salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa este e vorba de cei 15% diferenta care se acorda ca si un salariu (deci ai toate retinerile legale).

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Nu e vorba de 15% decat pentru cei care au salariu fix. Dar daca salariul creste progresiv - exemplu medicii rezidenti, e mai mult de atat.
Diferenta este dintre salariul de baza in momentul nasterii si indemnizatia de maternitate. Iar indemnizatia de maternitate e 85% din media salariilor pe ultimele 6 luni (sau 12 luni?).

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

buna. am vazut ca mai multe persoane intreaba despre salariul bonus ptr mame. am si eu o intrebare. sunt profesoara titulara, dar am catedra in 2 scoli , deci primesc salariu din 2 scoli . trebuie sa adresez cerere ptr acest salar bonus ambelor scoli sau doar uneia dintre ele?
mentionez ca desi au aceeasi secretara si contabila scolile apar ca unitati distincte.( sper sa ma fi exprimat corect)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

cu toate scuzele de rigoare, eu tot n-am inteles...
la mine, salariul de baza (adica ala din cartea de munca, nu?) e in jur de 11 mil.; de cand sunt in pre si postnatal iau 85% din suma asta, ceea ce inseamna vreo 9 mil.; asadar, angajatorul e obligat sa-mi plateasca, pe o perioada de minim 6 sapt. de la data nasterii, o diferenta de cat? ca asta nu mi-e mie clar...ca 15% din baza e 1,6 mil., dar diferenta dintre baza si indemnizatia de maternitate e cam 2 mil.
nu ma-ntelegeti gresit, nu-s bani multi, da au fost jegosi si vreau sa iau de la ei tot ce pot!

mami de Olga www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=351e369cee4fa4a1cddf06&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">Cristiana

5.07.07

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

De la nunta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

In jur de 11 minus in jur de 9 inseamna in jur de 2 milioane, din care se retin taxe si impozit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Multzam frumos, atlantina! am priceput acu.

mami de Olga www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=351e369cee4fa4a1cddf06&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">Cristiana

5.07.07

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

De la nunta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmoglan spune:

Am si eu o intrebare referitor la acest subiect (salariu bonus pentru nastere).

Stie cineva daca in cazul multinationalelor se aplica Contractul colectiv de munca??
Adica, daca am dreptul la salariu bonus, sau la alte beneficii care sunt stipulate in Contractul colectiv de munca??

Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetamaria spune:

MARIUS!!!!!!!!!!
te rog spune-mi si mie ce sa-i spun angajatorului meu in cazul mai sus mentionat in care sa-i demonstrez ca am dreptul la salar bonus
si altceva in legatura cu CCM daca eu sunt in post-natal si contractul a fost incheiat in timpul acesta eu am CCM fara sa-l semnez sau cum se procedeaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by violetamaria

vreau sa va intreb si eu ceva care este treaba cu cele 5 salarii????????
daca mama este salariata poate lua tatal salariul bonus(scrie cineva ca da dar in art.51 lit c spune daca mama nu este salariata??????????
am facut si eu cerere ptr salariul bonus si mi s-a raspuns ca CCM a fost incheiat dupa ce am nascut eu si nu beneficiez(bineinteles ca nu am semnat nici un contract eu)
as dorii si eu un raspuns in temeiul legii pe care sa il dau angajatorului legat de raspunsul pe care l-am primit
va multumesc



Se aplica prevederile CCMN (le gasesti pe pagina legislativa) in mod obligatoriu indiferent de prevederile CCM la nivel inferior. In fapt CCM la nivel inferior trebuie sa respecte cel putin prevederile CCMN. Asa incat si daca ai semnat si daca nu ai semnat CCM tot ai dreptul la salariul bonus prin prevederile CCMN.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa

Mergi la inceput