salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luiza@rianna spune:

buna! vin si eu cu o intrebare. eu lucrez la directia de asistenta sociala si protectia copilului incadrata ca instructor de educatie. am dreptul la acest salariu bonus pt nasterea copilului? am 34 sapt de sarcina. de fiecare data cand merg la personal nimeni nu are timp de explicatii asa ca ma expediaza imediat. daca da am inteles ca se face o cerere. ce trebuie scris in aceasta cerere?
Multumesc!

luisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by mephala30

Am facut-o si pe asta, acu' o luna, am nr. dosarului, numele procurorului, am trimis un mail pe adresa parchetului...nimic. Cand am fost acum o luna, mi-a spus ca sunt ft. multe dosare de rezolvat si ca intr- luna voi primi raspunsul acasa.
Au trecut de atunci doua luni....

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Miss%20Odiseea%20Sarcinii&page=17" target="_blank">Va multumesc pentru voturi!

Mephala - Gusta - Cornelia




Eee....acum trebuie doar sa astepti. Vei primi si banii.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa/www.romleas.ro/circulatie/" target="_blank">Circulatia in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada spune:

Buna, eu sunt functionar public, lucrez la MMDD si uite ce raspuns am primit. Postez aici pt. alte fete care se afla in sit. mea si rog sa-mi spuneti si mie daca e corect sau daca chiar si-asa ar trebui sa ne supunem CCM:

"Urmare a sdresei....va comunicam:
Actele normative care reglementeaza raporturile de serviciu si drepturile salariale pt. functiile publice sunt Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, republicat si Ordonanta nr. 6/2007 privind unele masuri de reglementare a drepturilor salariale a functionarilor publici, pana la intrarea in vigoare a legii privind sistemul unitar de salarizare si alte drepturi ale fct. publici, precum si cresterile salariale care se acorda functionarilor publici in 2007. In aceste reglementari nu este prevazuta acordarea unui astfel de drept.
Avand calitatea de functionar public, cele 2 acte normative cu caracter general, respectiv Codul Muncii si Contractul Colectiv de Munca, nu sunt aplicabile.
Prin urmare, solicitarea dvs. nu poate fi solutionata favorabil."


Astept un raspuns de la voi dragilor ca de la servici l-am primit....

Mersi,

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx spune:

buna ziua!
o nelamurire am si eu, daca ma puteti ajuta.
sunt angajata la o asociatie sportiva si nu stiu daca beneficiez de acel salariu bonus la nastere.
asociatiile sportive au alt statut fata de societati si nu stiu cum e cu CCM. daca nu e nimic stipulat in contractul meu de munca trebuie sa negociez cu presedintele asociatiei acordarea salariului bonus?
va multumesc anticipat


Roxana 39+

mami de Luca Teodor

AMR : 3 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Legea 188 si ordonanta 6 le-am actualizat pe pagina legislativa.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa/www.romleas.ro/circulatie/" target="_blank">Circulatia in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx spune:

pe mine nu ma poate ajuta nimeni?? va rog....

Roxana 39+

mami de Luca Teodor

AMR : oare pana pe 03.12????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

Am si eu o intrebare ,este in regula cererea urmatoare ? Eu sunt deja de o luna in prenatal , pot depune cererea acum?Am inteles ca e bine sa o duc in dublu exemplar si sa mi se dea un nr de inregistrare

CERERE




Subsemnata ......, angajata in cadrul firmei ...., solicit a-mi aproba plata salariului brut de 100% minim 6 saptamani, reprezantand compensatia indemnizatiei de maternitate cu 15% ,conform urmatoarelor prevederi legale:

Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010

Art. 66. - (1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

Art. 101. – Drepturile prevazute in contractele individuale de munca nu pot fi sub nivelul celor stabilite prin contractele colective de munca.

Codul Muncii
Art.238. - (2) Contractele individuale de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca.

Punctul M din C.I.M.
4) Angajatorului ii revin , in principal , urmatoarele obligatii :
a)sa acorde salariatului toate drepturile ce decurg din contractul individual de munca, din contractul colectiv de munca aplicabil si din lege.

In cazul in care se refuza prezenta cerere va rog a-mi preciza in scris temeiul legal (lege, ordonanta, contract etc etc) in mod explicit pe baza caruia se bazeaza acel raspuns de refuz si persoana care isi asuma prin semnatura aceasta decizie.


Data: Va multumesc









32+
http://community.webshots.com/user/Ereena80?vhost=community

http://bd.lilypie.com/HmLbp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca e Ok. Un pic cam agresiv pentru partea de final, eu nu as iesi asa din prima ca si cum ar fi niste infractori. Daca ar fi raspuns negativ, atunci da dar asa de la bun inceput ... stiu si eu? Suna destul de agresiv. Parerea mea desigur.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by roxx

buna ziua!
o nelamurire am si eu, daca ma puteti ajuta.
sunt angajata la o asociatie sportiva si nu stiu daca beneficiez de acel salariu bonus la nastere.
asociatiile sportive au alt statut fata de societati si nu stiu cum e cu CCM. daca nu e nimic stipulat in contractul meu de munca trebuie sa negociez cu presedintele asociatiei acordarea salariului bonus?
va multumesc anticipat


Roxana 39+

mami de Luca Teodor

AMR : 3 zile





Nu trebuie sa negociezi nimic. Ai dreptul pentru ca CCMN se aplica la ORICE angajator de forta de munca indiferent de forma juridica de organizare si la ORICE salariat.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

Buna Marius,
Sunt in urmatoarea situatie: lucrez la MEdCT, la o instituie subordonata direct care administreaza fondurile de cercetare pe inv. superior. Am depus cererea pt acordarea salariului bonus din octombrie. Mentionez ca pana acum nu a stiut nimeni de acest drept al mamicilor si ca atare nu s-a dat acest salariu. Dupa ce hartia a umblat de la resurse umane, juridic, director si s-a aprobat cand a ajuns la contabila sefa a spus " nu se poate..ca nu are buget, apoi..ca nu se da ca nu suntem afliati la un sindicat dar incearca sa rezolve. Apoi ca imi va da "un fel de ajutor social"..am zis ca nu aud bine...i-am cerut temeiul legal in baza caruia imi da "ajutor social". Evident ca nu mi-a spus..pt ca habar n-avea ce vorbea.

In final am vb cu directorul care habar nu avea habar ca nu am primit acest salariu pana acum si le-a cerut sa rezolve problema. Acum mi se spune ca nu stiu ce contract de ramura tb semnat si sa apara in monitor si apoi o sa-mi dea banii in baza acestui contract de ramura.

MArius, te rog mult, spune-mi si mie daca am acest drept de a primi salariul bonus in baza CCM la nivel national (in baza caruia eu am facut cererea) si daca acest contract are "putere" de lege si "elimina" orice act la care face referire contabila sefa?

Multumesc in eventualitatea uni raspuns si scuze pt mesajul lung.

Mergi la inceput