salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Toate firmele au obligatia sa respecte CCMN, in fapt toti angajatorii de munca salariata. Este precizat in CCMN aceasta obligativitate.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

mersi de raspuns, Marius!!!!

is foarte curioasa sa vad ce fata va face patronu' cand ii voi depune cererea...o sa bulbuce ochii... mai ales ca nu e genu ca re sa dea usor banii din mana...[:))]

o zi frumoasa!

andreea si eric
http://bd.lilypie.com/ejnDp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gbutucica spune:

Buna tuturor,
sunt si eu un membru nou, bine daca ma primiti....
am citit (cei drept mai in diagonala) despte acest salariu mediu(bonus).Am aflat de la o prietena despre el. Eu lucrez la o firma privata, suntem in jur de 300 angajati, si teoretic ar trebui sa beneficiez de acest bonus.
Eu va intreb pt ca imi e mai usor decat sa urmaresc din urma( si prin asta imi cer scuze ....poate raspunsul exista deja in paginile anterioare) bonusul il primesti dupa ce nasti , ma gandesc ? si daca depui o cerere.
Am sa intreb si eu la resurse umane sa vad ce ma sfatuiesc si va tin si eu la curent.

va doresc o zi buna si mnultumesc anticipat.

Giani 22+ ca am dovada
o fi chiar baiat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


Buna,

am intrebat la Resurse Umane despre salariul bonus si mi-au spus cu jumatate de gura ca se da ... insa .. NUMAI CE AM PE CARTEA DE MUNCA .. NU SI CE AM PE DREPTURI DE AUTOR ..

este normal?

va multumesc

30+ BB EVA MARIA

AMR 10 SAPTAMANI!!

www.flickr.com/photos/14096542@N05" target="_blank">POZE DE TOT FELUL

LUCRUSOARE BEBE

http://bd.lilypie.com/wA8ap3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gbutucica spune:

Ellenuta si Eu am intrebat la HR si mi s-a spus ca acest bonus il primesc de la primarie , si ca firma nu da asa ceva ca nu e stipulat in contractu.( cu alte cuvinte m-au aburit ). sa nu mai spun ca in CCMN scrie ca sotul are dreptul la 5 zile libere platite si mie mi-a spus ca numa 2 are dreptu'.....desi lucreaza la resurse umane si habar nu au .
dAr poate ne lamureste MArius?

multumesc

Giani 23+ ca am dovada
o fi chiar baiat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Salariul bonus il primiti de la serviciu. ca si un al 13 lea salariu.
Nu are legatura cu drepturile de autor
Si de la primarie se primesc bani. Dar aceia sunt altii si se refera la bonificatie pentru nastere. Se primeste o singura data pe baza de cerere tip, certificat de nastere, livret de familie.... S-a mai discutat si pe aceasta tema. Dati o cautare.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


marius,

intrebarea mea era alta .. eu primesc salariul atat pe cartea de munca, cat si pe drepturi de autor (asta ca sa fenteze statul la niste taxe). desigur, de la acceasi firma. pe cartea de munca au mult mai putin fata de ce primesc pe drepturile de autor.

am intrebat la HR si mi-au spus ca imi acorda salariul bonus - dar numai din ce am trecut pe cartea de munca! EXCLUS DIN CE PRIMESC PE DREPTURILE DE AUTOR!!

mie una nu mi se pare normal si cred ca ar trebuie sa-mi ia in considerare si drepturile!

te rog din suflet sa-mi spui daca e normal. contractul de drepturi de autor este cu durata limitata si se semneaza luna de luna.

MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU AJUTOR!!!

31+ EVA MARIA
AMR 9 SAPTAMANI!!

www.flickr.com/photos/14096542@N05" target="_blank">POZE DE TOT FELUL

LUCRUSOARE BEBE

MAI E UN PIC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da este normal, au dreptate, contractul privind drepturile de autor nu intra sub jurisidictia muncii, este o chestiune civila ca sa ma exprim asa. In afara de impozit nu ai alte retineri din cate stiu...

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


Marius,

iti multumesc tare mult!!

nu trebuie sa accept plata si pe drepturi .. in fine ..

o zi buna!

31+ EVA MARIA
AMR 9 SAPTAMANI!!

www.flickr.com/photos/14096542@N05" target="_blank">POZE DE TOT FELUL

LUCRUSOARE BEBE

MAI E UN PIC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Dupa ce am depus cererea la scoala unde am lucrat pt. salariu bonus si am asteptat aproape 2 luni nu s-a intamplat nimic! Secretara mi-a spus ca nu au fost prevazute fonduri pt. asa ceva, dar am colege la alte scoli clujene care deja au ridicat acest salariu. va rog sa imi spuneti ce fac mai departe pt. ca n-am de gand sa astept pana ce...prevad dumnealor banii! Care e urmatorul pas pt. ca la nevoie ajunge si la tribunal. M-am saturat de atata nepasare!

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput