salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Nu ai nevoie de refuzul lor scris.
Trebuie sa faci o cerere catre spital, prin care sa soliciti acest salariu bonus. Faci cererea in doua exemplare, din care unul iti ramane tie, ca dovada. Pe acesta - dovada - iti pun cei de la registratura numarul de inregistrare. Dupa 30 zile de la data depunerii cererii - daca nu iti raspund sau iti dau raspuns nefavorabil- poti sa depui la tribunal cererea de chemare in judecata.

Restul in episodul urmator, daca te mai intereseaza :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

cererea am depus-o..dar nu mi-au dat nr de inregistrare ca am depus-o la RUNOS, nr de inreg se dadea de la secretariat, dar secretara nu era acolo, etc.

incerc sa fac un xerox al cererii, cu nr de inregistrare cu tot, jurista zicea ca are cererea mea...




meg,dematei(9.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Iti sugerez sa mai depui odata cererea, si sa obtii pentru ea nr. inregistrare. Apoi, sa mergi in audienta la manager, director administrativ si cine mai poate lua o decizie - sa le arati prevederile legale care iti dau dreptul la salariul bonus. Sa le pui in vedere ca ii dai in judecata, si o sa le ceri despagubiri consistente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_iulia spune:

Si eu am aflat de curand de acest drept acordat mamicilor. Ei bine, desi mai sunt 10 zile si expira acel termen de 3 ani, am depus totusi o cerere de plata a acelui salar brut restant din octombrie 2004, asa cum ati facut mare partre.
mentionez ca lucrez in invatamantul superior, apropo de intrebare cuiva referitor la cine lucreaza in invataman si daca au primit acest salariu.
Deja am vazut ochi dati peste cap si umeri ridicati.
Astept raspunsul domnului Rector... Astept, vorba vine ca deja am sunat pe la juristi la Ministerul Educatie si Cercetarii...toti pe care i-am sunta au spus ca am dreptate... si ca sa astept raspunsul si daca e negativ sa ma adresez lor... pentru anul 2004 conform Contractului colectiv de Munca unic la nivel de ramura invatamant aveam dreptul sa iau acei bani in 2004, iar pentru al doilea care va veni in decembrie sa fac cererea referindu-ma la CCMNN 2007-2010 pentru ca inca nu are invatamantul alt contract, dar nici cel anterior nu e abrogat,,, Asa ca oricum e, fie cel vechi fie cel la nivel national, cei di invatamant au dreptul sa primeasaca acesti bani, numai cerere sa faca, ca de, cand e vorba de dat bani e greu sa ii dea daca nu faci cerere....Va mai tin la curent cu rezultatul...

http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=481657334

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Fetelor,tocmai am aflat de l ao prietena ca ,,salariul bonus'' este un venit nesalarial cfrm codului fiscal si ca nu se impoziteaza.Deci,el reprezinta media veniturilor brute din institutia in care lucrati!

Codul fiscal:
art. 55,alin. 4,lit. a


(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:

a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.

Teodora 39 + Mihnea Andrei
http://bd.lilypie.com/cr1Qp3.png
http://community.webshots.com/user/teodora_mihailescu

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Asta ca sa nu va pacaleasca angajatorii cu o suma derizorie.....

Teodora 39 + Mihnea Andrei
http://bd.lilypie.com/cr1Qp3.png
http://community.webshots.com/user/teodora_mihailescu

,,Daca vei reusi sa-ti pese si de altii inafara de tine,vei avea succes si te vei simti implinit'' Maya Angelou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutacip spune:

buna atlantiana,

poti sa-mi trimiti si mie te rog copie dupa sentinta ta, sunt cam in aceeasi situatie cu grumpy, la mine la servici nimeni nu a auzit de vreo lege care sa specifice ceva de prima de nastere.
danutacip@yahoo.com



Grumpy, daca ai nascut in 2007, trebuie sa iti dea salariu mediu. Daca ai nascut in 2006, primesti salariu brut. Asa precizeaza CCMN pe 2007/2010 si respectiv 2005/2006.
Am sa iti trimit sentinta mea scanata, sa i-o duci doamnei de la personal, poate s-o lamuri. Imi trebuie adresa ta de email, aici sau intr-un mesaj privat.

Salariul bonus eu l-am primit neimpozitat - era (in 2006) salariu de baza, adica brut.
[/quote]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Ti-am trimis sentinta pe adresa mentionata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ereena spune:

Am tot citit la topicul asta dar mai rau m-am incurcat .
Eu lucrez cosmticiana la o societate privat cu CIM incheiat la 1/02/2007,salariu 528 brut ( mare prostie ca acceptam asa ceva ,acesta nefiind salariul real). CCMN este aplicabil in cazul meu? Pot beneficia de salariu bonus la nastere si de compensatia de 100% la concediul de maternitate pe minim 6 saptamani? Am inteles ca cererea pt salariul bonus se depune dupa nastere dar cum se procedeaza cu cea pt compensatia de 100%? Eu incep concediul prenatal de la 3 nov ,pana acum am fost in medical .Dar pt supimetul de nastere ? Asta e de la stat ? Despre asta chiar nu stiu mare lucru . Eu trebuie sa nasc in ian 2008 si deja m-am lovit de multe probleme .Unu: medicul de familie mi-a spus ca nu beneficiez de retete compensat sau gratuite pt ca sunt salariata ,si este obligata sa completeze pe reteta salariat nu sarcina/lehuzie iar de la farmacie nu mi se elibereaza reteta pt ca medicamentele sunt pe lista pt sarcina/lehuzie ...........Mi se pare mie sau legile sunt facut doar pt ca cei din parlament sa iaba de lucru?
Va multumesc ...sper sa ma puteti ajuta cu ceva informatii

http://community.webshots.com/user/Ereena80?vhost=community

http://bd.lilypie.com/HmLbp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Ereena, tampenia cu reteta compensata mi s-a servit si mie. Am amenintat ca ma duc la CAS si s-a rezolvat. Ulterior mi-a spus asistenta ca ar fi dat ea telefon la CAS si ar fi "raportat" o gravida care face scandal, si i-a dat CAS unda verde pentru mine.... Aiureli, cred. Nu te lasa, eu am luat de atunci in fiecare luna compensat. Aaaa, si pe reteta sunt obligati sa bifeze la rubrica gravida

adra_bell 35+ si Eva-Elena

Mergi la inceput