Copii nascuti in 1999 (3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Bine ai venit,Mihaela,cu pui cu tot!Copiii nostri au aproape aceleasi varste!
Miruna,asa este,e super bine cand copilul merge cu mult drag la gradi,sa speram ca si cu scoala va fi la fel!Georgianei,in general,ii place sa faca lectii,se bucura atunci cand la gradi au diferite activitati...deja nu se mai joaca asa mult cu jucariile !
Eu,in locul tau,as lasa copiii in acea tabara de schii daca si ei vor,daca mai stai si tu in Predeal si va vedeti zilnic e f. bine!Nu trebuie sa-ti faci griji,le va prinde bine o experienta,asa,fara parinti,ai sa vezi ce incantati vor fi!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63105" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

quote:
Originally posted by biluta28

Buna fetelor!

Ne primiti si pe noi aici? Ana Maria nascuta 28 oct. 1999 .
Si fratiorul ei Eduard Constantin 16 aug. 2004

Iustina (Stinu) parca noi ne-am mai conversat pe la subiectele cu inscrierile la scoli?
Vad ca suntem vecine de cartier poate ai si tu un PM sa schimbam impresii. ( poate am trecut una pe langa alta )

Mihaela - 33 ani- sagetator Ana 6 ani- Edi 1 an
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=546687000


Da cred ca da ,eu stau pe la Titan dar socrii mei stau pe 1 decembrie si sunt in fiecare zi acolo (aproape) la ei ca sunt mai in varsta si bolnavi .Tu unde stai?
O dai la scoala pe fetita ta ?Si pe a mea o cheama tot Ana numai ca are doar 7 luni.
Nu stiu ce se intampla cu pm -ul meu dar scrie -mi pe mail si vorbim .
PupiciIustina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biluta28 spune:



[/quote]Da cred ca da ,eu stau pe la Titan dar socrii mei stau pe 1 decembrie si sunt in fiecare zi acolo (aproape) la ei ca sunt mai in varsta si bolnavi .Tu unde stai?
O dai la scoala pe fetita ta ?Si pe a mea o cheama tot Ana numai ca are doar 7 luni.
Nu stiu ce se intampla cu pm -ul meu dar scrie -mi pe mail si vorbim .
PupiciIustina



[/quote]


Eu stau pe 1 dec. si socrii pe barajul bistritei in spate la sc. 22.

Da si eu trebuie sa o inscriu la scoala dar ea mom. sta la parintii mei si merge. la gradi. in centru pe la Foisorul de foc.
Problema e ca nu stiu cine se va ocupa de ea, eu am si un baietel Edi de 1 an si 5 luni si mom. e si el la mama, dar mama e bolnava si nu poate ave grija de amandoi.
Ma gandesc la mai multe dosare si la toamna sa hot. unde ramane. Voi ati fost deja? Ce-ti trebuie la dosar in prima faza?


Ana are si ea caiete speciale de mate. si de invatat scrierea dar il prefera pe cel de mate.
Ei la gradi nu scriu cu stiloul ci cu un pix cu mina cerata (care are in vf. o biluta si care scrie aproape ca un stilou) si mai invata si alfabetul si sa scrie cuvinte usoare cu litere cu magnet pe o tabla unde ies toti infata prin rotatie. ( ea e in grupa mare, nu pregatitoare, dar juma. din ei pleaca la scoala si face cu ei separat gen. pregatitoare.)

Pe yahoo nu pot sa scriu ca am probleme cu accesul la server ( eu sunt la serv. pe net)

Mihaela - 33 ani- sagetator Ana 6 ani- Edi 1 an
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=546687000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Biluta socrii mei stau chiar la piata 1 decembrie si noi mai aproape de metroul de la Titan .El merge la gradinita 216 ,cea de la Barajul Dunarii ,pe straduta care duce la piata Minis .
La dosar am pus copie dupa certificatul de nastere ,copie dupa bi parinti ,o cerere ,20 coli 2 ,pixuri si nu mai stiu am scris la vremea respectiva ,uita-te mai in urama sau pe subiectul cu scolile .Sper sa nu fi uitat nimic .A si adeverinta medicala cu vaccinarile .
Si noi am mers pe mai mult planuri dar se pare ca ne-am hotarat pentru scoala 21 desi ma bate asa un gand sa il inscriu si la 22 dar ma mai gandesc .
o sa iti mai scriu eu pe pm ca sa ne lamurim ,te pupic Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Ce liniste e pe aici ,tot eu am fost ultima si acum sunt prima dupa o saptamana.
Ce se mai intampla ?
Noi de vreo saptamana ,de fapt Vladut si-a luat-o in cap ,e foarte foarte obraznic si rasfatat ,ignora regulile ,ne raspunde si asteapta sa le facem noi pe toate ,nu participa cu nimic la treburile de prin casa ,ma rog la ceea ce il priveste pe el ,ca doar n-o sa il pun sa gateasca .
Si astazi a fost pedepsit si nu i se ridica pedeapsa pana nu revine la ganduri mai bune .
De asemenea e si cam apatic si palid desi am fost cu el sambata la medic si e perfect sanatos .
E vreo criza specifica varstei sau e doar proasta crestere ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:


Eu cred ca au simtit fetele a vacanta,au plecat poate la ski???
Noi am invatat sa patinam deocamdata.
Si n-am curajul s-o las singura in excursie, cred ca exagerez cumva,stiu ca ei sunt mai ascultatori cand nu au de-a face cu parintii.
Stinu criza de care vorbesti se manifesta si prin zona p'aici, eu zic ca-i doar rasfat.
Si cu pedeapsa nu prea reusesc sa o fac sa respecte reguli, dar daca ma prefac ca sunt suparata se ofera singura sa ma ajute.
Dar culmea e ca vrea la bucatarie sa-mi faca un tort.
Si iar a racit si tuseste...

la pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Ei ,la noi fara reguli nu se poate ,Vladut este foarte rasfatat stiu asta dar speram ca daca a mai aparut un candidat la afectiunea noastra si a celorlalti din jur ,o sa se mai imprastie rasfatul asta .
Dar de unde !Ieri a intrecut orice masura dar vad ca isi duce pedeapsa fara sa cracnesca .
El ,in general, este un copil pe care poti pune baza si foarte intelept pentru varsta lui .Spre exemplu m-am dus intr-o zi la paine ,care e chiar la parterul blocului si cand m-am intors am sunat la usa sa vad daca vine sa deschida .Nici nu s-a apropiat de usa si cand l-am intrebat de ce nu a venit sa deschida mi-a raspuns ca el nu ajunge la vizor si daca aducea un scaun facea prea mult zgomot si daca nu eram eu ,ca doar am cheie ,nu ,cu ce am incuiat la plecare ?
Totul ni se trage de la Craciun care a fost tot o sarbatorire si o cadorilseala ,cine venea in casa ii aducea cate ceva si ce si-a spus el ,lasa ca merge .
Azi imi spunea ca de abea asteapta sa vina vacanta sa doarma mai mult ,se trezeste foarte greu dimineata .
Si educatoarea cam exagereaza .Ieri au facut 6 fise ,adica 6 foi A 4 si pe o parte si pe alta si chiar se lauda ca a reusit si i-a tinut nemiscati aproape 2 ore pe scaun .Cam mult mi se pare mie ,dar ma rog .Vladut a facut f.b la toate mai putin la ultima unde a inconjurat si capsunile ca fructe de iarna si am intrebat-o daca nu cumva a fost ultimul exercitiu si mi-a spus ca da .Normal ca s-a plictisit copilul !

Ce asteapta el vacanta dar ce astept eu ,ca noaptea nu prea dorm mai mult de 3 ore fiindca Anei cred ca ii iese un alt dinte si nu vrea sa doarma si de bine ce adorm si eu suna ceasul sa mergem la gradi .
Va pup ,Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Stinu, eu cred ca Vladut trece printr-o "etapa". Eu asa numesc pasele astea proaste de rasfat si purtat urat, pentru ca am observat ca trec intotdeauna.

La noi se asociaza cu gradinita. Nu stiu ce vede pe la copiii de acolo, ca in vacanta se poarta intr-un fel, si dupa cateva zile de gradi incepe cu rastit la mine (cu mutre si maini in solduri si tot tacamul)- s-a intamplat chiar ieri.
La noi functioneaza statul de vorba si cred ca ar functiona si la voi, ca Vladut pare un tip rezonabil.
Adica atunci cand are mai multe iesiri din astea si nu se mai poate, astept pana cand nu este in public, ci acasa,si il surprind ca, in loc sa il cert sau altceva, il iau deoparte, il iau in poala si-i spun "Mami, ce se intampla cu tine? Uite, te rastesti la mine, te porti intr-un fel care ma raneste, ma face sa ma simt prost... Tu nu esti asa. Si-apoi, la noi in familie noi ne purtam frumos unii cu ceilalti, avem grija unii de ceilalti, nu ne facem rau. Ma bazez pe tine ca vei redeveni baietelul meu bun si drag". Sau ceva de genul asta. Pana acum a functionat, cu cateva "reamintiri" pe parcurs.

In plus, odata cand m-a suparat rau, i-am facut un scandal monstru, care l-a speriat asa de rau, ca a solicitat in consiliul de familie ca mami sa nu mai tipe la el. Si asa am convenit ca, atunci cand ma supara rau, daca spun formula "Tudor, ai depasit masura" - se potoleste pe loc. Daca nu, mami are voie sa tipe si sa faca urat si sa pedepseasca cat vrea. La noi functioneaza, dar folosesc "formula" doar in situatii foarte groaznice, nu asa, pentru orice nazbatie.

Asa ca noi acum suntem tot in plina "etapa" de felul asta, dar deocamdata se potoleste cand ii atrag atentia ("Ia vezi cum te porti".) Sa speram ca nu evolueaza...
In continuare nu-i place la gradinita, spune ca se plictiseste, si pe buna dreptate, ca nu fac de nici unele. Mi-am pus multe sperante in scoala, sper sa-i placa mai mult.
In rest, incearca sa ma convinga sa faca sah in loc de dansuri, dar eu ma tin tare, ca la sah nu-l pot duce decat vinerea, din cauza programului, si apoi tin sa faca si miscare, nu doar gimnastica la creier.

Va pup si mai astept povesti de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Salutare!
Si eu astept vacanta mai mult decat o asteapta Georgiana,de fapt ea vrea sa mearga non-stop la gradi!De la o vreme ma simt din ce in ce mai obosita,nu mai am chef sa ies afara cu Mihai la plimbare...ma mobilizez f. greu!Azi am iesit de dimineata de am dus fata la gradi,impreuna cu Mihai,am trecut putin prin piata care este f. aproape si am venit acasa franta de obosita!
Georgi nu mai are pofta de mancare,mananca doar daca o amenint ca nu-i mai chem copiii pe la ea sau nu mai pleaca ea in vizita,de vreo 3-4 zile ma stresez din cauza ca nu mananca,ce sa-i dau?
Ce le mai dati copiilor pe timp de iarna?Eu i-am dat doar vit.C,cate 10 zile/luna,in rest nimic,fructe mananca destule,cred ca doar cu astea traieste...
Stinu,si eu am observat la Georgi ceva schimbari in comportament si o pedepsesc mai tot timpul,la noi pedeapsa cea mai grea este cand nu are copii sa se joace!Nu este obraznica dar nu face nimic din ce ar trebui:-cand vine acasa de la gradi,in loc sa se schimbe de haine...trece la desene,cand mananca...trebuie sa-i amintesc sa se spele pe maini,seara adoarme inainte de a-si pune pijamaua...si multe altele pe care le facea dar acum le-a "uitat"!
Eu m-am gandit ca poate sufera sau este geloasa pe cel mic,cu el am mai multa rabdare,imi ocupa mai mult timpul...dar consider ca ea,fiind mai mare,se poate descurca si singura in multe situatii...
Va pupik

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63105" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Camelia noi nu am avut niciodata probleme cu mancarea si acum ii pun in fata amandoua felurile de manacare ,in cantitati rezonabile cat sa le primeasca burtica lui si nu face fite .In schimb nu mananca si nu i-au placut de mic mezelurile ,singurele sunt cremwursti de pui si muschiul file dar si alea foarte ,foarte rar .Nu i-am dat niciodata vitamine asa ca nu stiu ce sa iti spun sa ii dai .Poate daca mergi cu ea la doctor... sau ii lipseste joaca pe afara ca si lui Vladut ii lipseste agitatia aia de vara cand stam mai mult afara decat in casa .

Si Vladut e innebunit dupa gradi ,daca ar fi dupa mine as chiuli mai des dar nu vrea el .Si eu ma simt foart eobosita ,cred ca ar trebu sa hibernez sau ceva de genul asta .Cel putin dupa sarbatori cred ca as fi dormit si o zi intreaga !

La noi cea mai grea pedeapsa e calculatorul ,de fapt interzicerea totala a accesului la calculator .
Miruna si noi ne intelegem de vorba buna dar cand nu se poate ,nu se poate si a venit si el cu niste idei de la gradinita de nu -ti vine sa crezi .Sper ca acum a revenit pe drumul cel bun ,azi nici nu am stiut ca e in casa .
Si eu va pup ,Iustina

Mergi la inceput