salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



CERERE



Subsemnata ............., angajata in cadrul firmei .........., solicit a-mi aproba plata unui salariu de baza suplimentar pentru nastere copil,conform urmatoarelor prevederi legale:

Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pe anii 2005-2006
Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare :
c) un salariu de baza, platit de unitate mamei, pentru nasterea fiecarui copil”
Art. 3. 3) In cazul in care, din diferite motive, partile au incheiat contracte colective de munca la un nivel inferior inaintea contractelor la nivel superior, cele de la nivelurile inferioare se vor adapta contractelor colective de la nivel superior, acolo unde prevederile minimale ale acestora nu au fost atinse.
Art. 2. - (1) Contractul colectiv de munca unic la nivel national cuprinde drepturile si obligatiile patronilor*) si ale salariatilor cu privire la conditiile generale de munca.- termenul patron desemneaza pe cel care angajeaza - persoana juridica sau fizica autorizata potrivit legii, care administreaza, utilizeaza capital, indiferent de natura acestuia, si care foloseste forta de munca salariata;
- termenul unitate desemneaza regiile autonome, companiile nationale, societatile comerciale, alte organizatii cu scop lucrativ, institutiile publice, asociatiile de orice fel si organele de stat.

Codul Muncii
Art.238 (1) Contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior.
(2) Contractele individuale de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca.
(3) La incheierea contractului colectiv de munca prevederile legale referitoare la drepturile salariatilor au un caracter minimal.
Art 239:Prevederile contractului colectiv de munca produc efecte pentru toti salariatii, indiferent de data angajarii sau de afilierea lor la o organizatie sindicala.
Art. 241. - (1) Clauzele contractelor colective de muncă produc efecte după cum urmează:
d) pentru toti salariatii încadrati la toti angajatorii din tară, în cazul contractului colectiv de muncă la nivel national.

Legea 130/1996 privind Contractul Colectiv de Munca
Art. 11.(1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte, dupa cum urmeaza:
d) pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din tara, in cazul contractelor colective de munca la nivel national.
Art. 8.(2) Contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior.
Art. 24.(1) Clauzele cuprinse in contractele colective de munca negociate cu incalcarea prevederilor art. 8 sunt lovite de nulitate
In cazul in care se refuza prezenta cerere va rog a-mi preciza in scris temeiul legal (lege, ordonanta, contract etc etc) in mod explicit pe baza caruia se bazeaza acel raspuns de refuz si persoana care isi asuma prin semnatura aceasta decizie.

Data: Va multumesc,
………. ………………………..





Acesta este modelul dupa care am predat cererea. Unde am gresit?
Daca stii tu un alt tip de cerere, sau cum trebuie sa procedez mai departe, da-mi te rog niste sfaturi.


Multumesc.



Andreea lui Andreiut Puiut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Aaaaa acum m-am prins. Esti angajata la o unitate sanitara in subordinea MI?
Oricum CCMN 2005-2006 la care ai facut referire este aborgat adica inlocuit de un act similar CCMN -2007-2011. Dar daca raspunsul la intrebarea de mai sus este pozitiv din nefericire aveti un regim aparte fata de "marea masa" a angajatorilor. Ghinion cum se zice.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Sa inteleg ca trebuie sa o las balta...





Andreea lui Andreiut Puiut

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Buna seara! Recunosc ca problemele legislative ma depasesc si vazand cati au primit ajutor aici am indraznit sa scriu si eu cu speranta ca ma va indruma cineva ca sa pot primi acest salariu bonus, despre care am aflat nu demult.
Am fost profesoara suplinitoare (momentan sunt in CIC, bebe are 1.3 ani),am nascut in 21 apr.2006 si ma intreb daca beneficiez de acest drept(am inteles totusi ca da, din ce am citit pe aici)si ce anume trebuie sa fac.
Cum secretara de la fosta scoala este...sa ii spunem dificila, trebuie sa ma duc ffff. bine documentata si sigura pe mine, culegea in mana si eventual alte dovezi, ca altfel nu voi obtine nimic si pierd timp pretios.
Va rog sa ma ajutati si pe mine pt. ca desi am citit o parte din postarile de aici, sunt atat de multe si problemele atat de variate incat "am intrat in ceata"!
Multumesc mult.


http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Care este totusi intrebarea?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

[quote ma intreb daca beneficiez de acest drept(am inteles totusi ca da, din ce am citit pe aici)si ce anume trebuie sa fac.
[/quote]

Astea erau intrebarile.

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Beneficiati de acest drept si trebuie sa depuneti o solicitare pentru aceasa suma de bani la serviciul personal-salarizare de la scoala. Nu pre inteleg ce are secretara in comun cu aceasta problema? Este si secretara si contabila si jurista?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Secretara e doar secretara intr-adevar dar n-am stiut cum se procedeaza.Multumesc pt. raspunsul f. prompt. Exista o cerere tip?!

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu.

Doar o solicitare simpla in care sa se specifice (recomandabil - in conformitate cu prevederile legale prevazute in CCMN din 29 decembrie 2006 pentru 2007-2010 art. 51 alin. c



Pentru conformitate:

" ART. 51

În afarra de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:

a) în cazul decesului salariatului, un ajutor acordat familiei, de cel putin doua salarii medii lunare pe unitate;

b) daca decesul a survenit din cauza unui accident de munca, a unui accident în legatura cu munca sau a unei boli profesionale, cuantumul ajutorului acordat familiei va fi de cel putin 3 salarii medii pe unitate;

c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;

d) un salariu mediu pe unitate platit de unitate la decesul sotului sau sotiei ori la decesul unei rude de gradul I aflate în întretinerea salariatului."




Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa

Mergi la inceput