salariu bonus pentru nastere

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alice28 spune:

Vesti proaste nici macar nu a vrut sa-i primeasca cererea.In cazul asta ce sa fac.Maine ne ducem la ministerul muncii sa vedem ce spun ei.Dar pana maine poate primesc niste raspunsuri de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluimatei spune:

alice28 ei sunt obligati sa iti dea nr. de inregistrare poti face sesizare la ITM pe acesta temas sau poti trimite cererea prin posta cu confirmare de primire si sa scrii undeva pe acel cupon cu litere mici, aproape insesizabile felul corespondentei. Asa poate fi luata drept dovada in instanta precum ca ai respectat procedura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice28 spune:

Multumesc mult o sa incerc pe toate caile legale sa iau acesti bani.Stii vreo adresa unde pot sa scriu la itm daca da spune-mi si mie unde pot sa fac sesizarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluimatei spune:

Am observat ca voi sunteti din Bucuresti astfel incat citeste aici:
http://www.itmbucuresti.ro/padresa.html

laura , asteptam vesti de la voi! Sper sa fie din cele mai bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Marius,

Sa stii ca salariul bonus se primeste din toate partile in care lucrezi, chiar daca ai contract pe durata determinata. Eu am obtinut din cele doua locuri de munca, de la cel la care am cartea de munca, dar si de la cel la care am avut un contract individual pe durata determinata (1 oct 2005-30 sept 2006). Mentionez ca am nascut pe 29 septembrie 2006, deci eram inca in contract . E drept ca la cel de-al doilea loc de munca a trebuit sa fac cerere, dar ea a fost aprobata si miercuri urmeaza sa ridic banii de la casierie.

Ba chiar cei de la biroul juridic prinsesera de cererea mea si un extras intr-o lege (nu stiu amanaunte fiindca sotul a vazut) in care spunea ca pentru angajatii unitatii (Universitatii) se dau cel putin 3 salarii la nasterea unui copil. Poate o fi vreun articol din contractul colectiv de munca al unitatii ?! In fine, mie mi-au dat doar unul. Nu am mai intrebat ce e cu alea trei fiindca mi-a fost teama sa nu se razgandeasca....

Ti-am scris fiindca am avut o polemica pe tema asta acum vreo 2 luni.


Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:


mi-a venit si mie raspuns de la firma la cererea pt. salar bonus. ghicit ce scrie:conf. unei adrese de la minister (sanatatii) la noi in firma nu se da acest salar. atit! am facut contestatie, ramine sa vedem rezultatul. de la ministerul muncii n-am primit nici un raspuns. mai insist, ce sa fac.astept raspuns la contestatie dupa care vad ce fac in continuare.


Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert (19.08.2006)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/katiktm/album?.dir=e12f
http://pg.photos.yahoo.com/ph/katiktm/album?.dir=/7c3ere2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

katik,

de cateva zile vreau sa iti raspund sa te consolez ca nu esti singura care ai primit un raspuns sec,dar nu-mi gasesc hartia.in concluzie sunt 2 randuri cam asa:"legislatia in vigoare nu ne permite acordarea acestui salar".raspuns din ramura sanitara!

nu stiu la care legislatie se refereau ca doar le-am trimis modelul de pe DC cu toate articolele din CM si CCM per ramura sanitara.

cat despre raspunsul de la MMSSF,nu te baza pe el:o mare dezamagire!
iar de la Minist Sanatatii,nici o veste!


a propos:de care ramura din sanatate tii?ca eu i-am facut pe cei de la spit din MS cu "ou si cu otet",dar nu le pasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

quote:
Originally posted by bonsai

katik,

de cateva zile vreau sa iti raspund sa te consolez ca nu esti singura care ai primit un raspuns sec,dar nu-mi gasesc hartia.in concluzie sunt 2 randuri cam asa:"legislatia in vigoare nu ne permite acordarea acestui salar".raspuns din ramura sanitara!

nu stiu la care legislatie se refereau ca doar le-am trimis modelul de pe DC cu toate articolele din CM si CCM per ramura sanitara.

cat despre raspunsul de la MMSSF,nu te baza pe el:o mare dezamagire!
iar de la Minist Sanatatii,nici o veste!


a propos:de care ramura din sanatate tii?ca eu i-am facut pe cei de la spit din MS cu "ou si cu otet",dar nu le pasa!



activeaza-ti PM si-ti dau mai multe detalii.

Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert (19.08.2006)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/katiktm/album?.dir=e12f
http://pg.photos.yahoo.com/ph/katiktm/album?.dir=/7c3ere2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia19 spune:

Va rog mult pe cele care lucreaza in invatamant si care au luat acest bonus sa mi spuna in ce oras locuiesc pt. cala noi in cluj napoca nu stiu pe nimeni sa fi luat.Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_erutza spune:

Buna tuturor si La Multi Ani! Luna aceasta voi deveni mamica. As vrea sa stiu daca este valabila si pt.anul acesta primirea acelui salariu bonus pt nastere, dat din partea firmei angajatoare. A aparut cumva un CCMN pt anul 2007? Va rog mult sa-mi dati un raspuns!!! Marius, te-as ruga, sa-mi dai un raspuns.... Vreau sa stiu daca pot face cerere pt acel salariu la Personal... Multumesc anticipat!!! Veronica.

Mergi la inceput