salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

INTREBARE ptr Marius

am scris si acum cateva zile dar probabil nu ai vazut mesajul. sunt profesoara titulara cu catedra in 2 scoli. salariu il primesc in functie de orele pe care le am in cele 2 scoli si pe state de plata diferite,evident. careia dintre scoli ar trebui sa-i adresez cerere ptr salriu bonus ptr nastere? cum se calculeaza in cazul ca ambele scoli trebuie sa-mi dea? mentionez ca nu ma pot baza pe metodele de calcul ale secretarei-contabil :( care e aceeasi in ambele scoli :(
bebele meu vine doar in noiembrie..deci mai am timp sa ma documentez..desi presimt ca voi intampina dificultati in obtinerea acestor bani.
multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Vei primi dintr-un singur loc unde ai functia de baza.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

Marius, multumesc ptr raspuns . o sa incerc sa vad reactia scolii la cerere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Sunt angajata in invatamantul universitar de stat ca asistent cercetare. Am vreo sansa sa primesc acest salariu bonus? Se aplica in universitati acest contract la nivel national??

mamik de Denisa Maria (20.07.2007)


poze cu gogoshik noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Racaru spune:

Buna ziua,

Am si eu o intrebare ....
Am vazut in CCMN art 51 alin c " un salariu mediu pe unitate"...
Puteti sa-mi spuneti ce reprezinta? Cum se calculeaza acest salariu mediu? La nivel de luna sau anual?

Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

quote:
Originally posted by brazuca25

Sunt angajata in invatamantul universitar de stat ca asistent cercetare. Am vreo sansa sa primesc acest salariu bonus? Se aplica in universitati acest contract la nivel national??

mamik de Denisa Maria (20.07.2007)


poze cu gogoshik noastra




Ai dreptul. CCMN fiind contract la nivel NATIONAL se aplica pentru TOATA TARA - toti SALARIATII din tara, bugetari si cei ce lucreaza in sistem privat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

quote:
Originally posted by Racaru

Buna ziua,

Am si eu o intrebare ....
Am vazut in CCMN art 51 alin c " un salariu mediu pe unitate"...
Puteti sa-mi spuneti ce reprezinta? Cum se calculeaza acest salariu mediu? La nivel de luna sau anual?

Multumesc,

Valeria



Nu cred ca exista norme care sa precizeze cum se calculeaza. Cred ca depinde de interpretarea angajatorului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ami32 spune:

Ce parere aveti?
Lucrez la o S.C. mica din anul 2000, in anul 2005 luna mai am nascut si zilele acestea am aflat si eu despre acest salariu bonus, m-am documentat am citit ieri toate articolele din aceasta sectiune legislativa si astazi i-am prezentat sefului cererea pentru salariu bonus pentru nasterea fiecarui copil.
Sa va spun ce mi-a spus d-l sef?!
- " ce e asta ?"..., i-am spus ce e , a citit si a spus ca daca vreau sa ne intelegem abil sa nu mai vin cu " dinastea " la el. A rupt cererea ( care era in dublu exemplar ) si si-a vazut in continuare de alte treburi...
Ei?! Ce sa mai spui ?!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nord spune:

ce sa mai spui? sa ii spui ca il dai in judecata....

in CCM anterior celui 2007 - 2010, se preciza ca acest bonus era ptr firmele care au peste 21 de angajati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura1713 spune:

Marius, imi cer scuze ca te deranjez. As dori si eu o parere: in CCM-ul nostru (la nivel de ramura) se precizeaza ca salariatele aflate in concediul pentru cresterea si ingrijirea copilului pot opta intre indemnizatia pentru cresterea si ingrijirea copilului si plata de catre unitate a unei sume echivalente salariului de incadrare la nivel baza (mai putin impozitul, etc).
Totodata Legea 7/2007 spune ca nu se mai suspenda plata indemnizatiei pentru cresterea si ingrijirea copilului (cea de 6 mil) in cazul in care beneficiarii acestei indemnizatii primesc diverse sume in baza legii, a contractului colectiv de munca sau a contractului individual de munca, acordate in perioada concediului pentru cresterea si ingrijirea copilului, altele decat cele rezultate din desfasurarea efectiva a unei activitati profesionale.
Am inteles ca pana acum se puteau lua ori banii de la firma, ori indemnizatia de la stat. Evident, se prefera incasarea banilor proveniti de la unitate, diferenta fiind semnificativa. Data fiind insa exprimarea din CCM-ul nostru (vb. "a opta"), dar si Legea nr.7/2007, eu ar trebui sa inteleg ca le pot lua acum pe amandoua?
Sper ca m-am exprimat indeajuns de clar.
Laura

Mergi la inceput