salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

multumesc pt raspuns francesca.

"numai un om destept isi poate permite luxul de a face pe prostul"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura radulescu spune:

Francesca, si daca zice ca nu are bani ce fac? Mie nu imi da la timp nici indemnizatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodraghici spune:

salutare din nou
Acum am vorbit cu juristul Spitalului (telefonic) si a avut rabdarea sa caute CCM 2005-2006. Mi-a spus ca sunt singura care am cerut asa ceva (salariul bonus), dar ca de fapt am dreptate si ca sa fac acea nenorocita de cerere in care sa specific cele doua articole 51 si 100, ca imi vor vira banii in contul de card. V-am mai spus ca femeile de la Resurse umane mi-au spus ca nu am semnat cu ei nici un CCM, prin urmare nu primesc nici un ban.Asa ca nu va lasati...mai sunt oameni care stiu ca asta e cu caracter de lege si nu se semneaya.
mare noroc cu voi....va mai tin la curent cu ce se mai intamp[la dupa ce trimit cererea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

quote:
Originally posted by dady68

Si eu sunt dintre cele care au renuntat sa mai lupte cu morile de vant.Tot in sanatate lucrez. Fetita mea face 2 ani in 14 febr.2006. Marius, in principiu, cand se prescrie o hotarare/lege sau cum i-o spune?
Am facut 2 cereri. La prima mi s-a raspuns ca tb. sa ma duc la primarie pt. indemnizatia de nastere. Am revenit cu o noua cerere, desi in prima subliniasem prevederile CCMN si i-am somat ca in caz de refuz sa-mi precizeze baza legala, conform careia sunt refuzata. Am primit cererea in mana personal de la sefa fara...rezolutie. Cererile au ramas inregistrate, dar sunt la mine. ???!!!!A si gaselnita care au gasit-o a fost sa aduc documente din care sa rezulte sursa de unde sa-mi plateasca acesti bani....cand le-am spus ca din fondul de premieri....a ras...si la sfarsitul anului 2004 chiar s-au dat premieri.Oare am vreo sansa sa depun acum in luna decembrie cand se < zvoneste> ca iar au bani pt premiere?

Poze octombrie!!
Tania cu Andreea(14 sept'96)+ Bianca (14 febr'04)


Ce nu poti controla...evita!



Cine imi raspunde si mie....??????

Poze octombrie!!
Tania cu Andreea(14 sept'96)+ Bianca (14 febr'04)


Ce nu poti controla...evita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodraghici spune:

dady68, eu stiu asa...tre facuta cererea in atentia Domnului Director al Spitalului unde lucreyi...care cerere va ajunge pe masa Directorului si care mai departe o va da juristului Spitalului caci el tre sa spuna ca exista legea in baya careia tu iti ceri drepturile....iar despre banii din care ne platesc acest salariu nu e treaba noastra sa stim...asatea sunt problemele lor...ca de as mai sti si asta atunci as lucra eu in locul lor.Nu te lasa
teo si BB Fulvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Plata sa face din fondul de salarii. Acesta (fondul) este bugetat luna de luna si este variabil in functie de necesitatile efective.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by teodraghici

salutare din nou
Acum am vorbit cu juristul Spitalului (telefonic) si a avut rabdarea sa caute CCM 2005-2006. Mi-a spus ca sunt singura care am cerut asa ceva (salariul bonus), dar ca de fapt am dreptate si ca sa fac acea nenorocita de cerere in care sa specific cele doua articole 51 si 100, ca imi vor vira banii in contul de card. V-am mai spus ca femeile de la Resurse umane mi-au spus ca nu am semnat cu ei nici un CCM, prin urmare nu primesc nici un ban.Asa ca nu va lasati...mai sunt oameni care stiu ca asta e cu caracter de lege si nu se semneaya.
mare noroc cu voi....va mai tin la curent cu ce se mai intamp[la dupa ce trimit cererea. Teo



Deci se poate dar cu batul pe spate...

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Fara suparare: am vb cu un jurist care nu e angajat la firma noastra si mi-a raspuns ca ceea ce spuneti despre firmele private ( despre SRL era vb ) nu e adevarat. Contractele colective de munca la nivel national pt anii 2005-2006 se refera numai la partile semnatare ( vezi art 105) si nicidecum nu sunt valabile la firmele private la care sunt valabile contractele individuale de munca asa cum este stipulat in Codul muncii (legea 130/1996 cu modificarile efectuate).
Mai exact acel articol 100 este valabil doar pt firmele unde se aplica atat CCM cat si contracte individuale de munca ( firmele unde sunt necesare si contractele indivuduale de munca unde sunt stipulate toate conditiile in care lucreaza, salariul si concediu).
Nedumerita fiind am intrebat si un avocat cu experienta in domeniu si mi-a spus acelasi lucru.
Ce sa mai cred?

"numai un om destept isi poate permite luxul de a face pe prostul"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poti sa ii spui domnului jurist ca face confuzii mari utilizand aceeasi notiune verbala "contract" in situatii fundamental diferite.

Mai mult decat atat partile contractante si semnatare ale un CCMN sunt reprezentate aprioric de patronat si salariati ca si parti ale unui raport general de munca. Si daca va citi cu atentie art. 2 alin. 1 al CCMN 2005-2006 ar sesiza cu usurinta acest lucru. Iar daca ar citi de asemenea mai putin superificial ce anume inseamna paronilor ar sesiza in acelasi act ca se refera la toti angajatorii de munca salariata indiferent de forma lor de organizare privata sau de stat.



"Art. 2. - (1) Contractul colectiv de munca unic la nivel national cuprinde drepturile si obligatiile patronilor*) si ale salariatilor cu privire la conditiile generale de munca.

*) In sensul prezentului contract:

- termenul patron desemneaza pe cel care angajeaza - persoana juridica sau fizica autorizata potrivit legii, care administreaza, utilizeaza capital, indiferent de natura acestuia, si care foloseste forta de munca salariata"




Cat despre legea invocata 130/1996 cu modificari de asemenea trebuie sa precizez ca este legea care reglementeaza contractele colective de munca insa exemplul dat iarasi este superficial pentru simplul motiv ca CCMN art. 3 alin 3. precizeaza in mod irefutabil faptul ca in cazul in care prin contractele colective de munca inferioare ca rang (cel la nivel national fiind forma cea mai inalta) s-au negociat conditii inferioare celor prevazute in CCMN partile semnatare ale contractelor la nivel inferior vor trebui sa ajusteze aceste conditii inferioare cel putin pana la nivelul stabilit in CCMN.


Art. 3. - (1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza
[...]
(3) In cazul in care, din diferite motive, partile au incheiat contracte colective de munca la un nivel inferior inaintea contractelor la nivel superior, cele de la nivelurile inferioare se vor adapta contractelor colective de la nivel superior, acolo unde prevederile minimale ale acestora nu au fost atinse.



Pentru partea privind art. 100 de asemenea specifica in mod clar ca prevederile oricarui contract individual de munca nu pot sa fie sub cele ale unui contract colectiv de munca cel mai larg fiind insasi CCMN.


Art. 100. - Drepturile prevazute in contractele individuale de munca nu pot fi sub nivelul celor stabilite prin contractele colective de munca.





Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura radulescu spune:

Marius, majoritatea patronilor trec ca salariu minin pe economie 310 lei. Cine ar trebui sa se sesizeze din oficiu tinand cont de faptul ca asta se stie si la ITM si in celelalte locuri unde depunem declaratii?

Mergi la inceput