salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 43

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Marius uite ce am gasit in codul municii:
Inteleg ca termenul de prescriptie este de 6 luni?Deci nu ii pot da in judecata?

ART. 283

(1) Cererile in vederea solutionarii unui conflict de munca pot fi formulate:

a) in termen de 30 de zile calendaristice de la data in care a fost comunicata decizia unilaterala a angajatorului referitoare la incheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau incetarea contractului individual de munca;

b) in termen de 30 de zile calendaristice de la data in care s-a comunicat decizia de sanctionare disciplinara;

c) in termen de 3 ani de la data nasterii dreptului la actiune, in situatia in care obiectul conflictului individual de munca consta in plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despagubiri catre salariat, precum si in cazul raspunderii patrimoniale a salariatilor fata de angajator;

d) pe toata durata existentei contractului, in cazul in care se solicita constatarea nulitatii unui contract individual sau colectiv de munca ori a unor clauze ale acestuia;

e) in termen de 6 luni de la data nasterii dreptului la actiune, in cazul neexecutarii contractului colectiv de munca ori a unor clauze ale acestuia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Si ca o completare-de unde reiese clar ca nu-s venituri salariale. Am gasit asta in codul fiscal:
(4)Urmatoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale si nu sunt impozabile, în întelesul impozitului pe venit:
a)ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentând cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut în contractul de munca.
Nu se mai poate face nimic dupa 6 luni? sau inteleg eu gresit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Buna fetelor

Daca este cineva printre voi care a dat firma in judecata pentru acest salariu dupa 6 luni de la nasterea copilului sunt direct interesata.
Pt ca daca ar fi un precedent as putea invoca acest lucru. Si pana la urma fiind vorba de bani mie imi suna tot ca un drept salarial.. ca pana la urma codul fiscal e alta treaba.
Dar e cam pe muchie zic eu. marius daca are alta parere m-as bucura. Iar daca ar exista un precedenr ar fi super

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Eu stiu asa: daca ma intereseaza un subiect, il citesc de la un cap la altul, pana gasesc ce imi trebuie. Daca v-ati obosi sa rasfoiti prin paginile anterioare, ati afla tot ce va trebuie: termenul de prescriptie este de 3 ani, nu de 6 luni, si da, s-au castigat procese.Iar sense de casting sunt intotdeauna. Aici sunt chiar foarte mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Am citit tot subiectul... Dar din ce articole am gasit eu..reiese ca termenul de prescriptie pt drepturi care nu sunt salariale este de 6 luni nu de 3 ani. Si ajutorul de nastere nu e dr salarial.
Ma interesa intradevar daca cieva a dat in judecata firma dupa mai mult de 6 luni dupa ce a nascut si daca a acstigat? Nu am gasit un asemenea raspuns aici. Ca daca exista vroiam nr hotararii sa o folosesc ca si precedent.
Consider ca am postat bine subiectul. Pt ca daca citesti ce articole am dat ex.. reiese ca termenul e cam de 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Avand in vedere ca nu te costa nimic sa dai in judecata angajatorul, chiar si dupa 6 luni, si ca cerea de chemare in judecata o gasesti aici, nu va ce te poate retine.

Eu stiu insa ca termenul de prescriptie este de 3 ani, nu de 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zgrimti spune:

Buna
Este pentru prima data cand scriu pe acest forum si poate nu as fi facut-o daca nu aveam parte de o experienta negativa.
Am nascut de curand si m-am gandit sa cer si eu acest salariu bonus de la angajatorii mei. Am luat cererea pe care am gasit-o la pg. 15 a forumului, mi s-a parut ok si am trimis-o. Habar nu am avut ca voi declansa un adevarat razboi din cauza ultimei propozitii a acestei cereri: "In cazul unui refuz va rog sa imi comunicati in scris temeiul legal si persoana care isi asuma raspunderea". Persoana la care a ajuns cererea a fost extrem de suparata si a facut un scandal monstru pentru ca mi-am permis sa presupun ca raspunsul ar putea fi negativ din moment ce inca nu imi daduse un raspuns. Bineinteles ca, in final, raspunsul a fost negativ, dar faptul ca eu "am acuzat-o" din start a facut-o sa ia foc. Inca este o situatie tare urata prin care eu trebuie sa trec, din cauza unei amarate de propozitii. De aceea, pentru a nu trece si voi prin experienta mea, poate ar trebui sa renuntati la aceasta formulare cand veti trimite cererea. Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

Eu am depus aceeasi cerere cu fraza in final, nici nu i-a interesat din moment ce nu se gandeau sa-mi dea acel salariu. Puteam sa scriu orice, ei aveau raspunsul identic pt toate care solicitau salariul bonus.

Ei, dar acum am castigat procesul impotriva lor. Am vazut verdictul pe net, pe site-ul tribunalului, astept doar hartia sa ma duc la scoala sa le-o flutur pe sub nas.

Asa ca, daca tot nu costa nimic, a meritat sa incerc.
Bafta tuturor

Inca ceva, iubu77, eu am depus cererea pt primul copil la un an si 4 luni de cand l-am nascut, atunci il nascusem pe al doilea si am depus doua cereri in acelasi timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Anasibebica imi dai te rog si mie nr hotararii si data..si instanta.. ca sa o poata cauta avocata mea si sa avem un precedent?
Te rog.. Pt ca daca ar fi un precedent este altceva..Si daca tu ai depus cererea dupa 1 an si 4 luni e ok.

Merci si astept raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

NELAMURIRE.....SALAR BONUS LA NASTERE ???E VORBA DE SALAR DE BAZA SAU SaLAR MEDIU PE UNITATE. am vazut cereri , aici pe forum, cu ambele exprimari ....please..bebe mic ma solicita si nu am timp sa cites ctot..dar la pag 15 scrie sal.de baza....si in alt capitol scrie salariu mediu pe unitate.

mami si edi

http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=6w4zuyz.c5qxmnvj&x=0&y=-v3oux6
http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=6w4zuyz.70cfcnbb&x=0&y=5th0zj

Mergi la inceput