salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 44

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

Daca ai nascut in 2007 sau 2008, oricum pana in 2010 se cere salariu mediu pe unitate, ca s-a schimbat putin contractul colectiv de munca la nivel national pe anii 2007-2010. Cele ce au nascut inainte de 2007 cer salariu de baza ca asa era contractul in perioada aceea (art.51 lit. c).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

multumesc mult ptr raspuns....am primit in sfarsit o explicatie . nu stiam de schimbare din contractul colectiv de munca.
numai bine si sanatate

mami si edi

http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=6w4zuyz.c5qxmnvj&x=0&y=-v3oux6
http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=6w4zuyz.70cfcnbb&x=0&y=5th0zj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

Urmeaza maine sa depun cererea pt diferenta dintre salariul de baza si indemnizatie, art. 66 din contractul colectiv de munca(nu am gasit-o pe forum, dati-mi un link daca stiti ceva de ea) si am o nelamurire: daca am trecut din cic1 in cic2 pot sa depun cerere si pt al doilea copil? Precisez ca nu am beneficiat de postnatal la nasterea celui de-al 2-lea copil, ci am continuat cu cic1 pana ce acesta s-a terminat si atunci am intrat in cic2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai prevederile legale pe pagina legislativa.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns figuradestil spune:

Fac parte din personalul auxiliar al Justitiei. In sistemul justitiei exista un contract colectiv de munca valabil pana in 18.05.2008 in care nu se face nici o referire la acest bonus de nastere. Mi se pare ciudat faptul ca a fost omisa aceasta problema si multe altele. In acest caz se mai aplica Contractul Colectiv de Munca la nivel National? Ce motiv pot invoca pentru a primi totusi acest drept?
Va multumesc anticipat pentru lamuriri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din cate stiu aveti regim special nu se aplica CCMN in acest caz.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Marius cum este pana la urma cu termenul de prescriptie? Este de 3 ani sau de 6 luni.. Pt ca ai vazut in acel articol spune ca pt ce nu este drept salarial este de 6 luni.Si salariul bonus pt nastere face parte din ajutoare.
Ca nu stiu ce sa fac..sa ii dau in judecata sau nu..Adica avocatul spune ca termenul este de 6 luni pt ccm la nivel national pt ce nu este drept salarial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Anasibebica, parca erai nemultumita, spuneai ca ai avut a doua infatisare si nu ti-a fost favorabila. Cum de ai primit raspuns pozitiv?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by iubu77

Marius cum este pana la urma cu termenul de prescriptie? Este de 3 ani sau de 6 luni.. Pt ca ai vazut in acel articol spune ca pt ce nu este drept salarial este de 6 luni.Si salariul bonus pt nastere face parte din ajutoare.
Ca nu stiu ce sa fac..sa ii dau in judecata sau nu..Adica avocatul spune ca termenul este de 6 luni pt ccm la nivel national pt ce nu este drept salarial.




Hmmm... cred ca Lona ar fi mai competenta pentru un raspuns.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns forgiarini spune:

Va rog sa imi spuneti si mie, daca din pacate o persoana nu a fost informata si acum a aflat de acest slariu bonus ce se da la nastere, iar copilul are 10 luni, mai poate face cerere catre firma la care lucreaza?Multumesc.

Mergi la inceput