Copii nascuti in 1999 (3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Si eu am doi gansaci dar fiica-mea e inca mica si taman bine ca peste vreo 2 ani o sa traga de caietele lui Vladut si o sa ii umble in toate ,sa vezi atunci .
Gratiela la Liceul Cuza ,fostul MF 3 au un cerc de pictura foarte bun ,se si plateste ceva dar foarte putin 100 de mii pe luna parca ,o ora de doua ori pe saptamna .Are asta mic la gradi o fetita foarte talentata care anul trecut in vara a castigat concursul acela de desene de la Carrefour si au trimis-o impreuna cu parintii la Disneyland daca vrei ma interesez si iti dau un pm .
Crini mergem in apropiere de Lillehammer ,am mai fost si e superb ,iarna in adevaratul sens al cuvantului .Eu ador zapada si nu concep sa merg in vacanta de Craciun intr-o zona tropicala ca parca nu e Craciun fara zapada.
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Criniam vazut pe partie la Predeal si copii de 2 ani si jumatate ,depinde de copil .Al tau cati ani are ?

Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Buna, ce bine ca s-a animat pe aici!
Crini, sanatate multa la puiuti iti doresc!

Gratiela, ce faze haioase, ce mai este isteata foc pustoaica! Cat despre replica data invatatoarei, las'ca va sti ea (invatatoarea) s-o linisteasca, iar pana atunci, nu-i strica un pic de ... feed-back.

Zeeva, felicitari pentru scolarita cea cuminte, cred si eu ca iti creste inima ca un cozonac atunci cand ti-o lauda!
Cat despre problema cu sora cea mica...la noi nu este cazul (e numai 1 an diferenta intre ei), dar am o colega cu doua fete ca ale tale si se plange de exact acelasi lucru! Nici ea n-a gasit vreo solutie pana acum, mai ales ca fetele impart aceeasi camera.

Zana, nici ai mei nu dorm la pranz decat la gradinita. Asta este, au crescut puiutii nostri!

Stinu, ce bine ca sunteti asa de avansati la ski! Cred ca Vladut deja se simte ca un rege pe schiuri!
Noi suntem toti incepatori, anul trecut am incercat un pic, anul asta am vrea mai mult... Doar ca n-am know-how -ul: Ce este mai bine: sa ne cumparam echipament sau sa inchiriem? Sau: Lumea zice ca este mai bine pentru incepatori la Predeal, sa mergem la o pensiune cat mai aproape de partie: dar eu nu cunosc Predealul si cu atat mai putin pensiunile.... Orice sfat este bine-venit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

quote:
Originally posted by Miruna Enescu


Stinu, ce bine ca sunteti asa de avansati la ski! Cred ca Vladut deja se simte ca un rege pe schiuri!
Noi suntem toti incepatori, anul trecut am incercat un pic, anul asta am vrea mai mult... Doar ca n-am know-how -ul: Ce este mai bine: sa ne cumparam echipament sau sa inchiriem? Sau: Lumea zice ca este mai bine pentru incepatori la Predeal, sa mergem la o pensiune cat mai aproape de partie: dar eu nu cunosc Predealul si cu atat mai putin pensiunile.... Orice sfat este bine-venit.


Miru

Miruna eu zic initial sa va inchiriati echipament fiindca unul complet e destul e scump ,sa vedeti mai intai cum va descurcati .Si apoi echipamentele inchiriate sunt foarte bune .
Vladut a venit anul trecut cu taica-su de sus de la Clabucet plecare,au mers cu telescaunul si au coborat pe skiuri(era sa fac infarct pana l-am vazut intreg langa mine ) ,deci merge destul de bine si sotul meu la fel .Eu habar nu am si acum mi-e si teama ,una sa nu cad si a doua sa nu ma fac de ras .Si apoi mai e si Ana care sigur o sa imi ocupe timpul .
Amandoi au echipament propriu dar pentru Vladut la inceput am inchiriat ,i-am pus si un monitor pe langa taica-su care schiaza excelent.
Cat despre cazare am stat o singura data langa partia din Predeal la o vila "Emil "dar era mult zgomot si miros de mancare de la bucataria de la subsol ,in fine prefer hotelul si mergem cu masina pana la partie .Am stat si in Busteni la vila "Cristina ",mi-a placut si mergeam tot in Predeal.
Mai intreaba-ma daca mai vrei sa stii ceva ,pupici Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Miruna, multumim de urari. Se simt ceva mai bine, sper sa nu mai piarda Theodora si alte zile de scoala.
Stinu, baietelul meu are 1 an si 2 luni (maine).Cam devreme, nu?
Si copilasii mici pe care i-ai vazut erau pe schiuri, sau pe langa parinti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Fetelor sunt necajita...azi a fost sedinta cu parintii si am trimis-o pe mama (eu aveam restante cu studentii iar sotul nu a putut ajunge). A observat ceea ce vazusem si eu: unii parinti efectiv monopolizeaza discutia, doamna fiind nevoita sa devina doar un spectator. Tema sedintei: facem sau nu serbare de Craciun si daca da sub ce forma. Unii parinti au dorit sa semene cu serbarile de la gradi cu spectacol, mos inchiriat si un mic bufet pt. copii si parinti. Muraturi ca mine (si mama!) au fost de acord cu varianta propusa de doamna: o lectie deschisa despre sarbatoarea Craciunului...traditii, semnificatie in care copiii sa arate ceea ce simt in legatura cu acest eveniment. O lectie de comunicare la care fiecare copil sa transmita si ganduri pt. noul an. Evident ca s-a optat pt. o incropeala (doamna a motivat ca serbarea stil gradi fiind ceva regizat ii solicita mult timp si fiind deja in urma cu materia lasa asta in seama parintilor). Eu nu vreau sa o duc pe Ozi pe de o parte pt. ca este deja invitata de onoare de catre colegii de la gradi la serbarea cu Mos si pe de alta pt. ca iara au insistat cu cei 150mii pt. doamna si mama ca delegat a refuzat. Cel mai trist este ca o mamica infuriata i-a spus ca sa o lase mai moale cu nazurile ca ea a terminat anul trecut facultatea si s-a spetit muncind sa dea spaga profesorilor. Sincer, pe mine deja ma bate gandul sa mut fata la o scoala pe centru unde sa nu dau peste o astfel de lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Crini intr-adevar e foarte mic ,copii respectivi era pe skiuri .
Gratielaam avut si noi discutii similare la gradinita cu cateva mamici ,care in general au copii cu probleme ba de comportament ,ba la lectii .Spre exemplu e una care vrea sa stranga bani pentru d-na educatoare care anul trecut de abea zicea buna ziua dar acum a prins ca d-na e mai slaba si isi baga coada in toate ,e tot timpul prin gradinita chipurile fiul ei este un fel de geniu ,asa spunea anul trecut ,acum a spus la sedinita ca baietelul are un deficit de atentie .Mie copilul mi se pare inadaptat ,dependent complet de ei ,agresiv si needucat dar ma rog ,fiecare isi vede copilul ca pe nimeni altul iar ea e deosebit de posesiva ,copilul ala nu merge in parc ,nu are voie sa se joace cu copiii in afara orelor de program .
Cu mosul la fel ,desi multi de abea isi duc traiul au venit cu pretentii de cadouri scumpe si tot asa educatoarea nu era nici macar moderator ,pur si simplu situatia si certurile dintre parinti o depaseau .Ajunsesera la un moment dat cam la 800 de mii de copil .
Ei si gand ma gandesc ca mergem la scoala la anul mi-e groaza ,de abea ma obisnuisem cu parintii astia ,acum altii .
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Vad ca se vorbeste de serbarea de Craciun. La Theodora la scoala o vor face marti si din cate am inteles e un fel de sceneta.
Ma bucur ca o face doar clasa ei, fiecare are un rol, zice 2 vorbe. La gradi facea tot salonul (3 grupe, 70-80 copii) si va dati seama ca doar cantau sau faceau act de prezenta pe scena.
Nu stiu daca va veni Mos Craciun clasic, cu cadouri, in anii trecuti au primit chestii simbolice (de ex fetitele o coarda, baietii o minge) dar ei erau tare fericiti.
In cadrul spectacolului, insa, va fi prezent si un parinte care joaca rolul lui Mos Craciun. Acest parinte e tatal Theodorei. Sa vedeti cum a fost. Au venit copiii cu un aviz in caiete ca se cauta Mos Craciun, Theodora s-a rugat de sot sa-l faca el, el n-a vrut si s-a terminat.
Dupa cateva zile, mergem la scoala impreuna s-o luam si vine la noi invatatoare toata numai un zambet. 'Deci dumneavoastra sunteti Mos Craciunul nostru.' Am ramas amandoi cu gurile cascate, nepricepand ce vrea sa spuna. Vazandu-ne asa perplexati a continuat 'Asa mi-a comunicat Theodora, a spus in fata clasei ca taticul ei o sa fie Mos'
Atunci, pe loc, sotul meu a zis nu, dar dupa ce am vorbit cu Theodora si intre noi, a doua zi a acceptat. Nici nu stiam daca sa ma supar pe ea ca a zis o minciuna sau sa rad de cum a luptat sa-si atinga scopul. Cand am intrebat-o de ce a facut-o a zis ca dorea mult sa faca tati rolul si-i era frica sa nu se prezinte alt doritor.
Cam asta a fost.
Fondul clasei l-am platit si noi, 12 euro. Cam mult, la gradi era 5. Ce-or face din banii astia, sper ca nu cadouri la profe.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Stinu, multumesc mult pentru lamuriri. O sa incercam o data si ce-o fi o fi, ne-om destepta si noi pana la urma.

Cat despre discutiile de pe la sedinte, eu cred ca tine foarte mult de educatoare/invatatoare. Mai ales de la invatatoare ma astept sa stapaneasca situatia si sa nu lase "unii" parinti sa taie si sa spanzure.

Iar discutiile despre banii pentru educatoare/invatatoare pot fi evitate elegant cu "eu am pregatit deja separat" - cel putin asa spune o mamica de la noi de la gradi in fiecare an, si nimeni nu s-a suparat. La Tudor la grupa s-au nimerit parinti cu bani multi si timp putin, toti sunt dispusi sa dea oricat numai sa nu fie pusi sa faca ceva ei insisi. Chestie de prioritati, pana la urma....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Buna,fetelor!
Chiar daca am lipsit ceva timp de la discutii,deh,curatenia,bat-o vina...nu am pierdut nimic din ceea ce ati scris,v-am citit tot timpul!
Si noi pregatim de zor serbarea de la gradinita,toti copiii vor purta costume populare,abia am facut rost de unul,si vor avea roluri de colindatori!Am facut un brad imens cu ornamente aduse de fiecare copil iar pe mosu' il vom inchiria,aducem un actor de la teatru si am dat fiecare copil 25000 lei.Nu am vrut sa fie vreun parinte in rolul mosului pt. ca riscam sa-l recunoasca copilul,noi inca mai credem in Mos Craciun!
Vom avea serbarea miercuri la ora 17!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63105" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput