Copii nascuti in 1999 (3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Crini ,scumpa foc Theodora ,pana la urma ,fara cearta si lacrimi si rugaminti si-a impus elegant ,diplomat chiar ,punctul de vedere .Mie mi-a mers la suflet fetita ta ,inseamna ca stie ce vrea.

Si noi tot 12 euro am dat ,ma rog in banii nostri si ni s-a spus si ce le ia copiiilor ,un joc educativ cu intrebari si raspunsuri si cu niste beculete care se aprind ,verde cand e bine si rosu cand gresesti si 4 carti gen stiati ca ,foarte interesante .Ma bucur ca pana la urma le ia la toti la fel ca altfel ar fi suferit tot copiii,vine si mosul fac doua scenete Povestea Craciunului si Povestea lui Isus ,Vladut e Arhanghelul Gavril .

D-na lui Vladut e foarte educata si stilata ,apreciaza in primul rand gestul si e total impotriva cadourilor ,chiar ne-a rugat la inceputul anului scolar sa nu mai facem chestia asta fiindca ea oricum ii trateaza la fel pe copii si chiar asa este si cea de anul trecut era la fel .Noi o sa ii luam un buchet de flori cu o felicitare scrisa de asta mic si ceva simbolic .

Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Noi am avut Duminica serbarea si a fost foarte frumos, cu povestea invierii Domnului. Copiii au avut costume de magi sau de pastori, respectiv ingeri, si ce costume, facute profesionist, m-au dat pe spate. Norocul nostru a fost ca Tudor si-a ales un satin rosu-inchis care a iesit in evidenta frumos, facea ape-ape, a fost splendid!(Zana, multumim inca o data pentru poze!).

Stiti, mie chiar mi s-a parut mai special anul asta, asa, parca erau chiar o echipa, se cunosteau, se ajutau, se incurajau...
Si Mosul a fost foarte bun, nu s-a lungit mult, dar a schimbat cateva vorbe cu fiecare (la noi vin in fiecare an niste fotografi profesionisti, dintre care unul se imbraca in Mos si este f. bun).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Si noi am avut aseara serbare si a fost foarte frumos ,toti copiii au avut costume superbe ,nici nu stiai la care sa te uiti ,fiul meu a fost Arhanghelul Gavril si i-am facut costum de saten crem si a avut aripioare ,chiar era un ingeras minunat .Noi am avut un mos inchiriat care s-a descurcat exemplar ,mi-a placut .Copiii au fost doar regizati de educatoare in rest s-au descurcat singuri ,singurei m-am mirat cat de bine s-au descurcat fara ajutorul ei .
Acum asteptam vacanta care pentru noi incepe joi .
Sarbatori fericite si imbelsugate , multa sanatate si numai bine .


Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Astept poze, astept poze.
Noi avem astazi serbarea si vad numai stele in fata ochilor acum , asa de multe am lipit pe o rochita asta-noapte .
Miruna e Craiasa Ghetii si e super incantata, ce rochii de Alba ca Zapada, Cenusareasa... astea au fost nimic pe langa asta de o avem care e lunga din cer pana in pamant(off...ce-am mai cautat stelute autocolante, dar pana la urma am gasit).
In program astazi avem teatru,Capra, uraturi...si mai merg si cu colinda,nu stiu unde...ca nu mi-a spus.
Va mai povestesc dupa cum a fost cu Mosu'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Zana, abia asteptam povesti de la voi.

Din pacate, eu sunt handicapata rau intr-ale computerului, habar n-am sa pun poze, tot imi propun sa invat, dar nu mai apuc... Asa ca astept pozele voastre, macar!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Eu am o problema cu postatul pozelor pe forum ,inca nu m-am hotarat daca sa fac un album sau nu .As vrea uneori sa ma laud si eu cu puii mei ,mai ales acum cu asta mic la serbare dar sunt in mare dilema ,zau .

Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

La noi a plans Mosul .

Cu pozele nici eu nu ma hotarasc cum e mai bine.
Se poate face totusi un album pe webshots privat pentru inceput, si fiecare sa adauge un album.
Dar pe email se pot trimite nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Cum adica a plans Mosul?!? De ce?

Stinu, tu te referi la povestea aia in care au fost folosite pozele cuiva de pe forum intr-o revista fara voia lor?


Tuturor, un Craciun fericit, cu sanatate si fericire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Cam asa ceva Miruna ,si din cauza povestii aleia dar si din alte motive .E mai buna ideea cu pozele pe mailul personal al fiecaruia .

Si eu vreau sa urez tuturor Sarbatori fericite ,un An Nou imbelsugat si plin de realizari ,sanatate si numai bine ,Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Pai... a plans pentru ca nu a avut zapada si a trebuit sa lase sania.

Dar tot a ajuns la noi, calatorind pe un nor.
Statea acolo sus si se uita la noi dar nu putea sa coboare.
Eii ...si-atunci s-a suparat Iarna si cand si-a scuturat o data pletele , nervos , a inceput sa ninga.
Ce fericire pe Mos, a inceput sa cante si a coborat pe rochia craiesei in jos.
Copiii s-au bucurat nespus, emotionati, caci il asteptau de ceva timp si avea deja intarziere mare.
Show-ul incepe cu fetita cu chibrituri care era tare, tare trista.
Apoi copiii au inceput sa citeasca din scrisori, ce credeti ca voiau de la Mos?

'Noi in anul asta nu-ti cerem nimica
Si de poate in traista n-ai daruri destule,
Din ce-avem noi uite, iati-le si du-te
De le da prin case de parinti sarmani,
Sau pe-acolo unde sunt copii orfani...'

Si iar a inceput Mosul sa planga, atunci copiii si-au propus sa-l inveseleasca si au schimbat partitura.

L-au colindat, l-au urat, ba au adus si capra:o caprita de vis ce aterizase direct de la Paris.
I-au aratat toate obiceiurile din zona, imbracati in costume nationale.
A venit si Iarna la spectacol si a inceput sa cante si sa danseze.
Si cadeau stele in jur (astea erau autocolantele de pe rochita noastra ) si copiii incercau sa prinda cate una. Se topeau cand intindeau mana si s-au certau intre ei..
Si Mosul n-a mai plans , a inceput sa imparta cadouri in stanga si in dreapta.
...a plecat dar se intoarce la anul ca tare mult i-a placut...

Na c-am zis si o poveste.

Acum hai sa mergem la saniuta sau la patinoar, s-aveti un
Craciun Fericit !
si nu uitati de bradut in Ajun, ca Mosul vine iar.

Obiceiuri si traditii
http://cimec.cilea.it/Etnografie/Craciun/CRACIUN.HTM

Felicitari muzicale:
e nevoie de boxe

Felicitari cu foto:
e nevoie si de foto

Mergi la inceput