Copii nascuti in 1999 (3)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenag spune:

Buna fetelor. Imi incer si eu norocul cu o intrebare. Vad ca v-ati inscris deja copilul de 7 ani la scoala. Dar nu e cam devreme ?
Stefan al meu face 7 ani in august si se pare ca am intarziat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Elena,sfatul meu este sa te grabesti sa-ti inscrii copilul pt. clasa intai daca ai preferinte la o invatatoare,altfel va fi inscris in clasa unde au mai ramas locuri libere!
La scoala unde am inscris-o eu pe Georgi,o clasa ere deja formata,la o invatatoare vip si noi ne-am inscris in noiembrie!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63105" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Elena, are dreptate Camelia ,grabeste-te ca deja in martei clasele cred ca sunt inchise .
Si noi am finalizat inscrierea in ianuarie !
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Elena bine ai venit pe
Noi ne-am agitat un pic, am fost chiar la 2 invatatori.
Dar acum sper sa fi gasit persoana potrivita, mie una imi place invatatoarea, pe Miruna nu am dus-o inca la scoala cu toate ca insista de fiecare data, dar abia ajung eu in pauza la doamna.
La primavara o duc sa vada si ea atmosfera de-acolo, sa ne acomodam.
Camelia pentru pofta de mancare,dimineata, eu ii dau lamaie cu miere de albine si vitamina C cu propolis( si am inceput sa-i dau calciu cu vitamina D acum in lunile reci).
Miru m-am amuzat cand ai povestit de “consiliu” ce ti-e si cu copiii de astazi dom’le, isi cunosc drepturile !
Am sa aplic si eu formula, multumesc.
Stinu si noi la gradi am avut evaluari si cred ca n-au avut timp destul sa rezolve si cand se grabesc mai gresesc, se iau unul dupa altul, vor sa faca de toate odata.
Si acasa tot asa, cand o chem la masa vine si cu papusa si cu caietele , dar ce ma mir, ca si eu cand eram mica purtam cartile dupa mine peste tot .

Ah.. si daca incep sa o critic zice ca la gradi e mai bine.


Eu va doresc sa aveti o vacanta placuta, sa va odihniti , si chiar daca afara e iarna, sa aduceti in suflet primavara!


Edit ca am uitat sa intreb ceva:
Camelia, ce face Georgiana mai merge la muzica?
Noi am gasit negativele de anul trecut si reluam activitatea, sa te tii cantare.
Azi am umblat toata ziua dupa stickere pentru un album Princess si bineinteles n-am gasit .
Mai caut si maine, aveti idee unde se mai pot gasi in afara de chioscurile de ziare?
Ce mai stiti de Nora,de ce nu mai scrie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Salutare, salutare, uite ca mai traiesc! Nu am mai scris demult, e adevarat, dar fara un motiv anume, mici probleme cotidiene. De fapt, in ianuarie am avut o problema de sanatate cu Andrei dar, Slava Domnului, totul s-a rezolvat acum(i-am povestit Mirunei intr-un mail). Pe 3-4 ianuarie s-a trezit cu o durere puternica in articulatia piciorului drept, nu putea sa calce si era foarte speriat. Ne-am speriat si noi si am fugit la spital la urgenta cu el (la spitalul unde lucreaza dr. Lemiere, pediatrul lui). Ne-am temut ca-i vechea lui hernie inghinala sau apendicita. Dar doctorul ne-a dat in moalele capului cu alta chestie : rhume de la hanche! Ce-o fi aia? N-am priceput nimic si ne-am speriat. Tipul ne-a linistit si ne-a explicat ca e o raceala a articulatiei, care apare relativ frecvent la copii de pana la 8 ani si ca prin odihna completa trece de la sine. Asa ca ne-am mai calmat, am facut radiografii si ecografii 3-4 sapt la rand, ca sa ne asiguram ca articulatia isi revine la normal si ca osul femural nu e nici el afectat (daca femurul ar fi avut ceva ar fi fost grav, se numeste maladia Calve-Perthes), am inchiriat un scaun rulant pentru 2 saptamani, Andrei nu a fost la scoala in prima saptamana si ne-am luptat cu el de 20 de ori pe zi sa nu se miste prea mult, etc, etc... Slava Domnului, a trecut totul. Acum a reluat antrenamentele de fotbal, piscina si gimnastica.

Altfel, ne pregatim de Carnaval, tocmai le-am cumparat copiilor costume, Andrei va fi pirat iar Victor soldat. Acum umbla prin casa costumati si sunt mandrii nevoie mare.

Pupici si mai vorbim.

Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Zana,i-am dat si eu Georgianei Ca si vit.D,cate 10 zile/luna in lunile de iarna,incercam si lamaie cu miere dimineata,multumim de sfat!
La muzica nu s-a mai dus dupa vacanta de iarna,era destul de departe Palatul Copiilor si nu avea cine sa vina sa stea cu Mihai dar nici ea nu a mai vrut sa mearga...se punea baza mai mult pe cantatul in cor iar Georgianei ii placea solo!
Nora,bine ai revenit,bine ca s-a rezolvat problema lui Andrei!
Va pupik pe toate!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63105" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Doamne, Nora prin ce-ati trecut!
Noroc ca s-a rezolvat... multa,multa sanatate si sa ne tii la curent cu viitorul meci.
Ce carnaval e, aveti si masti ?

Camelia daca Georgi vrea solo, ati putea incerca cateva ore particular, dar se pune problema iarasi de timp.Noi nu am mai ajuns la locul faptei dar am gasit negativele si cum spuneam la atac.
Vrea inregistrare of,of...tot n-aveam ce sa fac .

Ce mai colectioneaza copiii? eu am sa ascund albumul cu stickere ca nu mai gasesc, astept catalogul nou si cumpar pentru un an, promit eu!
Acum colectionez reviste de engleza cu CD,deocamdata invat eu
...ea canta.

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Ai mei l-au colectionat pe Tanu, pacat ca nu mai apare!

Acum colectionam B-Damani! (Adica au 3 si viseaza sa-i aibe pe toti). Eu nu ma supar, ca se cumpara cu banii lor, agonisiti in schimbul foilor scrise (nu dati cu rosii, promit ca in momentul cand incepe scoala nu le mai dau bani pentru scris, dar acum asta solutie am gasit la problema pe care v-am mai povestit-o, ca la gradi nu scriu absolut de loc.)

Tati al nostru viseaza sa cumparam pianina si sa ia baietii lectii acasa. Ei nu par prea incantati de idee, asa ca l-am invitat pe tati sa ia el lectii daca vrea, si mai vedem p'orma.

Si chiar asa, Nora, ce carnaval ?(ca eu in februarie il stiu doar pe cel de la Rio).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Ei acum si cu voi ,o fi vreun carnaval pentru copii la gradinita .
Nora le-ai pus pe fete pe jar !

Miruna eu am facut vioara in principal si pian secundar dar fortata de parinti ,nu zic ca nu mi-a placut dar era un chin ,cand toti copiii erau la joaca eu trebuia sa studiez ore in sir ca aveam an de an examen greu ca sa pot merge in continuare la Liceul de muzica.Am si niste premii ,diplome .La mine a mers ca erammai blanda dar sora-mea a iesit cu scantei si au renuntat repede.

Nora ,sora mea a patit cu baietelul ei ceva de genul ce ai patit tu cu puiul tau si a suferit o mica interventie chirurgicala ,cu anestezie locala ,ceva minor dar copilul s-a speriat destul de tare .

Vladut e mare fan al revistei Winnie ursuletul ,Spiridusul si National geografic ,are toate numerele , i le-am indosariat eu acum vreo doua saptamani .

Are si el un b-daman dar eu nu pot sa il suport ,o gramada de bani si e urat cu zmei .Bine ca s-a linistit !
El isi cumpara din banii de la Zana Maseluta ,Action Man sigur baietii vostrii ii stiu !
Va pup pe toate si va astept la Predeal din pacate maine plecam si noi acasa ,Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Noi colectionam abtibilduri de la chipicao pe care le lipim pe harta Safari...asta acum,ca a mai colectionat o gramada de minuni de la Mc'Donald's,colectia de la spioane,animale...

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63105" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput