salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

quote:
Originally posted by marius

Nu.

Doar o solicitare simpla in care sa se specifice (recomandabil - in conformitate cu prevederile legale prevazute in CCMN din 29 decembrie 2006 pentru 2007-2010 art. 51 alin. c



Pentru conformitate:

" ART. 51

Īn afarra de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:

a) īn cazul decesului salariatului, un ajutor acordat familiei, de cel putin doua salarii medii lunare pe unitate;

b) daca decesul a survenit din cauza unui accident de munca, a unui accident īn legatura cu munca sau a unei boli profesionale, cuantumul ajutorului acordat familiei va fi de cel putin 3 salarii medii pe unitate;

c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;

d) un salariu mediu pe unitate platit de unitate la decesul sotului sau sotiei ori la decesul unei rude de gradul I aflate īn īntretinerea salariatului."






Revin cu o intrebare ce poate parea prosteasca dar chiar nu ma pot descurca singura in aceste legi, articole etc. Contractul pe care il mentionati e din 29 dec. 2006( si se aplica pt.2007-201O), iar eu am nascut in apr.2006(pe scurt: am fost prof. suplinitor pana in iun. 2006(concediu prenatal si de lauzie inclus). Pot beneficia de acest salariu si cum se calculeaza el?
Multumesc anticipat dnule. Pernea.

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ma cheama Pernes (astept mielul ).
Raspunsul este:
- Da beneficiati pentru simplul motiv ca si in CCMN anterior existau aceste prevederi.

Puteti sa consultati pe pagina legislativa si CCMN precedent.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Scuze pt. greseala ! Nu era greu sa vad numele, dar oboseala isi sspune cuvantul. Cum sa trimit mielul(via e-mail)?
Multumesc pentru raspuns, dar inca n-am aflat cum se calculeaza acest salariu...

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Pentru 2006 salariul bonus nu era un salariu mediu, ci era un salariu de baza. Adica salariul tau brut. Deci nu se calculeaza nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by atlantiana

quote:
Originally posted by bb_yasmi

se poate ca salariul bonus la nastere sa fie o suma fixa?? si nu media ultimelor salrii (6) ??? de ex mie mi-au spus ca voi primi 2 mil. e ok??




Ce intrebare de baraj! Cata vreme in CCMN scrie ca se da un salariu mediu, de ce intrebi daca e ok? Daca 2 milioane reprezinta salariul mediu pe unitate, e ok. Daca salariul mediu e mai mare, nu e ok.



pai tocmai de asta am intrebat, pt a prima un raspuns..... 2 milioane NU reprezinta salariul mediu pe unitate dar atata mi-au zis ei ca primesc.

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 31+ de bubulina IASMINA ALYSSA
www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">
bubulina noastra

AMR maxim 9 sapt!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olgai spune:

Am si eu nevoie de niste lamuriri, va rog!

Situatia mea este urmatoarea: am nascut in octombrie 2005, iar in august 2007 am depus la unitate cererea pentru acordarea salariului bonus pentru nastere. Mi-au inregistrat cererea dupa ce initial au spus ca "nu exista asa ceva" si mi s-a comunicat si ca aceasta mi s-a aprobat. Problema este ca mi se va plati un salariu mediu (cica si net) pe unitate conform CCMN 2007-2010. Mentionez ca cererea am facut-o mentionand "un salariu de baza" (adica brut, nu?) conform CCMN 2005-2006. Din toata aceasta situatie ies dezavantajata pentru ca voi primi cu mult mai putini bani.

As dori sa stiu care este situatia corecta dpdv legal si care sunt bazele legale (legi, articole, aliniate...).

Va multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodraghici spune:

bine ca-l primesti! mie inca nu mi-l dau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

spitalul pantelimon (uinde sutn angajata) refuza sa imi plateasca acest salariu bonus!!!

1.mai intai d-ra jurist mi-a spus ca nu e prevazut acest drept de contractul de munca la nivel de ramura sanitara (contract pe care mi l-a printat si mi l-a dat si in care eu am gasit aceasta prevedere!!!

2. mi-a spus ca spitalul nu are bani si ce ar fi daca ar veni toate mamicile sa ceara banii astia?

3. unde pot sa ma duc mai sus, pentru drepturile mele??




meg,dematei(9.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poti sa dai spitalul in judecata. Au fost mamici care au facut asta si au castigat.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

deci am nevoie de refuzul lor scris, nu?

de unde o apuc cu procesul asta?




meg,dematei(9.02.2007)

Mergi la inceput