Copii nascuti in 1999 (3)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Fetelor, e mare sarbatoare aici de Carnaval, in fiecare an. Nu stiu exact, are origini religioase sarbatoarea, ma interesez si va mai povestesc (cred ca e inainte de a intra in postul Pastelui). Noi mergem la o parada organizata de scoala, dar parazi sunt peste tot in Belgia (si nu numai), se fac petreceri serioase cu costume frumoase, etc. Oricum, sunt mai imbracati ca la Rio!

Pupici!

Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Stinu, ma crezi sau nu, ai mei nu colectioneaza nici un Action-man, eu n-am auzit de asta; ti-am zis eu ca al meu este urs, si nu comunica de loc cu colegii lui. O sa-l intreb... In plus, dumnealui vrea sa i se cumpere reviste, dar nu prea se inghesuie sa le citeasca/rezolve.
Nora, carnaval placut va dorim, si sa fie cu veselie ca la Rio, daca nu or sa fie costume pe masura...

Intre timp ai mei flacai ca brazii au cam racit (mucisori si tuse), da' fara febra. Deocamdata i-am tratat cu batiste, ceaiuri si indiferenta. Dar acum Tudor a inceput sa produca mucul cu sange (nu ii curge sange propriu-zis, dar ce-i curge e cam rosu)de mi-e si frica: nu stiu daca sa-l mai pun sa sufle sau nu. Cam asa ne laudam noi.

Pupici la puiuti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Miruna ,nu cumva sufla prea puternic ?eu atunci patesc cu Vladut asa .
Ce faci pana la urma ii lasi in tabara de ski ?
Noi am stat o saptamana la Predeal ,toti 4 am venit cu alt chef de viata .Si uite ca am adus si zapada dupa noi .
Action Man sunt niste papusi -barbati foarte bine "ambalati "cu arme si alte echipamente ,daca vrei le fac o poza si ti-i trimit pe mail .
Nora cum a fost la carnaval ?
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Stinu cred si eu ca te-ai intors cu bateriile incarcate.
Multumesc si eu pentru foto, mi-ai transmis si mie aer proaspat,
sunt superbe!

Miruna si eu am tratat cu indiferenta tusea, dar am ajuns in final la medic, asa ca am luat tot mucolitic si un spray nazal,imi scapa acum numele si am rezolvat rapid.
Se putea sa lipseasca de la gradi intr-o zi asa importanta?

Pana aflam cum e cu carnavalul va dau un link cu masti si costume:
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68620" target="_blank">http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68620


Enciclopedie animale si pasari:
www.lumea-copiilor.ro/arhiva/arhiva.php" target="_blank">pentru pitici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Sinu, si doctorul l-a banuit ca ori a suflat prea tare, ori si-a bagat degetul sa-si rupa o coaja... Ma rog, intre timp pare sa ii fi trecut.
Cat despre Action-man, mersi mult, dar zice copilu' ca nu, la ei la grupa se joaca cu B-damani. Asa ca pe moment am scapat.
Iar tabara de ski incepe pe 26 februarie si pana acum nu m-am razgandit. Intre timp, intr-unul din week-end-uri, am angajat ca monitor pentru Stefan chiar pe organizatorul taberei, si s-au inteles bine. Monitoarea lui Tudor este de asemenea una din monitorii din tabara. Aici este vorba despre iubire mare, Tudor ii face Laurei desene de cate ori mergem, si se distreaza de mama focului impreuna. A fost o mica problema cu urcatul in telescaun, zice Laura ca s-a lipit de ea de mai sa ii intre pe sub haina si nu i-a mai dat drumul pana sus. Eu o bagasem pe maneca, speriata ca nu va mai vrea sa se urce in telescaun, dar el insista ca ba vrea, chiar si fara Laura!
Asa ca am ajuns la concluzia ca imi subestimez baietii, si ca n-o fi foc 6 zile departe de mami - ca s-o mai aprecieze si pe ea, saraca!

Zana sa vezi, eu sunt inconjurata de 3 bunici disperati, care toti imi recomanda sa umflu copiii cu medicamente si se uita la mine ca la un monstru insensibil daca nu dau in isterie la cea mai mica febra. Ca urmare, am gasit un medic homeopat, si asa pot inchide oricui gura cu: doctorul a zis ca... Reversul medaliei este ca nu pot sa le dau medicamente asa, ca sa le treaca repede, ci trebuie sa am rabdare, sa las organismul sa lucreze. (Desi lui Tudor, care avea o tuse cronica, i-a dat un remediu homeopat care l-a scos din asta, si la primul semn de recidiva, i-a repetat remediul si a functionat incredibil: in doua zile nu mai avea nimica).

Bine, si organismul lor lucreaza altfel acum, practic Stefan nu a mai luat nici un fel de medicament de asta-vara, nici macar homeopat.

Hai ca va pup ca m-am lungit de tot. astept vesti de pe la voi,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Credeam ca numai eu am asa o fixatie pe homeopatie .Eu ii dau lui Vlad vaccin antigripal homeopat de la 1 an si 3 luni si sunt foarte multumita ,pana acum nu am avut probleme si chiar si picaturile pentru nas sunt tot homeopate .I-am dat si imunostimulator ca ma innebunise cu schimbul de microbi de la gradi .Anul asta am stat cel mai bine la capitolul tuse ,racela ,febra si muci .

Miruna si fiul meu are o slabiciune deosebita pentru educatoare ,ii deseneaza ,azi m-a pus sa ii cumpar trandafiri ca era ziua ei de nastere ,nu stiu cum o fi aflat el ,dar ma rog ,nu mai conteaza .

Noi de abea saptamana viitoare mergem din nou la ski ,de abea asteapta micutul !O sa mergem de joi si nu stiu cum o sa ma descurc eu cu amandoi doua zile daca tati nu-si poate lua liber .
Sa il fi vazut pe Vladut in telecabina ,dupa primii trei stalpi ma intreba ,daca mai sunt multi pana sus si nu am urcat decat pana la 1400 .Cu telescaunul e obisnuit .
Si eu va pup ,mai ales pe tine Zana ,Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Sa va povestesc cum a fost la parada de Carnaval, cam belgian, ca sa zic asa. Nu eram prea multi, copiii erau draguti in costumele lor fistichii, dar nimeni nu era prea entuziast. Am defilat pe cateva stradute din jurul scolii, cu masina de politie in fata si in spate. Muzica, confetii, tralala. Cam atat. Copiii s-au distrat, iar parintii abia asteptau sa se termine si sa plece acasala ale lor.

Si cum va ramasesem datoare cu semnificatia Carnavalului, uitati aici un text dragut in care se povesteste un pic despre asta. Pe scurt (si in romaneste), Carnavalul e petrecerea dinainte de postul Pastelui.

"Mais pourquoi parle-t-on de mardi-gras ? Et pourquoi le carnaval connaît-il souvent son point d’orgue le mardi-gras ? L’explication nécessite d’évoquer les traditions religieuses catholiques.

On parle de mardi-gras car c’est le dernier jour pour faire "gras" c'est-à-dire pour faire bombance ou manger des éléments plus riches. Dès le lendemain, le jour du mercredi des cendres, les chrétiens "feront maigre" jusqu’à Pâques, jour de la résurrection du Christ (3 jours après sa mort le vendredi saint). C’est la période de 40 jours appelée Carême pendant laquelle les viandes, les oeufs, les graisses étaient bannis

Le carnaval, c’est cette période qui précède le Carême et qui s’étend du jour des Rois, l’épiphanie, jusqu’au début du Carême. Le mot "carnaval" fait d’ailleurs allusion à cette période "maigre" puisque "carnaval" vient du latin "carnelevare" soit, littéralement enlever ou retirer la viande.

Cette période marque également la fin de l’hiver et annonce le retour du printemps. D’où les danses et farandoles (les rondeaux) qui, traditionnement, sont pratiquées par les hommes. Pendant cette fête, les déguisements et masques permettent de renverser les conventions. C’est ainsi que dans les carnavals des cantons de l’est et rhénans, on retrouve des journées des femmes (où elles ont tout pouvoir) et on élit un prince à qui on confiera les clés de la ville."

Pupici si sanatate puiutilor.

PS Ieri m-a invitat barbate-miu la restaurant de ziua indragostitilor, ne-am tinut de manute si ne-am privit in ochi. Nebunatici, nu?

Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Si noi am serbat ziua de ieri dar dupa ora 21 ,30 cand s-au culcat copiii .
Si la Vladut la gradinita se face carnaval,pe 3 martie asa ca trebuie sa ma grabesc s ii inchiriez costum ca sigur o sa ne hotaram greu si tare mi-e ca nu mai gasim !

Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

A, Nora, acu' mi-am amintit si eu de martea grasa si miercurea cenisii! Ce m-am mai distrat in copilarie cand am auzit prima oara de aceste "denumiri"!
Hai, ca eu cred ca le-a placut copiilor sa-i plimbe cu masini de politie!

Noi nu serbam ziua de St. Valentin, ca suntem mai snobi de felul nostru (!) - am zis ca noi serbam ziua de 28 februarie (ziua cand ne-am cunoscut), si ne ajunge.
In schimb Stefan a desenat la gradi 2 inimi strapunse de o sageata si a scris profei de engleza "I love you Rocxana". Bietele fetite de varsta lor, nu prea au multe sanse!

Asa ca Nora, bravo voua si la mai des!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Nu prea au succes colegele lor ?Fiul meu mi-a spus ca el vrea sa duca martisoare tuturor colegelor lui ,ca sa nu se supere daca duce doar la doua ,trei .Asa ca o sa ii cumpar copilului martisoare pentru 10 fetite .
Dar tu Miruna ca tu ai doi baieti nazdravani ,cumperi in dublu exemplar martisoarele ?
Iustina

Mergi la inceput