripit si m-am si certat cu femeia aia de la salarizare, dar oricum nici ea nu stia sa vorbeasca...
Merci frumos de raspuns Marius.

David (10 nov 2004) si
Simona 29+
Daviduchele meu

"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zgrimti spune:

Ai dreptate, Marius, ca acel articol este foarte vag, deci sa nu imi fac niciun fel de sperante. M-am resemnat si iti multumesc frumos pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazorele05 spune:

daca incep serviciu mai devreme m-ai beneficiez de sal bonus pt nastere si ce drepturi banesti mi se acorda bonus nastere

Mergi la inceput