salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Ai putea spune la firma ca vrei banii de la ei. Apoi ai putea depune dosarul la primarie, pentru indemnizatie. Daca ti se aproba bine, daca nu, asta e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Cred ca intr-un post anterior, Marius ma sfatuia ca, daca nu primesc banii la care imi da dreptul instanta, sa dau iar sptitalul in judecata pentru punere in drepturi.

Spitalul mi-a dat intr-un final - cu mare intarziere dupa parerea mea - banii castigati in proces, dar mi-a oprit taxe si impozite pe toata suma, iclusiv pe cheltuielile de judecata. Ulterior, la cererea mea, au spus ca imi vor plati separat aceste cheltuieli. Asa ca in luna imediat urmatoare mi-au oprit din salariul brut 50 lei, urmand sa mi-i dea prin ordin de plata separat.

S-au repezit sa opreasca din salariu, dar nu s-au repezit sa-mi si plateasca banii separat. Asa ca eu nu am primit nici acum cei 50 lei cheltuieli de judecata.

Tergiversarea asta ma irita, fiindca imi pare o sfidare. As vrea sa fac ceva, sa ii dau iar in judecata, cum imi sugera Marius.

Are spitalul obligatia, prin lege, sa-mi plateasca suma castigata in instanta, intr-un anumit termen? Sau trebuie sa astept pana cand le vine lor cheful sa o faca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grumpy spune:

din ce vb voi, history si atlantiana sunteti medici rezidenti
eu m-am lovit de alta problema, am depus cerere la unitate (l-am trimis pe sot) pt salarul mediu pe unitate, am trecut legile acolo, d-na de la resurse umane a tras peste si a corectat cu salarul de baza (cum poate cineva corecta o cerere semnata???) dupa ce s-a plans ca am facut o cerere prea "stufoasa"
am sunat ulterior sa ii spun ca era corecta cererea la care m-a intrebat conforma carei reglementari si ce e CCM?????!!!!
si de atunci tot asta spune (am primit un salar de baza IMPOZITAT)
spune ca la nivel de ramura sanitara e semnat alt contract
pot vb la pereti cu codul muncii, cum ca nu poate fi infeior nici un alt contract semnat
tot spune ca vor da din 2008 acest salar mediu
si ma gandesc ca diferenta e semnificativa intre un salar mediu si unul de baza al unui rezident de an mic
incredibil.....ma tot intreba de legi de parca era treaba mea sa stiu....si chiar le stiam ...multe de la voi...dar cu toate astea ma corecta mereu fara sa aiba habar ce e CCM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka.san spune:

Buna,

Sunt o viitoare mamica (23 de saptamani) si am cateva intrebari referitoare la salariul bonus pentru nastere, pentru ca legea e ambigua:
1. este vorba de un salariu mediu pe unitate sau este la latitudinea companiei (lucrez intr-o multinationala)sa stabileasca daca e un salariu personal sau mediu. Din cate cunosc eu nu se specifica nimic in CCM al unitatii.

2. este un salariu brut sau net?
3. ce alte taxe/ impozite se aplica?
4. exista vreo limitare legala referitoare la timpul in care compania trebuie sa acorde acest salariu (o luna, doua...) de la data depunerii cererii?

Va multumesc mult

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Grumpy, daca ai nascut in 2007, trebuie sa iti dea salariu mediu. Daca ai nascut in 2006, primesti salariu brut. Asa precizeaza CCMN pe 2007/2010 si respectiv 2005/2006.
Am sa iti trimit sentinta mea scanata, sa i-o duci doamnei de la personal, poate s-o lamuri. Imi trebuie adresa ta de email, aici sau intr-un mesaj privat.

Salariul bonus eu l-am primit neimpozitat - era (in 2006) salariu de baza, adica brut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mag2007 spune:

Intrebare: noi cele care am nascut in 2007, in cererea pt salariul bonus( modelul exista la pagina 10) inlocuim doar perioada CCM? adica 2007-2010? e de ajuns sa scriem in cerere cf art 51,66? sau trebuie sa scriem si de codul muncii(art 238,239,241) ,respectiv de legea 130/1996?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

se poate ca salariul bonus la nastere sa fie o suma fixa?? si nu media ultimelor salrii (6) ??? de ex mie mi-au spus ca voi primi 2 mil. e ok??

Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 29+ de bubulina IASMINA ALYSSA
www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/103560.sigmaker.png" target="_blank">


bubulina noastra


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crocus spune:

Marius, sau cineva care stie, cat timp trebuie sa astept raspunsul la cererea pentru salariul bonus? Ca eu am dar cererea, am nr. de inregistrare, iar seful a zis ca trebuie sa se documenteze, sa vada daca intr-adevar e asa cum zic eu. Dar eu cat timp sa-l astept, ca el poate sa se documenteze la nesfarsit. Si ce pot sa-i zic, cum sa-l determin sa se grabeasca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Termenul legal e de 30 zile. Daca in 30 zile nu iti raspunde, sau daca iti raspunde negativ, poti sa il dai in judecata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

quote:
Originally posted by bb_yasmi

se poate ca salariul bonus la nastere sa fie o suma fixa?? si nu media ultimelor salrii (6) ??? de ex mie mi-au spus ca voi primi 2 mil. e ok??




Ce intrebare de baraj! Cata vreme in CCMN scrie ca se da un salariu mediu, de ce intrebi daca e ok? Daca 2 milioane reprezinta salariul mediu pe unitate, e ok. Daca salariul mediu e mai mare, nu e ok.

Mergi la inceput