salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violetamaria spune:

buna ziua
am si eu o nelamurire:
am facut cerere ptr. salariul bonus ptr. nastere am primit urmatorul raspuns:ccm a fost incheiat dupa ce am nascut si nu mi se poate da
este corect?
Art 239:Prevederile contractului colectiv de munca produc efecte pentru toti salariatii, indiferent de data angajarii sau de afilierea lor la o organizatie sindicala
are influenta am gasit in lege si vreau sa merg sa le arat s-ar imbunatatii cu ceva situatia
va rog ajutor
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Nu, nu ai de ce sa te legi de articolul ala, dar argumentul lor nu tine. Fiindca CCMN nu s-a inventat abia dupa ce ai nascut tu.
CCM la nivel national era unul pentru 2005-2006 si exista un altul pentru 2007-2010. Dar ambele prevad acordarea salariului bonus la nastere. Cel putin asa stiu eu.

Ce au incheiat la nivel de unitate nici nu mai conteaza, cata vreme exista prevederea in CCMN.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Multumesc inca o data pt. promptitudine si bunavointa.
Sper sa revin cu o reusita,si nu cu alte intrebari....

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetamaria spune:

atlantiana CCM la nivel national?????????
daca la noi la unitate se spune ca s-a infiintat in mai 2006 iar eu am nascut in martie 2006
spune-mi si mie articol de lege in care spune ca, chiar daca nu ere infiintat CCM se considera din oficiu sau cum
lamuriti-ma va rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_erutza spune:

violetamaria: este vorba despre art.51 lit.c) din contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2005-2006 (CCMN 2007-2010)... contractul colectiv de munca al firmei la care lucrezi se subordoneaza CCMN, fiind inferior...
violetamaria: daca firma n-a avut contract colectiv de munca atunci cand ai nascut, se aplica CCMN ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetamaria spune:

vreau sa va intreb si eu ceva care este treaba cu cele 5 salarii????????
daca mama este salariata poate lua tatal salariul bonus(scrie cineva ca da dar in art.51 lit c spune daca mama nu este salariata??????????
am facut si eu cerere ptr salariul bonus si mi s-a raspuns ca CCM a fost incheiat dupa ce am nascut eu si nu beneficiez(bineinteles ca nu am semnat nici un contract eu)
as dorii si eu un raspuns in temeiul legii pe care sa il dau angajatorului legat de raspunsul pe care l-am primit
va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetamaria spune:

vreau sa va intreb si eu ceva care este treaba cu cele 5 salarii????????
daca mama este salariata poate lua tatal salariul bonus(scrie cineva ca da dar in art.51 lit c spune daca mama nu este salariata??????????
am facut si eu cerere ptr salariul bonus si mi s-a raspuns ca CCM a fost incheiat dupa ce am nascut eu si nu beneficiez(bineinteles ca nu am semnat nici un contract eu)
as dorii si eu un raspuns in temeiul legii pe care sa il dau angajatorului legat de raspunsul pe care l-am primit
va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetamaria spune:

as dorii si eu legea in care spune ca salar bonus il poate lua tatal chiar daca mama este angajata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca mama este angajata nu-l primeste tatal.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:


Am nascut pe 5.07.07 si-acu ma inarmez cu rabdare si nervi de otel ca sa obtin si eu salariul cela bonus. Cererea e facuta, urmeaza s-o depuna sotzu (ca io nu ma pot plimba cu copilu) la firma saptamana asta.
Ce n-am priceput io din contractu colectiv de munca e asta:

"Art. 66.
(1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii."


despre ce diferenta de bani e vorba? vazui pe undeva pe-aici ca se vorbea de o diferenta de la 85% (cat am primit pana acum, fiind inca in cele 126 zile) la 100%. Marius, pls, ma lamuresti?
Mercic!


mami de Olga www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=351e369cee4fa4a1cddf06&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">Cristiana

5.07.07

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

De la nunta...

Mergi la inceput