Nasterea=intre groaza si frumos!

Nasterea=intre groaza si frumos! | Autor: roxi23

Link direct la acest mesaj

Experienta nasterii mele este una care imbina frumosul cu groaza.Frumosul pentru ca am nascut un baietel sanatos si haios. Groaza pt ca doctorul s_a dovedit a fi indiferent.Sa va povestesc pe scurt.trebuia sa nasc pe 29 septembrie; fiind din provincie, m=am internat din timp la Spitalul Polizu, pentru a nu avea surprize neplacute acasa. Mizeria din spital am suportat=o cu brio.La fel si pe doamna de etnie rroma careia i se provocase avortul si care o zi si o noapte a urlat de durere in salonul unde eram 8 paciente, fiind inconjurata de vreo 15 alte persoane(parinti, prieteni, copii de prieteni),care mai de care mai galagios si urat mirositor,unul fuma, altul se tolanea in patul meu, pacienta plangea, la fel si alte 3=4 bocitoare...Ce mai, schita de Caragiale!Asistentele erau dragute daca erai atenta cu ele! Pe data de 6 oct,in jurul orei 24,00 ma aflam in salon, cand deodata simt niste dureri asemanatoare celor de laa menstruatie, care se reluau periodic, la inceput la 15 min ajungand ca dupa 2 ore sa se repete la fiecare 5 min si sa dureze 35 de sec. anunt o asistenta, imi verifica intensitatea contractiilor si imi spune ca pana dimineata nasc! Abia asteptam!La ora noua dimineata, a2_a zi eram in cabinetul dr Lemnete Gabriel (dr care ma supraveghease insarcinata fiind) care imi spune ca nu am colul micsorat si ca vom vedea dupa amiaza. Ma trimite in salon si in asteptarea dupa=amiezei, trec cu bine peste durerile provocate de contractiile care nu se oprisera. In fine, nici o schimbare a colului in ziua de 6; eram distrusa pt ca urma weekendul si stiti cum e...dificil ca dr. sa se deranjeze...Vineri noaptea, ne mai suportand durerile rog o asistenta sa cheme dr de garda sa ma consulte.Afland pacienta carui dr sunt, imi injecteaza intravenos diazepam cu no=spa. Aceasi poveste si sambata. Aveam dureri groaznice si nimeni nu imi facea nimic, iar decizia unei cezariene nu o putea lua decat dr Lemnete, care insa nu putea fi deranjat! Problema era colul care nu se micsora! trecuse si termenul, tin sa subliniez! Sambata seara Ajung in sala de nasteri si, cu lacrimi in ochi strecor un imbold in buzunarul unui medic rezident implorandu=l sa ma ajute.Imi spune ca imi face un Malgin, dar sa nu vorbesc despre asta, Dupa 3 ore ajung la dilatare 2.Duminica dimineata,abia la ora 7,05 nasc. Aparuse in final si dr meu in urma cu vreo 30 min! Practic nu m=a ajutat deloc. A venit sa ii dau dreptul,insa, incamera de lauzie! Asa ca mai bine nasteam cu dr. rezident! Ca sa nu mai vorbesc de asistente care se certau langa mine care cum sa ia si a imparta banii!Comedia umana!
Pe scurt, cam asta este povestea nasterii lui Darius; nu stiu daca am reusit sa evoc groaza prin care am trecut, durerile si noptile nedormite,epuizarea fizica si psihica...Dar a meritat!
A mai nascut careva cu dr Lemnete? PE voi v=a ajutat?
Va pup, roxi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denise spune:

Draga Roxi,
In primul rand, sa iti traiasca puiul, sa te bucuri de el si tu sa fi sanatoasa sa il poti creste! Imi pare rau pentru tine ca ai avut o asemenea experienta la nastere; este o zi care trebuia sa fie deosebita pentru tine din toate punctele de vedere....Inca odata se confirma zicala "la pomul laudat sa nu te duci cu sacul!". Am auzit si eu de acest dr, de altfel celebru, si am auzit cam in acelasi context! Asa ca nu esti singura frustrata de o ingrijire medicala corespunzatoare. Stiu cata nevoie ai in clipele acelea de confort, liniste si, mai ales, de prezenta medicului care ti-a supravegheat saercina! Voi sa fiti sanatosi si frumosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Roxi, imi pare tare rau sa aud ca ai trait o asa experienta neplacuta! Sunt convinsa ca in asemenea conditii nu ai mai vrea sa faci vreun copil (eu sunt la polul opus: medicul meu m-a tratat extraordinar si am numai amintiri minunate din zilele in care am nascut!)! Pacat!
Bine ca sunteti sanatosi si nu au aparut complicatii!
Sa te bucuri mereu de Darius; mereu sa fie comoara ta cea mai de pret!


Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

Pozicile noastre: album 1 si album 2
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Ps:
Ai trecut pe la bebe de sept-oct 2005? Stii cum sa-ti pui pozele? Daca ai nevoie de ajutor da un PM.

Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

Pozicile noastre: album 1 si album 2
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Roxi23, vai este prima data cand aud de astfel de cazuri la Dr. Lemnete. Si eu am fost urmarita tot de dumnealui, numai ca din pacate/fericire ca nu stiu cum sa-i zic, nu am nascut cu el pentru ca se inchisese spitalul si am nascut cu alt medic de la Filantropia recomandat de Dr. Lemnete.

Am o prietena care a nascut 2 copii cu el si nu a avut nici un fel de problema. A venit imediat cum l-a chemat si a ajutat-o foarte mult.
Dar tu ai incercat sa-l suni si nu ti-a raspuns sau cum? Sau le-ai lasat doar pe asistente "sa-l sune" si sa nu-l deranjeze?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

roxi sa-ti traiasca puiul si sa fiti fericiti si sanatosi amandoi!

ai facut f. bine ca ai scris povestea ta, trebuie sa afle lumea ce se intampla in acest spital si cum se comporta acest doctor.
Si eu am nascut recent si sunt inca uimita cat de putin inseamna o gravida in ochii anumitor doctori. Ce sa facem, asa e in Ro!

Felicia mamica Ilincai Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Roxi, sa-ti traiasca bebelusul! Cat despre conditii si medic, poate era mai bine sa nasti la Slobozia (de acolo esti,nu?) la dr care ti-a urmarit sarcina. Nu-i nimic, data viitoare...

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Roxi-sa-ti traiasca mandretea de flacaias...

imi pare rau pentru chin...

anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra
Soyons justes, mes amis! ętre l'empire d'un tel empereur[…]; et qu'y a-t-il de plus grand? – Etre libre, dit Combeferre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

Ellen ma intrebi daca l-am sunat eu pe dr. Ei bine nu l-am sunat personal pt ca acest dr nu da nr de mobil pacientelor,sau ma rog nu mi l-a dat mie... Dar l-a sunat dr.rezident prima oara in jur de miezul noptii de fata cu sotul meu.Ia raspuns ca vine mediat si a venit, dar dupa 6 ore!Si eu cunosc o fata care a nascut cu el si a fost multumita...Este un medic renumt, nu? Depinde doar daca isi da silinta.Doar ca a fi medic implica mult mai mult...

http://community.Webshots.com/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

sa iti traiasca baiatul si sper pt tine ca aceasta experienta regretabila sa nu iti fi umbrit bucuria de a-ti tine puiul in brate!

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Imi pare rau ca ai avut parte de persoane atat de putin interesate de meseria lor si mai mult deCred ca baietelul tau face sa para f indepartata toata suferinta ta!
Sa iti traiasca si sa va bucurati de el!


decu fundita

Iaca poze

Mergi la inceput