salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poti sa-i anunti ca CCMN este de multa vreme publicat in MO si are forma legica mai exact este Legea 130 din 1996 publicata in MO-184 din 19 mai 1998, republicata si actualizata in MO 172 din data de 28 iulie 1997.
Asa ca sa o lase balta, scuze! Da-le informatiile de mai sus si intreaba-i daca mai au alte obiectiuni in caz contrar ii anunti frumos ca daca nu dau curs solicitarii tale iti rezervi dreptul de a-i actiona in instanta (eu as opta sa actionez in instanta persoana pentru abuz in functie nu institutia - e prea abstract si nu este asa de incitant).

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by liliana07

Multumesc pentru raspunsuri.
Ma voi adresa instantei, dar nu stiu cu ce acte?
Trebuie sa fac rost de contractul colectiv de munca al spitalului judetean 102/15.05.2006.

liliana



Chiar daca nu ai face rost de acest act nu ar conta prea mult pentru simplul motiv ca in CCMN se specifica indubitabil faptul ca orice CCM la nivel inferior CCMN - TREBUIE sa respecte cel putin nivelul prevederilor din CCMN. Ori aceste solicitari sunt cuprinse in CCMN.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

Multumesc pentru sustinere.

Atlantiana, ce ai solicitat tu in instanta se referea la art. 66 din CCMNN? Explica-mi te rog, e obligata unitatea sa acorde acea diferenta si de ce? SI se poate acorda pe langa acel salariu de baza oferit la nastere sau il substituie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

NU se substituie. E obligata fiindca easa prevede CCMN.
Cererea o gasesti intr-o pagina anteriora, pe acest topic. Ia-o de la inceput si ai sa gasesti tot ce iti trebuie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Fetelor a depus cineva crerea dupa 1 an?
Adica termenul de prescriptie este de 3 ani?Ca la mine a trecut 1 an si 3 luni


Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Da, termenul de prescriptie este de 3 ani. Poti inca sa depui cererea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Merci... pai le-am zis de acest salariu si refuza sa mi-l dea retroactiv..
Vreau sa ii dau in judecata si ma interesa daca a dat cineva in judecata dupa 1 an si a castigat.
Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

Eu am depus cererea la scoala pt. primul copil cand acesta avea 1 an si 4 luni, caci abia atunci aflasem de acest salariu. Acum sunt in proces cu ei. O sa-ti comunic rezultatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

In ce faza a procesului esti cu ei?

Merci de raspuns si astept derularea procesului.Si eu ii dau in judecata ca mi se pare nesimtire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taf spune:

Sotia mea este functionar public. Are dreptul la salariul acordat la nastere?

Mergi la inceput