salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Anya, gasesti aceasta prevedere in Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010, art.51 lit.c.

Multa bafta!

Oana, nazdravanul Andrei (18.02.2005) si Cristina (8.02.2007)

Comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Am si eu o intrebare:Daca am incheiat la sv contract individual de munca si in acesta nu se stipuleaza acest bonus de salariu in cazul nasteri unui copil, se aplica contractul colectiv de munca la nicel national pe 2007-2010?Adik ar trebui totusi sa-mi dea acest salariu bonus?Acesta e te echivalentul unui salariu normal(cel luat in fiecare luna)?

Multumesc!

Alyna 28+cu DAVID ANDREAS
http://new.photos.yahoo.com/alinafobl

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

CCMN este peste toate, este obligatoriu ca si prevederi, si orice contracte inferioare lui trebuie sa respecte cel putin prevederile cuprinse in CCMN.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vero123 spune:

buna, sunt .Am si eu o nelamurire. Lucrez in invatamant, am naacut in 2004, oct, si acum sunt in concediu fara plata. As avea si eu drept la acest bonus pentru nastere?
Va multumesc mult pentru atentie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursbrun spune:

Revin cu o intrebare.
Situatia sotiei mele am expus-o cateva posturi mai sus.
Nelamurirea mea consta in faptul ca in contractul colectiv de munca la nivel national pt. anii 2005/2006 se prevede:
Art. 51. - Īn afar#259; de ajutoarele prev#259;zute de lege, la care au dreptul, salaria#355;ii vor beneficia #351;i de urm#259;toarele ajutoare:
c) un salariu de baz#259;, pl#259;tit de unitate mamei, pentru na#351;terea fiec#259;rui copil; dac#259; mama nu este salariat#259;, so#355;ul acesteia beneficiaz#259; de plata unui salariu de baz#259;;

De aici pot intelege ca unitatea la care sunt angajat este obligata sa imi plateasca un salariu de baza ?

Si o a doua intrebare ar fi, daca in CCM al unitatii la care sunt angajat este prevazut ca eu sa primesc un salariu de baza pentru nasterea unui copil, mai pot primi si alt ajutor (conform art. de mai sus, datorita faptului ca sotia nu era angajata la data cand s-a nascut bb)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loly spune:

Da ai dreptul in termen de 3 ani. Am mai postat mai sus un link pentru cei ce lucreaza in invatamant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Vroiam sa va zic ca datorita acestui subiect am aflat de salariu bonus. Asa ca am purces la depunere de cerere (model luat tot de pe forum), am depus-o cu nr de inregistrare, mi-am pastrat o copie a cererii si-am asteptat.

Am primit salariu bonus, fara nici un comentariu. Deci se poate!
Iar alte colege cu bb mic sau imi calca pe urme.


Multumesc mult, mult de tot!

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

Ajuta-i pe bb nedoriti sa traiasca. Cu o simpla semnatura le poti salva viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

Pt Vero123, sigur ca mai poti sa faci cerere, inca nu au trecut 3 ani de cand trebuia s-o depui, cf.codul muncii cap.I, art. 283, alin. 1, lit.c. Mai pretinde si un raspuns scris si un nr. de inregistrare al cererii. Raspunsul sunt obligati sa ti-l dea in 30 zile.

Eu, dupa n rapunsuri in doi peri de la directorul scolii si de la inspectorat, cum ca am dreptul dar nu sunt bani la buget, am ajuns la sindicat, care sindicat a trimis cererea mea la juristii de la bucuresti, chipurile, pt ca exista un contract semnat pe ramura de invatamant, ultimul din 2003-2004, in care se specifica acelasi lucru la art 36, alin 5, lit. f. Daca nu primesc raspuns favorabil, cica ma ajuta ei, sindicatul, cu avocatul lor, sa fac plangere la tribunal.
Daca o sa rezolv ceva, o sa revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Salariul bonus pentru nastere poate fi solicitat de catre oricare dintre cei doi parinti, sau doar de catre mama?
Lucram amandoi dar cu salarii diferite...
Se plateste de catre stat sau de catre firma?...

Multumesc frumos,
Florina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

buna
sunt o viitoare mamica salariata in invatamant.voi naste in luna mai.As vrea sa stiu de unde pot descarca si eu formularul pt acordarea bonusului de nastere si unde trebuie s-o depun:la gradinita sau la inspectorat?
Din ce fonduri trebuie sa provina acesti bani?

Mergi la inceput