Vesti despre Mihaita Hogas

Vesti despre Mihaita Hogas | Autor: adrianangi

Link direct la acest mesaj

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=61403 POSTAT DE GABRIELA HOGAS - " Prieteni dragi,

Va rugam sa ne iertati ca nu am mai scris nimic. Ne gandim mereu la voi dar intervine tot timpul cate ceva si nu reusesc sa scriu.

Mihaita si-a facut de cap ultimele zile, a avut febra foarte mare tot timpul zi si noapte termometrul a oscilat numai intre 38 si 40. Medicii nu inteleg de unde aceasta febra iar noi nici atata. Acum 2 zile unul dintre chirurgi a hotarat sa ii schimbe cateterul de pe partea stanga pe partea dreapta explicandu-ne ca uneori organismul poate avea o reactie de respingere la acest cateter deoarece este un instrument care ii sta in vena si nu e deloc placut pentru organism. Asa ca am mers iar la anestezie, iar la terapie si acum suntem pe salon in speranta ca febra va ceda. Au zis ca e normal sa dureze pana la 24 de ore dupa schimbarea cateterului, el are peste 48 ore. I-au recoltat secretii din ambele nari si din gat cu un aparat cu presiune care practic a smuls aceste secretii, i-au bagat un tub lung in fiecare nare si apoi in gat pana aproape de stomac cred ... eu a trebuit sa ii tin ambele maini si capul sa nu se miste deloc .... Mihaita e un curajos, eu mai aveam putin si lesinam pe acolo. Rezultatele au iesit bune, nu virusi, nu nimic rau. Testele de sange sunt bune, slava Domnului, scaunul este ok. Analizele de ficat sunt bune, Doamne iti multumim, bilirubina este 1 ... cineva mi-a spus ca are bilirubina mai buna decat un om aparent sanatos. Nu este complet alb, doar capul si mainile in rest galbeneala mai persista insa cred ca va disparea treptat treptat. Nu asta ne preocupa acum.

Am stat tot timpul cu el, zi si noapte, facem cu randul insa de cele mai multe ori suntem amandoi acolo, sa il facem sa rada si mai ales sa il facem sa manance .... mare problema mancarea ... din pacate chestia asta cu mancatul ma termina cel mai tare, am plans de nu stiu cate ori, parca mi-e si rusine ca nu ma mai pot stapani, parca de-abia cum pot sa ma manifest, toate lacrimile care au fost innabusite pana acum ... as vrea sa il vad alergand, sa il vad mancand, jucandu-se ... le-am zis la doctori ca suntem oarecum pregatiti pentru perioada posttransplant in sensul ca trebuie sa ia o groaza de medicamente la ore fixe, ca trebuie sa il pazim de aglomeratie, ca trebuie sa stam in spital luni de zile, insa nu eram pregatiti sa fca figuri la mancare .... am crezut ca dupa transplant va vrea din toata puterea lui sa manance de toate, ca un om caruia i-au fost refuzate pana acum toate placerile ... dar am luat-o de la capat cu refuzul de a manca si ma doare cel mai tare ca vor trebui sa ii puhna sonda in nas sa manance pentru ca zi de zi pierde cate 50-60 de grame si pana unde vrea oare sa slabeasca

Maine este a doua oara cand ii vor face transfuzie de sange, hemoglobina este mica. I-au mai dar pefuzabil proteine pentru ca nu are suficiente. A trecut iar la bicarbonat care ii provoaca greata. Ne-a "binecuvantat" acuma doua nopti cu o varsatura semnata Mihaita: fara preaviz, in jet, tot ce a mancat de doua zile, am avut senzatia ca a varsat ce mancase si vecinul de camera. Apoi zambeste ... nooi am ramas stana de piatra. Mai problematic este cu medicatia, cand varsa, este la ghici daca trebuie sa ii mai dam o data sau nu, sunt f puternice medicamentele si daca s-a asimilat ceva este f riscant sa ii dam supradoza.

Nu doarme decat daca ne tine de mana, pe unul din noi sau mai noi direct pe pieptul unuia dintre noi. Nici la baie nu ajungem cand trebuie. Nici asta nu e o problema pentru noi. Daca nu suntem acolo, am verificat 2 ore sa vedem ce face daca plecam, la fiecare 10-15 minute se trezea si plangea cateva minute si apoi adormea epuizat. Nu este o varianta ... inca este speriat, se simte atat de bine in bratele noastre, ne stine strans de gat, noi suntem topiti dupa el. Ce bine ca ne accepta si are incredere in noi. Acum incercam sa aranjam camera , e inca plina cu bagaje si cutii, incercam sa facem o selectie cu strictul necesar si asa e mica, cand va veni MIhaita trebuie sa aiba cat mai mult spatiu si loc curat. A ramas Dan cu el la spital, eu spal, calc si intre doua masini am zis ca trebuie sa vin la net sa scriu. Sper ca saptamana viitoare sa fiu mai des la net.

Doamne ajuta! Va multumim pentru toate mesajele voastre, le-am citit cu mare bucurie, nu va inchiputi cate putere ne dau cuvintele voastre, sa stim ca sunt atatea rugaciuni inaltate la cer pentru Mihaita. Va multumim din suflet.

Cu drag,
Gabriela"

Garanteaza pentru acest caz: Adriana Oprea-Popescu (datele personale sunt trimise la administratorii DC)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Nu l-am uitat pe Mihaita! papadie si adrianangi.

Anda, mama Irinei
fotografiile Irinei
Pasi de urias
VA MAI AMINTITI DE LOVE STORY?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Si eu abea astept sa aflu ce mai face Mihaita si eram ingrijorata pentru ei .
Iusti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Multumim Adriana pentru deschiderea subiectului....chiar daca nu vii cu ceva nou.
Si eu sunt nerabdatoare sa aud vesti bune despre Mihaita.Poate Gabriela reuseste saptamana asta sa se rupa putintel de Mihaita si sa ne dea vesti...BUUUUUUNE!
Sanatate multa si Doamne ajuta!

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Angi, multumesc mult pentru subiect ... chiar am fost putin descumpanita, nu stiam ce se intampla. Am citit apoi subiectul cu reorganizarea sectiunii de ajutor umanitar si am trimis un mesaj adminului, insa pana acum nu am primit raspuns. Pana una alta am sa scriu noutatile despre Mihaita unde mi se va permite.

Numai stiu exact unde ramasesem ultima data, insa de vineri pana duminica a continuat sa aiba febra mai mica, undeva intre 38.6-39.5 si nu continuu. Chiar vineri cand a scazut pentru prima data febra a venit medicul la noi super optimist si a crezut ca s-a terminat cu febra si ne zice: "suntem foarte fericiti sa vedem ca i-a scazut febra". eram si noi super fericiti, toti erau convinsi ca fusese de la cateter insa noaptea a inceput iar cu febra. Atunci s-a hotarat ca daca pana luni nu isi revine ii vor face o biopsie. Duminica seara dna doctor ne-a explicat ca avand in vedere ca toate analizele sunt bune, slava Domnului, cu exceptia enzimelor de la ficat, ei suspecteaza un mic reject al ficatului si singurul loc unde nu au cautat este ficatul insusi si trebuie sa ii faca biopsie sa vada ce se intampla. De duminica noaptea pana luni dimineata Mihaita nu a mancat si nu a baut nimic, la 6 dim i-au luat analizele de sange in speranta ca enzimele vor scadea insa ele s-au mentinut mari asa ca s-a hotarat biopsia pe bune. Insa erau f aglomerati si de-abia la ora 14 l-au programat la biopsie. I-au facut anestezie pentru 10-15 minute si am fost si eu de fata, cam inspaimantator insa am vrut sa ma vada cand se trezeste din anestezie si intr-adevar s-a bucurat ca primul lucru a fost un zambet ... toata lumea era fericita ca s-a trezit cu zambetul pe buze ... anestezia a durat mai mult cam juma de ora si eu cu anestezistul incercam sa il trezim, il gadilam, ne jucam cu el, Mihaita nici o reactie, daca nu erau masinile alea care sa arate ca respira si ca inima ii bate as fi intrat in panica. Pana la urma s-a trezit insa s-a trezit cu o foame in el mama mama. L-am dus sus in salon i-au dat medicamentele restante de la amiaza si apoi lapte. Nu stim inca rezultatele biopsiei ... sper zilele acestea daca nu chiar maine sa le avem. In rest suntem bine, slava Domnului, zambeste, chiar a ras zgomotos de vreo doua ori, toata ziua ne strambam la el, a iesit putin din camera intr-o masinuta pt copii de pe acolo, s-a jucat, asteptam sa isi revina treptat treptat. A scazut mai bine de juma de kg insa este normal, ni s-a explicat ca tot ce asimileaza se duc in muschi are nevoie de multa energie sa treaca de perioada postoperatorie si de-abia dupa aceea va incepe sa si puna ceva pe el. Incercam toate combinatiile de mancare posibile, incercam sa nu il fortam, uneori vrea alteori ne pune rabdarea cu greu la incercare. Ne uitam mereu numai la ce baga in gura si nu ne mai gandim la cat ar fi trebuit sa manance, pur si simplu ne-am hotarat sa ne bucuram pentru fiecare gura indiferent cat de putin mananca el de fapt. I-au mai pus noaptea niste glucoza pentru suplimentare, o sa vedem ... important este sa isi revina organismul si sa il stabilizeze din punct de vedere al imunosupresiei, altfel nu putem iesi din spital si ne este si noua frica sa iesim cu el instabil. Ne rugam in continuare pentru recuperare grabnica si vreau sa va multumesc din suflet ca nu ne-ati parasit. Angi, aveai mare dreptate, am simtit un mare nod in gat cand mi-am dat seama in primele secunde dupa ce am deschis forumul ca nu am unde sa postez vesti despre Mihaita ... parca totul a fost un vis si m-am trezit si voi nu mai erati, si era de fapt un cosmar, nu un vis oarecare. Rugaciunile voastre fac minuni in continuare si Mihaita va da cel mai scump pupic si zambet care exista.
Cu recunostinta si cu multa dragoste,
Gabriela


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001&whichpage=1" target="_blank">"Teledon" de suflet - 5 euro pentru o viata !!!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59611" target="_blank">Ajutor !! Informatii despre metastaza la plamani !

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55627&whichpage=1" target="_blank">Salvati-l pe Mihaita ! poze www.imagestation.com/album/pictures.html?id=2121876935" target="_blank">aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

E o imbunatatire mica ,mica dar este .
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Recuperare grabnica si sanatate multa, multa!!
A! Si pofta mare de mancare lui Mihaita.

Anuc si Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Gabi, asteptam si noi rezultatele la biopsie. Cu ajutorul Lui Dumnezeu totul va fi bine.

Pupici voinicului!

_

Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!


Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dan.D. spune:

Doamne ce m-am speriat. Slava Domnului ca e mai bine.
Sanatate multa lui Mihaita. Ne rugam pentru el.
Cu mult drag Dan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Multa sanatate voinicului,asteptam cu nerabdare rezultatul biopsiei desi sunt convinsa ca va iesi bine!Mihaita este un luptator si un invingator!
Gabriela,fiti tari si ai sa vezi ca se va termina cu bine!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59001&whichpage=6" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dantje spune:

Mihaita,hai ingeras arata-ne cat esti de puternic.Sanatate si refacere rapida.


Dantje & Martijn

Mergi la inceput