salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 42

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violetamaria spune:

mie mi s-a raspuns ca nu mi se acorda acest drept ptr. ca eu am nascut in martie 2006 iar sindicatul de la unitatea noastra s-a infiintat in iunie 2006 deci nu era ccm cind am nascut
este corect????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu. Se aplica CCMN indiferent daca este sau nu o forma sindicala organizata.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

quote:
Originally posted by taf

Sotia mea este functionar public. Are dreptul la salariul acordat la nastere?



Cred ca nu. Parca functionarii publici au statut special, nefiind angajati cu CIM - nu sunt sigura, dar parca asta am citit pe aici.

In orice caz, daca ea nu primeste, primesti tu. Desigur, daca esti angajat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taf spune:

Daca sotia nu primeste salariul, pot primi eu? Lucrez in invatamant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Doar daca nu este incadrata (daca nu lucreaza).

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Annasibebica, ti-am trimis pm.

am citit despre Marius, am inteles ca va lipsi pana in februarie.
Imi pare rau, ii doresc multa sanatate.

Daca ma poate ajuta altcineva cu un sfat, as fi recunoscatoare, :

tocmai am aflat de la procuror raspunsul in cazul plangerii pentru abuz in serviciu: neinceperea urmaririi penale.
Vreau sa incep o actiune in instanta. Ce trebuie sa fac in acest sens?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

Azi am avut proces , gata, dupa 2 termene ramane in pronuntare. A venit juristul inspectoratului cu niste articole(130/1996) cum ca de la stat nu ai voie sa iei 2 alocatii, de la buget. Adica am luat prima de nastere de la primarie si nu am voie sa iau iar de la buget. Adica daca lucram in sectorul privat era ok d.p.lui de vedere. Fiecare isi apara pielea. Vom vedea dar daca nu reusesc fac recurs.
Asta a fost pe scurt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu renunta vei castiga. Afirmatia juristului este nefondata si se refera la altceva. Adica a facut confuzie. Ceea ce probabil a vrut sa remarce este faptul ca nu poti avea in acelasi timp beneficiul de pe doua asigurari la acelasi risc asigurat. Este idiot scuze de catalogare dar discutam de un risc asigurat si un beneficiu prevazuta de asigurarile sociale, in timp ce cealalta nu reprezinta acoperirea unui risc ci o bonificatie, un drept banesc pe care il primeste orice persoana fie ea asigurata fie nu.

Mephala30: asa este va scriu din spital (dar nu ma las) insa iti recomand sa iei legatura cu Lona in cazul in care nu vede ea acest topic. Ceva imi spune ca are mai multe de spus decat mine. E o tipa SUPER .

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Marius, esti teribil, . Sanatate!

Ii voi da Lonei un pm.

Annasibebica, ai primit pm-ul meu? N-ai timp sa-mi raspunzi?
Imi pare rau pentru raspunsul primit, probabil asta ma asteapta si pe mine. Dar nici eu nu ma las...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Eu am nascut acum 1 an si 8 luni. Peste 1 luna voi naste al doilea bb..intru in CIC 2. Lucrez in sistem privat. Mai pot cere salariul bonus pt prima nastere? Dar pt a doua? Pot sa le cer pe amandoua o data?? Daca da, cum procedez? Este vorba despre vreo cerere tip??

Roxana 35 sapt cu Robert si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput