salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

quote:
Originally posted by florina

Salariul bonus pentru nastere poate fi solicitat de catre oricare dintre cei doi parinti, sau doar de catre mama?
Lucram amandoi dar cu salarii diferite...
Se plateste de catre stat sau de catre firma?...



Se plateste de catre firma, mamei. Tatal solicita acest salariu numai daca mama nu e salariata.



Carstea, uite aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79822
Cererea o depui acolo unde lucrezi - la gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grumpy spune:

pt cele care au nascut de mai bine de 3 ani
stiu ca prescriptia este in termen de 3 ani (Art. 166. [prescrip#355;ia ac#355;iunii pentru plata salariului] – din codul muncii (1) Dreptul la ac#355;iune cu privire la drepturile salariale, precum #351;i cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obliga#355;iilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
(2) Termenul de prescrip#355;ie prev#259;zut la alin. (1) este întrerupt în cazul în care intervine o recunoa#351;tere din partea debitorului cu privire la drepturile salariale sau derivând din plata salariului

dar parerea mea este sa cereti oricum acesti bani, sunt unele mame care l-a primit desi copilasii au facut 3 ani, pe motiv ca unitatea nu s-a obosit sa le informeze
ce va costa sa cereti oricum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Va anuntam intr-un mesaj anterior ca am castigat procesul intentat SCJU Constanta pentru neplata diferentei dintre salariul de baza si indemnizatia de maternitate.
A durat ceva pana cand am primit acasa sentinta judecatoreasca (a trebuit redactata) iar apoi am fost cu ea la tribunal, unde am legalizat-o.
M-am prezentat cu sentinta legalizata la sefa de personal si am fost indrumata catre jurista spitalului. Care era de negasit - „e in instanta“, mi se comunica de fiecare data. Azi am insistat la sefa de personal si m-a trimis la directorul administrativ. Acesta a aruncat o privire pe hartie, a facut o copie si mi-a zis ca se rezolva in maximum o saptamana.
Cand o sa am banii in mana, va dau de stire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wyp spune:

Eu sunt intr-o situatie mai ciudata. Am depus cererea, exact modelul de pe forum, mi-au zis ca este dreptul meu si ca imi vor da salariul bonus doar ca...nu scrie nicaieri cand trebuie sa mi-l dea asa ca "ne vedem peste 3 ani" . Va rog sa ma ajutati , stiti cumva care este termenul limita in care sunt obligati sa imi dea banii?De rapuns mi-au raspuns in 30 de zile lucratoare de la data in care am depus cererea, dar de primit nu scrie nicaieri cand trebuie.

Multumsec din sufletel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Daca ti-au raspuns verbal si doar atat, atunci poti considera ca nu ti-au raspuns. In trei ani ai dreptul sa ii dai in judecata. Daca au trecut trei ani si nu faci asta, nu mai ai dreptul sa ceri banii.

„Salariul bonus la nastere“ se cheama asa fiindca se acorda la nastere, nu peste trei ani.

Daca ai facut cererea si in termen de 30 zile nu ti-au dat banii, inseamna ca raspunsul lor e negativ. Du-te si spune-le ca ii dai in judecata daca intr-o saptamana nu primesti salariul bonus. Spune-le ca ai hartiile pregatite, ca pentru a da in judecata angajatorul nu te costa nimic, ca nici macar nu trebuie sa fii prezenta la tribunal. Ca in situatia conflictelor de munca de obicei li se da dreptate angajatilor si ca daca se ajunge la proces, angajatorul va plati, pe langa salariul bonus, si onorariul de avocat, care nu e deloc mic.

Sa fii sigura pe tine si sa nu te dai batuta. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

quote:
Originally posted by wyp

... imi vor da salariul bonus doar ca...nu scrie nicaieri cand trebuie sa mi-l dea asa ca "ne vedem peste 3 ani" . Va rog sa ma ajutati , stiti cumva care este termenul limita in care sunt obligati sa imi dea banii?




Va rog din suflet, lamuriti-ma si pe mine ce este cu acest [u]salariu bonus.La voi am auzit pt prima data de acest salariu...
Va multumesc.

Florentza si Alexandru 1 an si 10 luni

" Femeia se realizeaza prin casnicie si devine fericita prin maternitate"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by atlantiana

Daca ti-au raspuns verbal si doar atat, atunci poti considera ca nu ti-au raspuns. In trei ani ai dreptul sa ii dai in judecata. Daca au trecut trei ani si nu faci asta, nu mai ai dreptul sa ceri banii.

„Salariul bonus la nastere“ se cheama asa fiindca se acorda la nastere, nu peste trei ani.

Daca ai facut cererea si in termen de 30 zile nu ti-au dat banii, inseamna ca raspunsul lor e negativ. Du-te si spune-le ca ii dai in judecata daca intr-o saptamana nu primesti salariul bonus. Spune-le ca ai hartiile pregatite, ca pentru a da in judecata angajatorul nu te costa nimic, ca nici macar nu trebuie sa fii prezenta la tribunal. Ca in situatia conflictelor de munca de obicei li se da dreptate angajatilor si ca daca se ajunge la proces, angajatorul va plati, pe langa salariul bonus, si onorariul de avocat, care nu e deloc mic.

Sa fii sigura pe tine si sa nu te dai batuta. Succes!


Am mai spus-o si chiar daca ma repet:
AI TOATA ADMIRATIA MEA! Imi plac acest gen de oameni! Mult succes! Poate asa se va schimba si lumea si viata si raporturile sociale.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006
Decembrie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceamica spune:

Buna Marius,

si eu am cam aceeasi problema numai ca lucrez la un srl.
mi s-a spus ca nu primesc ca noi nu avem CCM la nivel de firma , ci doar CIM iar in Cim nu scrie nimic despre acest lucru si nici in Codul muncii nu e prevazut asa ceva.....
cert este ca fetele m-au ajutat - am deschis acest subiect la ,,odiseea...'' necautand bine pe site- imi pare rau!
Oricum am plecat la razboi- am facut o sesizare intrebare la ITM si astept raspunsul ca sa-i dau cu el in cap ptr ca mi-a spus ca ea le stie pe toate si se pricepe si cand i-am aratat raspunsurile mi-a spus ca nu tb sa ma iau dupa toti prostii -am incheiat citatul !
vreau sa te intreb insa altceva:
tata a murit in dec 2004 si cand am intrebat daca tb sa aduc certif de deces mi s-a spus ca nu e cazul ca nu pot primi bani ptr ca ...abureli..
Trebuia sa iau vreun ajutor de deces? Daca da ,acum s-a prescris?
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi_ana25 spune:

buna Marius!
deranjez si eu cu o intrebare...sunt o viitoare mamica si am aflat de salariul bonus de pe acest site...intrebarea mea este daca toate mamicile trebuie sa beneficieze de acest salariu indiferent de domeniul in care lucreaza ( privat sau de stat ), eu lucrez la un SRL si nu am contract colectiv de munca ci doar contract individual de munca in care nu scrie asa ceva...sunt sigura ca o sa incerce sa ma intoarca din drum cu acest argument...ce ma sfatuiti?
bonusul acesta la cat se ridica la valoarea salariului meu brut sau net?
va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi_ana25 spune:

revin cu inca o intrebare...acum cateva zile am urmarit o emisiune pe tvr referitoare la indemnizatiile pt mamici si se facea referire si la o indemnizatie pentru trusoul copilului, pe care o primesc toarte mamicile indiferent daca sunt angajate sau nu...banuiesc ca nu este vorba de bonusul pentru nastere...asa ca intreb si eu de unde se ridica acesti bani? sau produse? de la primarie?
va multumesc si astept raspunsul dumneavostra!
cred ca a sosit clipa sa nu mai fim asa de ignoranti si sa incepem sa luptam pentru drepturile noastre!

Mergi la inceput