salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ce ai de pierdut ca sa faci cererea? Fa-o.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Marius, am si eu o intrebare, de fapt doua. In conditiile in care mai nasc un copil fiind in CIC am dreptul la acest salariu bonus si pentru al doilea copil? Specific faptul ca la primul copil am primit fara probleme acest bonus, nici n-a fost nevoie sa fac eu cerere.
A doua intrebare: in Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2011, la art 51 se specifica astfel:
"...
Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
...
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;
..."
Ce inseamna si cum se calculeaza acest salariu mediu pe unitate? Fiindca pana acum bonusul era un salariu net al mamicii, corect!?!

Multumesc anticipat!

Oana 36+ si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annasibebica spune:

In sfasit am primit si eu un raspuns la cecerea mea adresata juristului inspectoratului in care imi spune ca am dreptul la salariul bonus dar doar daca este prevazut in buget si ca exista alte prioritati cum ar fi acordarea unor indemnizatii profesorilor pensionari si nu mai stiu ce. Nu am acum raspunsul dar cand il gasesc il voi rescrie aici sa vedeti ce aberatii scrie domnul jurist Crauciuc. Cineva scria ca actioneaza in instanta firma. Cred ca o sa recurg si eu la acest mijloc de a recupera cele 2 salarii de baza, chiar daca un avocat ma va costa mai mult. Nu-mi place sa fiu luata de fraiera, fie si de un jurist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Corect! Dar da-l in judecata pe jurist nu institutia.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca.m spune:

Buna!

In primul rand vreau sa-i multumesc lui Marius, am aflat multe lucruri interesante.E bine sa stii sa iti ceri drepturile si e si mai bine cand are cine sa te invete care iti sunt aceste drepturi.

Mai apoi am si eu aceeasi problema care a mai fost expusa de catre Amaya: nu stiu cum se calculeaza salariul mediu pe unitate, as vrea sa stiu la ce suma ar trebui sa ma astept.Oricum banuiesc ca din calcul va rezulta un salariu mai mic decat salariul meu de baza, avand in vedere ca firma are mai mult de 90 % muncitori necalificati, dar asta este, as vrea macar acel salariu mediu sa-l primesc.

Va pup!

Raluca 29+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Dupa cum va spuneam intr-un post anterior, am dat in judecata spitalul angajator pentru ca a refuzat sa-mi plateasca diferenta dintre salariul de baza si indemnizatia de maternitate. Salariul bonus la nastere mi l-au dat.

Am consultat un avocat, care m-a ajutat la redactarea cererii de chemare in judecata (forma finala a cererii este un melanj intre ceea ce mi-a scris avocatul si formulare pe care le-am gasit pe internet). Onorariul de redactare a fost de 50 RON.

Am depus cererea la Tribunalul Constanta si dupa 10 zile am primit acasa citatia, in care mi se aducea la cunostinta data primului termen. La acest prim termen am adus interogatoriul si niste precizari. A fost nevoie de al doilea termen pentru ca paratul sa raspunda la interogatoriu. La al doilea termen paratul a invocat lipsa de aparare (dna consilier juridic era in concediu) si am ajuns la al treilea termen si ultimul. Sentinta a fost in favoarea mea. Inca nu mi-a sosit hartia acasa. Va veni in maxim o luna, iar dupa asta, in termen de 10 zile, spitalul poate face recurs. Asa ca povestea nu s-a terminat.

Procesul a avut trei termene din vina mea. Ar fi decurs mult mai repede daca as fi depus interogatoriul odata cu cererea de chemare in judecata. Dar in acel moment, avocatul meu nu a fost dispus sa-mi redacteze si interogatoriul - era ocupat.

Iata cererea de chemare in judecata:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Domnule Presedinte,




Subsemnata ---, domiciliata în --, în calitate de angajata, în contradictoriu cu Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Constanta cu sediul în Constan#355;a, B-dul Tomis nr.145, înregistrat la Registrul Comer#355;ului Constan#355;a sub nr. J 70/380/1993, cod fiscal 4301103 în calitate de angajator, va solicit ca prin sentinta ce o veti pronunta în prezenta cauza, pe baza probatoriilor administrate, sa dispuneti:

1. obligarea parâtului la plata sumei de 415,8 RON cu titlu de diferenta dintre salariul de baza individual si indemnizatia legala de maternitate pentru perioada concediului de maternitate
2. obligarea parâtului la plata onorariului de avocat (onorariu de redactare a prezentei cereri), în cuantum de 50 RON si a cheltuielilor de judecata.

Motivele actiunii:
În fapt,
În data de 28.02.2006, prin transfer aprobat de catre ministerul de resort, am încheiat contractul individual de munca nr.--/--.2006 cu Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Constanta în calitate de angajator, pe o perioada determinata de --, între data de --- si data de --, având un salariu de baza lunar în cuantum de 557 RON.
În data de -- am nascut, iar în perioada ---- m-am aflat în concediu de maternitate: concediu prenatal pâna la nastere si ulterior nasterii concediu postnatal (de lauzie) obligatoriu, de 6 saptamâni (42 zile). Pe toata aceasta perioada am beneficiat de indemnizatia de maternitate.
Însa, în conformitate cu dispozitiile art.66 alin.1 din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2005 – 2006 nr.2001/2005 din 31/01/2005, unitatea la care sunt angajata este obligata sa ma compenseze cu diferenta de bani dintre salariul de baza si aceasta indemniza#355;ie de maternitate.
La data de 02.10.2006 am formulat o cerere c#259;tre Spitalul Clinic Jude#355;ean de Urgen#355;#259; Constan#355;a, înregistrata cu nr.21301/02.10.2006, prin care am solicitat sa mi se atribuie sumele de bani neachitate în conformitate cu dispozi#355;iile art.66 alin.1 din Contractul colectiv de munc#259; unic la nivel na#355;ional pe anii 2005 - 2006.

Va învederez faptul ca, în urma acestei adrese, nu mi s-a formulat un raspuns în mod oficial, însa persoana însarcinata cu solutionarea cererii mele mi-a comunicat verbal faptul c#259; nu beneficiez de aceast#259; suplimentare a indemniza#355;iei de maternitate. Men#355;ionez c#259;, potrivit art.241 alin.1 litera d) din Codul Muncii,

„clauzele contractelor colective de muncă produc efecte după cum urmează: pentru to#355;i salaria#355;ii încadra#355;i la to#355;i angajatorii din #355;ară, în cazul contractului colectiv de muncă la nivel na#355;ional“,

si potrivit art.3 alin.1 lit.a) din Contractul colectiv de munc#259; unic la nivel na#355;ional pe anii 2005 – 2006,

„clauzele contractelor colective de muncă produc efecte după cum urmează: pentru to#355;i salaria#355;ii încadra#355;i în unit#259;#355;ile din #355;ar#259;, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, român sau str#259;in/mixt), în cazul contractelor colective de munc#259; la nivel na#355;ional.“

De asemenea, potrivit art.66 din Contractul colectiv de munc#259; unic la nivel na#355;ional pe anii 2005 – 2006,

„(1) În cazul în care salariata se afl#259; în concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumit#259; perioad#259;, diferen#355;a dintre salariul de baz#259; individual avut #351;i indemniza#355;ia legal#259; la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata c#259;reia se acord#259; compensarea va fi stabilit#259; prin contractele colective de munc#259; la nivel de unitate, dar nu mai pu#355;in de 6 s#259;pt#259;mâni.
(3) Diferen#355;ele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.“

Din coroborarea acestor texte legale rezulta ca plata diferentei dintre salariul de baza si indemnizatia de maternitate reprezinta o obligatie a tuturor angajatorilor si un drept al tuturor angajatilor din tara indiferent de forma de capital social, de stat sau privat. De asemenea, rezulta ca aceasta suma va fi acordata din fondul de salarii, pentru o perioada de minimum 6 saptamâni.
Cu toate acestea, Spitalul Clinic Jude#355;ean de Urgen#355;#259; Constan#355;a a refuzat sa;-mi acorde plata diferentei dintre salariul de baza si indemniza#355;ia de maternitate, invocându-se dispozitiile Contractului colectiv de munca la nivel de unitate, înregistrat la Directia de Munca Solidaritate Sociala si Familiei Constanta cu nr. 89/22.03.2006 si a celui la nivel de ramura sanitara înregistrat la MMSSF cu nr.2678/14/12.12.2005, care nu prevad acest lucru.
Este evident faptul ca;, atât Contractul colectiv de munc#259; la nivel de unitate, cât si Contractul colectiv de munc#259; la nivel de ramur#259; sanitar#259; con#355;in dispozi#355;ii mult inferioare dispozi#355;iilor reglementate de Contractul colectiv de munc#259; unic la nivel na#355;ional, neacordând persoanelor aflate în concediu de maternitate suplimentarea indemniza#355;iei de maternitate cu diferen#355;a dintre salariul de baz#259; individual #351;i cuantumul acestei indemniza#355;ii legale.
V#259; învederez faptul c#259;, în conformitate cu dispozi#355;iile art.8 din Legea nr.130/1996 #351;i de asemenea, în conformitate cu dispozi#355;iile imperative ale art.238 #351;i urm#259;toarele din Codul Muncii:
„Contractele colective de munc#259; nu pot con#355;ine clauze care s#259; stabileasc#259; drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munc#259; încheiate la nivel superior.“

Este principiul clauzelor minimale stabilite prin Contractul colectiv de munc#259; unic la nivel na#355;ional, de la care nu se poate deroga prin dispozi#355;ii contrare Contractul colectiv de munc#259; la nivel de ramur#259; sau cel la nivel de unitate.

Pentru aceste considerente si pe baza probatoriilor ce vor fi administrate, va solicit ca, prin sentinta ce o veti pronunta în prezenta cauza, sa dispuneti:

1. obligarea parâtului la plata sumei de 415,8 RON cu titlu de diferenta dintre salariul de baza individual si indemnizatia legala de maternitate pentru perioada concediului de maternitate
2. obligarea parâtului la plata onorariului de avocat (onorariu de redactare a prezentei cereri), în cuantum de 50 RON si a cheltuielilor de judecata.

În drept, îmi întemeiez actiunea pe dispozitiile

- art.3 si art.66 din Contractul colectiv de munc#259; unic la nivel na#355;ional pe anii 2005 – 2006,
- art.238, art.239 si art.241 din Codul Muncii si
- art.8 si art.24 din Legea nr.130/1996 privind contractul colectiv de munc#259;.

În conformitate cu dispozitiile art.242 alin.2 din Codul de procedura civila, va solicit judecarea cauzei si în lipsa partilor.

În sustinerea prezentei cereri înteleg sa ma folosesc de proba cu înscrisuri si interogatoriul parâtului.

Anexez prezentei cereri:
- copie a contractului individual de munca
- numarul de înregistrare a cererii depuse la Spitalul Clinic Jude#355;ean de Urgen#355;#259; Constan#355;a
- copii ale concediilor prenatal si postnatal
- copie dupa fluturasii de salariu pe lunile martie – aprilie 2006
- precizari privind modul de calcul al drepturilor banesti
- chitana onorariu de redactare a prezentei cereri, de catre avocat.

Depun prezenta cerere si copii certificate dups actele mentionate mai sus, pe care înteleg sa le folosesc ca probe, în 2 exemplare, dintre care unul urmeaza a fi comunicat parâtului.



Data: Semnatura:




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:


Domnule Presedinte,



Subsemnata , formulez urmatoarele precizari:


- Perioada aferenta celor 42 zile (6 saptamâni) concediu obligatoriu de lauzie (concediu postnatal) este ------------.
- Diferenta dintre salariul de baza individual si indemnizatia de maternitate este de 415,8 RON si a rezultat astfel:

557 RON (salariul de baza individual cuvenit) – 260 RON (indemnizatia de maternitate incasata pe luna aprilie 2006) = 297 RON
297 RON : 30 zile (in luna aprilie) = 9,9 RON
9,9 RON x 42 zile (6 saptamâni) = 415,8 RON

Solicit, in consecinta, obligarea parâtei la plata sumei de 415,8 RON cu titlu de diferenta dintre salariul de baza individual si indemnizatia de maternitate, pentru perioada concediului de maternitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

INTEROGATORIUL
FORMULAT DE CATRE RECLAMANTA PARÂTULUI SPITALUL CLINIC JUDETEAN DE URGENTA CONSTANTA

INTREBARI RASPUNSURI

1. Recunoasteti faptul ca, incepând cu 1.
data de ----- sunt angajata Spitalului
Clinic Judetean de Urgenta Constanta?

2. Recunoasteti ca in perioada --- 2.
m-am aflat în concediu postnatal?

3. Recunoasteti ca v-am solicitat la data de 3.
02.10.2006 diferenta de salarizare, aferenta
perioadei ---------, conform
legislatiei în vigoare?

4. Recunoasteti ca nici pâna la data prezentei nu 4.
v-ati conformat prevederilor din Contractul
colectiv de munca unic la nivel national pe anii
2005-2006 si nu mi-ati acordat diferenta dintre
salariul de baza si indemnizatia de maternitate?

5. Recunoasteti ca nu ati formulat un raspuns 5.
fata de solicitarea mea, formulata la data de
02.10.2006, prin care sa se dea o solu#355;ie
favorabila sau defavorabila cererii mele?

6. Recunoasteti ca dispozitiile contractului 6.
individual de munca nr. 9137/28.02.2006
se completeaza cu dispozitiile Contractului
colectiv de munca unic la nivel national
încheiat pe anii 2005-2006?

7. Sunteti de acord sa imi achitati suma de 415,8 7.
RON, reprezentând diferenta dintre salariul de baza
individual si indemnizatia de maternitate?



RECLAMANTA PARATA



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Am corectat cat am putut. Sper sa intelegeti.
Interogatoriul se face pe doua coloane. A doua coloana are doar cifre in dreptul intrebarilor. Acolo va raspunde paratul.

Mergi la inceput